6.08.1943
+39 0577 232611
tonvernonachi@gmail.com

Teenistuskäik

Töökohad ja ametid
01.01.1975–...   
Professor of Political Economy, Faculty of Economics, University of Siena
01.09.2012–31.10.2015   
Tallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalteaduskond, Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut, Innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise õppetool, Professor (0,30)
 
 
Haridustee
1970–...   
Degree in Economics, Faculty of economics and Banking, University of Siena (Italy)
1971–1974   
Post degree studies, Trinity College, Cambridge (UK)
 
 
Teadusorganisatsiooniline ja -administratiivne tegevus
2012−...   
Member of the Estonian branch of FESSUD, Financilalisation, economy, society and sustainable development, a research financed by the European Union
2011−...   
Member of the Governing Board of the associazione Economia Civile
2010−...   
Member of the Editorial Commitee of journal Ensajos Economics, Banco Central de la Republica Argentina
2008−...   
Coordinator of a research group working on a project on financial re-regulation supported by the Ford Foundation
 
 
Loometöö
Financial systems, financial fragility, financial crisis, financial regulation, monetary theory and policy, Keynesian theory .

Kvalifikatsioon

 
 
Teadustöö põhisuunad
VALDKOND: 2. Ühiskonnateadused ja kultuur; 2.13. Riigiteadused; CERCS ERIALA: S170 Poliitikateadused, administreerimine
26.06.2018
6.08.1943
+39 0577 232611
tonvernonachi@gmail.com

Career

Institution(s) and position(s)
01.01.1975–...   
Professor of Political Economy, Faculty of Economics, University of Siena
01.09.2012–31.10.2015   
Tallinn University of Technology , Faculty of Social Sciences, Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance, Chair of Innovation Policy and Technology Governance, Professor (0,30)
 
 
Education
1970–...   
Degree in Economics, Faculty of economics and Banking, University of Siena (Italy)
1971–1974   
Post degree studies, Trinity College, Cambridge (UK)
 
 
R&D related managerial and administrative work
2012−...   
Member of the Estonian branch of FESSUD, Financilalisation, economy, society and sustainable development, a research financed by the European Union
2011−...   
Member of the Governing Board of the associazione Economia Civile
2010−...   
Member of the Editorial Commitee of journal Ensajos Economics, Banco Central de la Republica Argentina
2008−...   
Coordinator of a research group working on a project on financial re-regulation supported by the Ford Foundation
 
 
Creative work
Financial systems, financial fragility, financial crisis, financial regulation, monetary theory and policy, Keynesian theory .

Qualifications

 
 
Field of research
FIELD OF RESEARCH: 2. Culture and Society; 2.13. Political Science and Administration; CERCS SPECIALITY: S170 Political and administrative sciences
26.06.2018
  • Leitud 2 kirjet
ProgrammLiikNumberNimiProjekti algusProjekti lõppVastutav täitjaAsutusFinantseerijapoolne rahastamine
SFSF0140094s08Avalik haldus ja areng väikeriikides01.01.200831.12.2013Rainer KattelTallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalteaduskond252 091,19 EUR
MUUVFP545Finantsialiseerumine, majandus, ühiskond ning jätkusuutlik areng (FESSUD)01.12.201130.11.2015Rainer KattelTallinna Tehnikaülikool; Tallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalteaduskond, Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut, Innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise õppetool373 320,00 EUR