See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Reoveeuuring kinnitab koroonaviiruse ühtlast levikut üle Eesti


17.09.2021       Priit Tuvike
  • Reoveeseire tulemused 13. - 17. septembril. Allikas- Tartu Ülikool  .png

Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad, et viirus on ühtlaselt üle Eesti laiali. Lõuna-Eestis on viirusekogus mõnevõrra vähenenud, samas on Kesk-Eestis suure viirusekogusega asulaid juurde tulnud. Hiiumaa on jätkuvalt koroonaviirusest vaba.

Uuringu juht, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson avaldas heameelt, et suurt viirusekoguse kasvu pole viimastel nädalatel toimunud. Lõuna-Eestis püsib koroonaviiruse tase Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksiga võrreldes küll jätkuvalt veidi kõrgem, kuid võrreldes paari eelneva nädalaga on olukord mõnevõrra leevenenud. Samas on Kesk-Eestis ja Pärnumaal mitmetes asulates viirusekogus kasvanud. “See pilt laseb arvata, et uute nakkusjuhtumiste lisandumine püsib ka järgnevatel nädalatel üsna sarnane praegusele,” selgitas Tenson.

Kuidas proove kogutakse?

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest. Väiksematest asulatest võetud punktproovid näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Uuring on Terviseametile abistav tööriist, aidates jälgida puhangudünaamikat ning avastada varjatud koldeid. Uuring annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Rohkem infot uuringu varasemate tulemuste kohta leiab uuringu kodulehelt „Koroonaviiruse seire reoveest“

Lisateave: Tanel Tenson, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor, 5344 5202, tanel.tenson@ut.ee