Vanemad uudised  


Maaülikool tähistab kõrgema põllumajandushariduse 100. aastapäeva


17.10.2019       Risto Mets

Sageli inimesed ehk ei hinda seda, et meil on jaekaubanduses müügil kodumaised köögiviljad, kuivained, leib ja täispiim, kuid see on tohutu väärtus, selgitas maaülikooli loomakasvatuse õppetooli hoidja dotsent Marko Kass. "Suur osa maailmast joob pulbripiima," näitlikustas ta.

Loe lähemalt....

TÜ raamatukogus saab näha ERMi näitust "Ajanihe: udmurdi noorte palvused"


17.10.2019       Marika Meltsas

  • Ajanihe.png
Eesti Rahva Muuseum esitleb 2019. aasta hõimukuul ja TÜ 100. aastapäeva puhul teadlaste koostöös valminud rändnäitust „Ajanihe“ Tartu Ülikooli raamatukogus. Näitus on seal avatud kuni 17. novembrini.

Näitus pakub ajas liikumise võimalust foto- ja videokaamera objektiivi kaudu, mille ette on jäänud udmurdi poiste ja tütarlaste palvused ehk nn initsiatsiooniriitused. See on üleminekurituaal, millega tähistatakse ühest sotsiaalsest seisundist teise jõudmist, noorte vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka.

Loe lähemalt....

Tartu Ülikool valis 2018. aasta parimaks hargettevõtteks Airel ASi


17.10.2019       Priit Tuvike

  • nais_transport_kuskil_himaalaja_maestikus_0.jpg
Neljapäeval, 26. septembril tunnustas Tartu Linnavalitsus piirkonna parimaid ettevõtjaid. Teist aasta järjest esitleti ettevõtlusgalal ka Tartu Ülikooli aasta parimat hargettevõtet. Selle tunnustuse pälvis 2018. aasta arengu tulemusel Airel AS. Lisaks tunnustas Luminor Bank ettevõtet julge ettevõtja tiitliga.

Loe lähemalt....

BAFF Research Scholarship stipendiumprogramm


17.10.2019       Marika Meltsas

Läheneb tähtaeg Balti-Ameerika Vabaduse Fondi Research Scholarship progammi kandideerimiseks!

Stipendiumprogramm on mõeldud Baltikumi õppejõududele, teaduritele jt. kuni aastaseks iseseisvaks või kollektiivseks teadustöö tegemiseks USA-s. Programmi teeb eriliseks asjaolu, et rahaline stipendium, kuni 60 000 dollarit katab ära lennupiletid, tervisekindlustuse, elamiskulud (majutus ja toitlustus) ning samuti aitab see katta ka abikaasa ning kahe alaealise lapse sealsed elamiskulud Ameerikas.

Loe lähemalt....

Doktoritöö aitab paremini mõista ja prognoosida raviainete imendumist seedetraktis


17.10.2019       Priit Tuvike

  • doktoritoo_ja_moned_toovahendid_laborilaual__foto_uko_maran_0.jpg
Tartu Ülikooli keemia instituudis kaitstud doktoritöös uuriti raviainete läbitavust seedetraktis nii eksperimentaalsete kui ka keemiainformaatika meetoditega. Uurimistöö tulemused aitavad mõista, kuidas seedetrakti aluselised ja happelised tingimused mõjutavad raviainete läbitavust.

Loe lähemalt....

Värske edetabel kinnitab Tartu Ülikooli humanitaarteaduste maailmataset


17.10.2019       Priit Tuvike

  • instagram_1.png
Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna erialad tõusid Times Higher Educationi värskes erialade edetabelis kohale vahemikus 251–300. Kõigi erialade koondarvestuses on Tartu Ülikool 301–350 parima seas.

Loe lähemalt....

Tartu Ülikooli muuseum esitleb kaht uut raamatut tudengitest ja teadlastest


17.10.2019       Priit Tuvike

  • kollaaz_esitletavatest_raamatutest_1_0.jpg
Reedel, 18. oktoobril kell 15 esitleb Tartu Ülikooli muuseum oma valges saalis (Lossi 25) kaht uut raamatut, mis on välja antud emakeelse ülikooli 100. aastapäeva puhul. Janet Laidla ja Toivo Kikkase raamat „Akadeemiline vabariik. Tartu Ülikooli üliõpilaskond läbi aja“ on laiale lugejaskonnale mõeldud ülevaade ülikooli loost ja tudengielust eri aegadel, Mariann Raisma ja Karoliina Kalda kogumik „Tartu Ülikooli sada nägu“ portreteerib läbi fotograaf Birgit Püve kaamerasilma sadat väljapaistvat ülikooli teadlast ja õppejõudu ning avab portreteeri...

