See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

„Eberbachi avaldus“ hoiatab, et Euroopa kõrghariduse väärtused on ohus


19.06.2020       Õnne Allaje

Saksa Akadeemiline Vahetusteenistus (DAAD) koos Euroopa teadlaste ning kõrgharidusjuhtidega avaldas 17. juunil 2020 „Eberbachi avalduse“, kus kutsub ülikoole ja poliitikuid Euroopa Kõrgharidusruumi (EHEA) alusväärtustele rohkem tähelepanu pöörama.

Tänase (19. juuni) Bologna deklaratsiooni 20. aastapäeva puhul avalikustatud dokument sõnastab kõrgharidusele olulised akadeemilised ja sotsiaalsed väärtused ning lööb häirekella, kuna „need väärtused on täna siiski tõsisemas ohus kui mis tahes ajal alates Bologna protsessi käivitamisest ja aastakümnest, mil Euroopa Kõrgharidusruum ametlikult asutati.“

Avalduses on kirjas, et ülikoolid peavad rajama oma tegevuse põhi- ja ühiskondlikele väärtustele ning selleks arendama ja hoidma vastavat kultuuri ja protseduure. Näiteks tuuakse välja, et ülikoolid ei peaks finantseerimise pärast tegema asju, mis lähevad vastuollu akadeemilise vabaduse või õigusriigi põhimõtetega. Samuti rõhutatakse väärtuskasvatuse olulisust ka kõrgkoolis – ülikoolid ei pea andma üksnes teadmisi ja oskusi, vaid ka kujundama „noorte inimeste isiksust ja iseloomu, et aidata neil saada küpseteks ja vastutustundlikeks kodanikeks“.

Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutrop, kes on samuti dokumendile allakirjutanute hulgas, paluti avalduse koostamises osalema väärtusarenduse eksperdina. „Eesti kogemust väärtusarenduse alal, sealhulgas meie riiklikku väärtusprogrammi, võeti dokumendi koostamisel paljuski eeskujuks,“ sõnas prof Sutrop.

Samuti oli tema roll jagada kogemusi Tartu Ülikooli hea teadustava väljatöötamisest. „Hea teadustava koostamist on Euroopa Komisjoni teadusdirektoraat varemgi nimetanud eeskujuväärivaks ning nüüd saime jagada, kuidas kaasata suurt hulka osapooli ühisväärtuste kokkuleppimisse,“ selgitas prof Sutrop, kuidas „Eberbachi avalduse“ koostamisel Eesti väärtuslikke õppetunde kasutati.

Eberbachi avaldus

Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) ja Akadeemilise Koostöö Assotsiatsiooni (ACA) kutsel kogunesid 9.–10. septembril 2019 Eberbachis Euroopa teadlased ja teaduspoliitika kujundajad, et arutleda teemal „Euroopa väärtused kõrghariduses“.

Selle kohtumise tulemusel kokku pandud „Eberbachi avaldusele“ allakirjutanud teaduskogukonna liikmed kutsuvad Euroopa ülikoole ja ministreid looma Euroopa Kõrgharidusruumis ja igas haridussüsteemis sellist keskkonda, mis toetaks praegusel keerulisel ajaperioodil Euroopa identiteedi ja väärtusruumi tugevnemist.

Osutatakse, et kõrgharidus peab andma nii praktilisi oskusi, kompetentsi ja teadmisi kui ka aitama noorel inimesel kasvada vastutustundlikuks inimeseks. Samamoodi peab iga kõrgharidusprogramm edasi andma akadeemilist väärikust ja edendama head teadust, toetades inimeste kriitilise analüüsi oskusi ning tahet oma tegevusi eetiliselt reflekteerida.

Avaldust on võimalik eesti keeles täismahus lugeda SIIT.

Pressiteade DAADi kodulehel SIIN

 

Lisainfo:
prof Margit Sutrop, eetikakeskuse juhataja, margit.sutrop@ut.ee, tel +372 520 7183

Prof Sutropi, DAADi presidendi, Akadeemilise Koostöö Assotsiatsiooni presidendi ja EURASHE presidendi lisakommentaarid SIIN (saksa keeles)