See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Oskar Kallase päev ehk XXVIII raamatuteaduse konverents


22.10.2020       Marika Meltsas
  • Oskar_Kallas_K.A. Hindrey karikatuur.jpg

26. oktoobril algusega kell 11 tähistab Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu digikultuuri aastat Oskar Kallase päeva ehk XXVIII raamatuteaduse konverentsiga.

Seoses käimasoleva digikultuuri aastaga on ka raamatuteaduse konverents pühendatud sel aastal kultuuripärandile ning selle kättesaadavaks tegemisele IKT vahendite kaasabil.  Arhiivraamatu juhtaja Merike Kiipuse sõnul tekib digitaalset ainest igapäevaselt aina rohkem ja rohkem ning erinevaid säilitus- ja kasutuskeskkondi ning erialaspetsiifilisi andmebaase on päris palju. „Sageli on nii teadlastel kui ka tavalugejal üsna raske nendes orienteeruda,“ selgitab ta.

Konverentsil püütakse selgust saada, kuidas on rahvuslik raamatupärand kättesaadav digiruumis, mismoodi on trükiste digiteerimine mõjutanud raamatuturgu, kuidas on Eesti kaasatud üle-euroopalisse projekti. 

Ühtlasi käsitletake Eesti Rahvaluule Arhiivi Virumaa arhiivipärimuse digiteerimist, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ajaloolise pärimuse veebikodu loomist, tekstiainese digikasutust Eesti Rahvusraamatukogus ning tutvustatakse Eesti Rahvusarhiivi pilootprojekti käsikirjalise teksti tuvastamisel Transkribusega.

Raamatuteaduse konverentse korraldab arhiivraamatukogu Merike Kiipuse sõnul juba alates 1961. aastast. „Algselt toimusid need mitmepäevase üritusena kandes eesti raamatuajaloo konverentsi nime. Kuid alates 1994. aastast peame raamatuteaduse konverentse iga kahe aasta tagant Oskar Kallase päeva nime all.“ Oskar Kallase päeva idee autor on arhiivraamatukogu endine töötaja Heino Räim.

Konverentsi kava on kättesaadav: https://www.kirmus.ee/et/oskar-kallase-paev

Korraldajad:

Helle Maaslieb helle@kirmus.ee

Merike Kiipus merike@kirmus.ee