Loe lähemalt....

Nobeli füüsikaauhinna laureaatide ja Tartu observatooriumi teadustööl on märkimisväärne ühisosa


17.10.2019       Priit Tuvike

Tänavuse Nobeli füüsikaauhinna pälvisid James Peebles ning Michel G. E. Mayor ja Didier Queloz, kelle saavutused kosmoloogias ja tähefüüsikas on aidanud mõista universumi arengut ja Maa asukohta kosmoses. Laureaatide saavutused on pannud aluse ka suurele osale Tartu observatooriumi teadustööst.

Loe lähemalt....

Habraste luude haigus on Eestis 90%-l juhtudest tingitud kollageeni mutatsioonist


17.10.2019       Priit Tuvike

Tartu Ülikoolis valminud doktoritöös uuriti haruldast geneetilist sidekoehaigust Osteogenesis imperfecta, mis on rahvakeeli tuntud kui habraste luude haigus. Seda esineb ühel inimesel 20 000-st. Umbes 90%-l juhtudest on haiguse peamine sihtmärk I tüüpi kollageen, mis on muu hulgas kõõluste, luude, kõhrede ja sidekoe alusstruktuur. Doktoritöö tulemused aitavad kaasa haiguse paremale diagnoosimisele ja edasisele uurimisele.

Loe lähemalt....

Playtech toetab kaht Tartu Ülikooli õpetajakoolituse tudengit


17.10.2019       Priit Tuvike

  • foto_sirje_parismaa_0.jpg
11. oktoobril andis Playtech Estonia direktor Ivo Lasn Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis üle 5400 euro suuruse stipendiumi kahele matemaatikaõpetajaks õppivale tudengile nende töö ja õpingute toetamiseks. Stipendiumi said Annika Koitmäe-Pihl ja Natalia Pašenkov, kes alustasid programmi „Kogenud kooli“ käigus korraga nii õpetajahariduse omandamist kui ka õpetajatööd.

Loe lähemalt....

Tartu Ülikool väärtustab loodus- ja terviseteaduste arengut uues Euroopas


17.10.2019       Priit Tuvike

Eelmise nädala reedel, 4. oktoobril kogunesid Vilniuse Ülikoolis ühenduse Alliance4Life asutajaliikmed, kes allkirjastasid ühiste kavatsuste memorandumi. Alliance4Life ühendab kümmet tipptasemel eluteadustega tegelevat Kesk- ja Ida-Euroopa kõrgharidusasutust üheksast riigist, kes on Euroopa Liiduga ühinenud alates 2004. aastast.

Loe lähemalt....

Tudengid ja noored ettevõtjad avastasid satelliidiandmete lõputuid võimalusi


17.10.2019       Priit Tuvike

Eelmisel nädalal jõudis Tallinna Euroopa Liidu kaugseireprogrammi Copernicus teabetuur „Eyes on Earth“, mille eesmärk on toetada kosmoseandmetel ja geoinfosüsteemidel põhinevate rakenduste arendamist ning Maa-seireks vajalike tehniliste ja teaduslike oskuste omandamist. Üritus toimus 3. ja 4. oktoobril rahvusraamatukogus ning kohal oli 226 osalejat 20 riigist.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
16.10.2019      
Haridusteaduslike tööde riiklikule konkursile saab töid esitada 15. jaanuarini   Ootame osalema haridusteaduslike tööde riiklikul konkursil. Tööde esitamise tähtaeg on 15. jaanuar 2020 ja konkursi preemiafond on 8100 eurot. Konkursi eesmärk on väärtustada haridus- ja kasvatusteaduste valdkonna teadustööd, innustada tulemuste publitseerimist ning avaldada tunnustust teadustöö tegijatele. Konkurss jätkab kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursi traditsioone, aidates kaasa teadustulemuste jõudmisele praktikuteni. Konkursi uue nime alla mahuvad nii otseselt kasvatus- ja haridusvaldkondades tehtud tööd kui ka paljude sellega seonduvate valdkondade tulemused – näiteks logopeedia, psühholoogia, pedagoogiline psühholoogia, haridussotsioloogia, hariduse juhtimine jne.
Loe lähemalt....
11.10.2019       https://www.etag.ee/?p=50479
Teaduskommunikatsiooni konverents 2019 „Eesti teab? Eesti teab!“ keskendub tulevikule  

