See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Eesti Kirjandusmuuseum esitleb kakskeelset (inglise ja vene) monograafiat „Varkled-Bödja udmurtide kevadrituaalid“, autorid Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov, 160 lk.


22.12.2020       Kristi Kukk

Varkled-Bödja on unikaalne udmurdi küla, kus on siiamaani säilinud udmurtide vaimne kultuur ja traditsiooniline usund. Vastilmunud uurimuses leidub vaid väike osa selle kogukonna elavaid rituaale, kevadrituaalide kompleks, mis tähistab uue aasta tulekut traditsioonilise kalendri järgi. Raamatu autorid on püüdnud kirjeldada kõike, mida nad suutsid näha ja salvestada 2017. aastal välitööde käigus. Kevadrituaalid algavad neljapäeval noormeeste initsiatsiooniga (täiskasvanuks saamine) Erú/Eúr karon, sama päeva õhtul aetakse igas majas minema kurjad vaimud Šajtán ull’áni rituaaliga; pühapäeval toimuvad paralleelselt veel kaks rituaali: tütarlaste initsiatsioon nöl kuras’kón ja rituaalne külaskäik vös’nergé, mille eesmärk on tugevdada iga suguvõsa külas. Kirjeldust ja analüüsi täiendavad fotod ning välitööde ajal tehtud neli videofilmi.

Uurimuse materjalid kasutati ka Eesti Rahva muuseumi liikuvas näituses «Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017» – https://blog.erm.ee/?p=11229.

Monograafia valmis udmurdi riikluse 100. aasta tähistamise raames Eesti kirjandusmuusemi ja Vene Teaduste Akadeemia Uurali osakonna Udmurdi föderaalse uurimiskeskuse Udmurdi ajaloo, keele ja kirjanduse instituudi rahvusvahelises koostöös, mille eesmärgiks on edendada teadustööd.

Selle avaldamist toetasid Eesti kirjandusmuuseumi grant EKM 8-2/20/3 ja Eesti-uuringute Tippkeskus (TK 145) Euroopa regionaalfondi kaudu, samuti Riiklik Ida Keelte ja Kultuuride Instituut INALCO (Pariis), Eesti Hõimurahvaste programm (grandid 880 ja 889), Tartu Ülikool (grant PHVKU19913) ja Eesti kultuurkapital.