Tallinna Tehnikaülikooli ja OÜ Kerogeni teadlased hakkavad looma põlevkivist uusi keemiatooteid


27.01.2017       Krõõt Nõges
  • polevkivi_veeb_1.jpg

Tehnikaülikooli keemiateadlased kostöös ettevõtte OÜ Kerogen spetsialistidega hakkavad arendama uusi keemiatooteid. Lepingu mahuks on 921 870 eurot.

Projekti juht ning Tehnikaülikooli  keemiaprofessor Margus Lopp rõhutab, et luuakse täiesti uus tehnoloogiline platvormi põlevkivist erinevate keemiatoodete loomiseks. „Uus on meetod ning kogu tehnoloogia, uued on ka lõpptoodangu kasutusvõimalused Eesti jaoks. Me ei proovi põlevkiviõli kuidagi teistmoodi saada või edasi väärindada.“ Professor, akadeemik Lopp lisab, et erinevalt tänasest põhilisest põlevkivisaadusest – põlevkiviõlist – sõltuvad loodavad keemiatooted vähem nafta hetkehinnast.

Eestis on kerogeeni, mis on põlevkivi orgaaniline osa, üritatud väärindada juba enam kui sada aastat. Juba Eesti põlevkivitööstuse üks rajajatest, Paul Kogermann, uuris kerogeeni lagundamist erinevatel keemilistel meetoditel.

„Meie teadlased on pioneerid ning meie meetod on unikaalne – meie rakendatava põlevkivi muundamise tehnoloogiat maailmas veel olemas ei ole. Sarnast mõtteviisi leiab praegu vaid Hiina teadlaste uuemates uurimustes. Meil on aga sajandipikkuse põlevkivikeemiateaduse kogemused ja traditsioonid,“ märgib akadeemik Margus Lopp. Ta jätkab: „Kui räägime maavaradest, siis peame ikka ja alati aru andma, et maavarad muutuvad varaks alles siis, kui neid ka kasutatakse: kui nad lihtsalt maapõues on, siis nad ei ole mingid varad. Seepärast peame oma ressursse igakülgselt ja põhjalikult uurima, et teada saada, kas on tegu reaalse varaga või mitte. Seni oleme põlevkivi lihtsalt ahjus ära põletanud või suhteliselt suure keskkonnajäljega õliks kuumutanud. TTÜ ja OÜ Kerogeni keemikute koostöö kuulub juba 21. sajandisse. Meie koostöös loodav uus tootmistehnoloogiline meetod peab olema majanduslikult tasuv ning vastama kõige kõrgematele keskkonnanõudmistele. Usun kindlalt, et uus tehnoloogia osutub edukaks ja näitab teed meie põlevkivikeemia järgmistele arengutele.“


projekti administraator Galina Varlamova, tel 564 66471; projekti juht ja akadeemik Margus Lopp tel 513 6082