See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Ilmus teadusajakirja teemanumber globaalsest kultuuriajaloost


15.10.2020       Mirjam Uuskari
  • Tamm (ed) Global Cultural History-page-001.jpg

Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professori Marek Tamme koostamisel ja toimetamisel ilmus tänavu oktoobris rahvusvahelise teadusajakirja Cultural History teemanumber „Global Cultural History“. Ajakirjanumbri eesmärk on arutleda globaalse vaatenurga võimalustest ja väljavaadetest kultuuriajaloo uurimisel ning pakkuda nii uusi teoreetilisi mõisteid kui ka empiirilisi juhtumiuuringuid uue ajalooteadusliku valdkonna – globaalse kultuuriajaloo edendamiseks.

Teemanumber sisaldab koostaja pikemat historiograafilist ja metodoloogilist sissejuhatust ning viit uurimuslikku artiklit, mille on kirjutanud kultuuriajaloo hinnatud eksperdid: Peter Burke (Cambridge’i Ülikool), Anne Gerritsen (Warwicki Ülikool), Matthias Middell (Leipzigi Ülikool), Maria Lúcia G. Pallares-Burke (Cambridge’i Ülikool) ja Sujit Sivasundaram (Cambridge’i Ülikool). Artiklid on pühendatud mitmekesise ajaloolise ainese mõtestamisele globaalse kultuuriajaloo vaatevinklist, alates jesuiitide rollist globaalse renessansikultuuri kujundamisel ja portselanikaubandusest varauusaegse Euroopa ning Hiina vahel kuni valgustusajastu ideede levikuni 19. sajandi Brasiilias ja teaduslike eksperimentideni maakera uurimisel Bengali lahe piirkonnas 19. sajandil.

Teemanumber põhineb Tallinna Ülikoolis 26.–29. juuni 2019 toimunud Rahvusvahelise Kultuuriajaloo Ühingu aastakonverentsi „Global Cultural History“ plenaarettekannetel (loengud on veebis ka järelvaadatavad). Numbriga saab lähemalt tutvuda ajakirja kodulehel: https://www.euppublishing.com/toc/cult/9/2.