See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Eesti riik toetab oma teadlaste tagasipöördumist kodumaale


31.05.2006       Thomas Mell

Eesti osaleb Euroopa Molekulaarbioloogia Organisatsiooni (EMBO) stipendiumiprogrammis ja toetab seeläbi välismaal töötavate Eesti teadlaste tagasipöördumist ning välisteadlaste tööleasumist Eestis.

EMBO programm Strategic Development Installation Grant on suunatud doktorikraadiga molekulaarbioloogidele, kes on töötanud välisriigis vähemalt kaks aastat. Sellega luuakse kõrgetasemelistele teadlastele võimalus seada sisse oma labor programmiga liitunud riikides. Need riigid on lisaks Eestile Tshehhi, Poola, Horvaatia, Türgi ja Portugal.

Konkursi käigus välja valitud teadlasi rahastatakse 3-5 aasta jooksul 50 tuhande euroga aastas. Programmi rahastavad selles osalevad liikmesriigid, Eestisse tööle asuvate teadlaste eest maksab Eesti riik. Eestis on programmi rakendusasutuseks Eesti Teadusfond.

Programmis osalemine annab Eestile võimaluse hinnata kodumaale tagasi pöörduda või Eestisse tööle asuda soovivate teadlaste taset EMBO kõrgetasemelise rahvusvahelise hindamissüsteemi abil, võrreldes teiste programmis osalevate riikide teadlastega. EMBO korraldab ka programmis osalevate teadlaste koostööd ja ühistegevusi.

Taotluste esitamise tähtaeg on tänavu 15. juulil, taotluste hindamine kestab oktoobrikuuni. Välja valitud teadlasi hakatakse toetama alates järgmise aasta jaanuarist.

Möödunud aastal osutus EMBO ja Howard Hughes Medical Institute (HHMI) korraldatud stipendiumikonkursil edukaks California Ülikoolist naasnud ja praegu Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudis tegutsev teadlane Mart Loog, kes sai iseseisva uurimislabori käivitamiseks noorteadlase grandi. Granti rahastavad kahe kolmandiku ulatuses EMBO ja HHMI ning kolmandiku ulatuses Eesti riik. Lisaks omistas hiljuti Mart Loogile uurimistöö jätkamiseks 14,6 miljoni kroonise stipendiumi ka maailma suurim heategevuslik biomeditsiinifond Wellcome Trust.