Olete oodatud teaduskommunikatsiooni konverentsile „Eesti teab? Eesti teab!“, 20. novembril 2019, Tallinnas Lauluväljaku Klaassaalis. 2019. aastal on üle Eesti on...

The post Teaduskommunikatsiooni konverents 2019 ...
Loe lähemalt....


15.10.2019      
Geoloogid: hapnikupuudus hävitas ürgmere elurikkuse   Tallinna tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadlased on alates 2016. aastast osalenud rahvusvahelises uurimisprojektis, mis analüüsis liikide väljasuremise põhjuseid planeedil Maa. Kolmeaastase uurimistöö tulemused võtab kokku hiljuti mainekas teadusajakirjas Geology ilmunud artikkel „Linking the progressive expansion of reducing conditions to a stepwise mass extinction event in the late Silurian oceans” (Progresseeruva hapnikupuuduse seos Siluri ajastu massväljasuremisega).
Loe lähemalt....
14.10.2019       https://www.etag.ee/?p=50498
Teadlased asuvad uurima tehisintellekti kasutamise võimalusi avalike teenuste pakkumisel  

Eesti Teadusagentuur allkirjastas lepingu uuringukonsortsiumiga, mis asub otsima võimalusi masinõppe ja tehisintellekti toega avalike teenuste väljatöötamiseks. Tegemist on RITA programmist...

The post Tea ...
Loe lähemalt....


14.10.2019      
Teadlased asuvad uurima tehisintellekti kasutamise võimalusi avalike teenuste pakkumisel   Eesti Teadusagentuur allkirjastas lepingu uuringukonsortsiumiga, mis asub otsima võimalusi masinõppe ja tehisintellekti toega avalike teenuste väljatöötamiseks. Tegemist on RITA programmist rahastatava uuringuga „Tehisintellekti kasutamise võimalused e-valitsemises“, mille viivad kahe aasta jooksul ühiselt läbi Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Cybernetica AS ning Tarkvaratehnoloogia Arenduskeskus STACC. Uuringutulemusi asuvad e-riigi arendamisel kasutama Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Riigikantselei.
Loe lähemalt....
16.10.2019       https://www.etag.ee/?p=50606
Haridusteaduslike tööde riiklikule konkursile saab töid esitada 15. jaanuarini  

Ootame osalema haridusteaduslike tööde riiklikul konkursil. Tööde esitamise tähtaeg on  15. jaanuar 2020 ja konkursi preemiafond on 8100 eurot. Konkursi...

The post Haridusteaduslike tööde riiklikule konkursile saab ...
Loe lähemalt....


14.10.2019      
Kirjastuselt Cambridge Scholars Publishing ilmus Eesti-uuringute Tippkeskuse artiklikogumik varieerumisest   Meil on suur rõõm teatada kirjastuses Cambridge Scholars Publishing ilmunud uuest artiklikogumikust "Variation in Folklore and Language" ("Varieerumine folklooris ja keeles“). Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti-uuringute Tippkeskuse teadlaste Piret Voolaiu ja Saša Babiči toimetatud ingliskeelne väljaanne pakub üksikasjalisi käsitlusi erinevate kultuurinähtuste varieerumisest.
Loe lähemalt....
17.10.2019       https://www.etag.ee/?p=50640
Avalik konkurss lühiajalisteks õppevisiitideks Eesti TA büroosse Brüsselis 2020. a esimeseks poolaastaks  

Avalik konkurss lühiajalisteks õppevisiitideks (kuni 4 nädalat) Eesti teadus- ja arendustegevuse (edaspidi TA)  büroosse Brüsselis 2020. a esimeseks poolaastaks. Põhjendatud juhtudel on võimalik esitada...

The post ...
Loe lähemalt....