See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

8.–9. oktoobril toimub Eesti juristkonna suurfoorum „100 aastat Eesti esimesest põhiseadusest“


08.10.2020       Marika Meltsas
  • Visuaal__Maarja_Roosi.png

8.–9. oktoobril toimub Eesti juristkonna suurfoorum „100 aastat Eesti esimesest põhiseadusest“ 

8.–9. oktoobril toimuvad Tartus 36. Eesti õigusteadlaste päevad, mille läbiv teema on Eesti Vabariigi põhiseaduse 100. aastapäev. Tänavusele suurfoorumile on oodata üle 600 osavõtja ning kahel päeval peetavaid ettekandeid on võimalik jälgida ka UTTV otseülekande vahendusel. 

Tänavu pöörab juristkond suurt tähelepanu Eesti esimese põhiseaduse 100. aastapäeva tähistamisele,“ sõnas õigusteadlaste päevade üks eestvedajaid Peep Pruks. „Eesti Vabariigi põhiseaduse vastuvõtmine 15. juunil 1920 andis Eesti riigile alusdokumendi, tänu millele sai rajada demokraatliku, põhi- ja vähemusrahvuste õigusi kaitsva ning õiglusel rajaneva riigikorralduse,“ lisas ta. 

Vanemuise kontserdimajas peetava plenaaristungi ja kokkuvõtva vestlusringi vahele mahuvad kahel päeval neli samaaegset sessiooni kuueteistkümne aruteluga. Kogenud väitlusjuhtide juhendamisel esineb enam kui kaheksakümmend ettekandjat. Muu hulgas räägitakse Eesti põhiseadusest ja selle tulevikust, rahvusvahelisest õigusest, tehisintellekti rakendustest haldusmenetluses, ettevõtlusvabadusest ja töötaja põhiõiguste kaitsest selles kontekstis, rohelisest lainest, intellektuaalomandist, laste õigustest ning paljudest teistest päevakohastest teemadest. 

Õigusteadlaste päevade avaistungil annab justiitsminister Raivo Aeg üle õiguse eest seisja autasu. Sellega tunnustatakse inimesi, kes on oma algatuse, käitumise või muu tegevusega märkimisväärselt panustanud Eesti õigusriigi püsimisse ja arendamisse. 

Lõppistungil kuulutab Eesti Teaduste Akadeemia riigiõiguse sihtkapitali nõukoja esimees Uno Lõhmus välja aasta riigiõigusteaduse teo. Samuti juhatab ta mõlemal päeval sisse sihtkapitali avaldatud raamatute esitluse. Tutvustatakse Rait Maruste raamatut „Eesti omariikluse põhidokumendid“ ja väljaannet „Riigiõiguse aastaraamat 2020“. 

Õigusteadlaste päevadeks ilmub rahvusvahelise eelretsenseeritava ajakirja Juridica International 2020. aasta väljaanne „100 Years Later“ ja põhiseaduse temaatikat käsitlev ajakirja Juridica erinumber. 

Peep Pruksi sõnul on Eesti esimese põhiseaduse 100. aastapäevale pühendatud ürituste kavas eriline koht põhiseaduse kommentaaride põhjalikult uuendatud väljaandel, mille sihtrühmaks ei peeta üksnes juriste, vaid kogu Eesti avalikkust. „Põhiseaduse kommentaaride viiendat väljaannet esitletakse Eesti Teaduste Akadeemias 21. detsembril,“ tutvustas Pruks tulevikuplaane. 

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna doktorandid esinevad stendiettekannetega Dorpati konverentsikeskuses. 

Õigusteadlaste päevadel on piiratud arvul inimestel võimalus käia ka värskelt renoveeritud Riigikohtu hoones ja näha, kuidas endisest kliinikuhoonest on saanud nüüdisaegne kohtumaja. 

Õigusteadlaste päevade programmiga saab tutvuda sihtasutuse Iuridicum kodulehel. Arutelude tutvustuse leiab õigusteadlaste päevade Facebooki lehelt

Lisateave:
Peep Pruks, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna projektijuht, 510 551, peep.pruks@ut.ee
Mai Palmipuu, Eesti Juristide Liidu tegevpresident, mai.palmipuu@assertum.ee