See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Euroopa suurima teadusprogrammi Eesti avakonverentsil rõhutati teaduskoostöö tähtsust


07.05.2021       Marika Meltsas

4. mail toimus Euroopa Liidu uue ja seni suurima raamprogrammi “Euroopa horisont 2021-2027” Eesti avakonverents. Konverentsil arutati tippteaduse ja teaduskoostöö rolli üle ühiskonnale oluliste eesmärkide saavutamisel, ka tutvustati raamprogrammi võimalusi teaduse, innovatsiooni ja koostöö rahastamiseks.

 

95,5 miljardi eurose eelarvega teadusprogrammi keskmes on kliimamuutused ja digipööre. Uue raamprogrammi tähtsaimad lähtekohad on ÜRO kestliku arengu eesmärgid ja Euroopa roheline kokkulepe, samuti demokraatia vastupidavus suurte kriiside nagu pandeemia, loodusõnnetuse või küberrünnaku korral.

Eesti koordineerib raamprogrammis osalemist Eesti Teadusagentuur. ETAg-i juht Anu Noorma tõi välja, et eelmises raamprogrammis Horisont 2020 läks Eestil väga hästi ning tihedas konkurentsis võideti üle 240 miljoni euro, kuid julgustas olema veelgi ambitsioonikam. „Meil tuleks rohkem võtta juhtroll konsortsiumites, kaasata uusi tegijaid ka väljastpoolt akadeemilist sektorit, püüda tippteaduse grante ning lüüa võrdsete partneritena koos teiste Euroopa riikidega kaasa ülemaailmsete probleemide lahendamisel,“ rääkis Noorma eesmärkidest „Euroopa horisondis“.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna rõhutas rahvusvahelise koostöö olulisust väikeriigi jaoks ning avaldas lootust, et raamprogramm aitab Eestil liikuda teadmispõhisema poliitika suunas. „Koroonaepideemia on näidanud, et vajadust targa nõu järele tuntakse maailmas rohkem kui kunagi varem, ning teadlased on tõestanud, et neil on oskust ja tahet panustada ühiskonna ees seisvate väljakutsete lahendamisse,“ märkis Kersna. Ta rõhutas, et selgemalt tuleks väljendada ühiskonna ootusi ja vajadusi teadlaskonnale ning ühiselt leida viise, kuidas veelgi parandada koostööd Eestile ja maailmale vajalike teadmiste ja lahenduste loomisel. 

“Euroopa horisont” on järjekorras üheksas Euroopa Liidu raamprogramm, aastateks 2021–2027.  Raamprogrammist toetatakse kõiki teadusvaldkondi ning seda rakendatakse peamiselt projektikonkursside – avatud taotlusvoorude – kaudu. 95,5 miljardi euro suuruse eelarvega on see Euroopa Liidu kõigi aegade ambitsioonikaim teadusprogramm. ETAg nõustab osalejaid kõigis taotlemise etappides ning osaleb raamprogrammi taotlusvoorude ettevalmistamisel.

Konverentsil esinesid ka Eesti tippteadlased ja ettevõtjad ning teadus- ja arendustegevuse kujundajad. ETAg-i kodulehel saab lugeda pikemat ülevaadet. Vaata ka konverentsi videosalvestist ja Siiri Taimla-Rannala visualiseeritud mõttemaastikku.

 

Lisainfo:

 

Maarja Adojaan

Välisteaduskoostöö osakonna juhataja ja EL-i raamprogrammi koordinaator
Eesti Teadusagentuur

Maarja.Adojaan@etag.ee