See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Alates septembrist on ETV ekraanil ülikoolide teadussaadete sari „Bionina“


05.09.2006       Kristi Kukk

Alates 8. septembrist on igal reedel kell 18.15 Eesti Televisioonis võimalik vaadata koostöös Tartu Ülikooli ja Maaülikooli teadlastega valminud teaduse köögipoolt tutvustavat telesarja „Bionina”.

Sari toob vaataja ette põnevaid lugusid sellest, mida pakub teadus ja tehnoloogia paljude aktuaalsete probleemide lahendamiseks, millega Eesti riigil ja kogu rahval tuleb kas nüüd või hiljemalt lähiaastail kokku puutuda. „Bionina“ tõestab, et teadlased tegelevad paljude väga tõsiste ja kogu ühiskonda puudutavate probleemidega ning seda siinsamas Eestis.

Tegemist on ühe mahukaima Eestis toodetud teadusaadete sarjaga, mis on ETV eetris kogu sügishooaja 2006. Sari koosneb 15 saatest, milles 12 tutvustatakse Tartu Ülikooli ning kolmes Maaülikooli teadlaste põnevaid uurimisprojekte.

Saadetest saab vastuse, kuidas hakkab HIV-positiivsete arvukus meie kõigi elu-olu juba lähiaastail mõjutama ning missugused on võimalused see laine üle elada. Uneuurijate käest kuuleme, kuidas saab nende teadustöö abiga vähendada liiklusõnnetuste arvu; geoloogid seletavad, mida peaks tegema, et praeguste naftamagnaatide asemel maailmavalitsejaiks pürgivad veemagnaadid oleksid eesti soost; linnuteadlased ja sotsioloogid vaevad iibelanguse põhjusi võrreldes inim- ja linnuperesid ning jõuavad hoopis teistsugustele järeldustele, kui poliitikud meedias seni välja pakkunud on. Loomateadlastelt saab kuulda, kuidas "konstrueeritakse" lehma, kelle piimast saab teha südamehaigusi ravivat vahukoort jne.

Esimeses saates tuleb juttu sarjale nime andnud bioninast ehk teaduslikult täpsema nimetusega biosensorist. See on tundlik seadeldis, mis „haistab” talle ülesandeks antud ainet juba mõne õhus lendleva lõhnamolekuli järgi. Näiteks lõhkeainet lennuvälja pagasikontrolli suunduva terroristi käsipagasis või esimesi riknemistunnuseid kauplusse saabunud kalakastis.

Sarja tootis OÜ Haridusmeedia ning saadete valmimist toetasid Euroopa Liidu struktuurfondid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse vahendusel.

„Bionina“ kordussaated on Eesti Televisiooni eetris teisipäeval kell 14.10 ja neljapäeva hilisõhtul.

Lisainfo: Tiina Kangro, Haridusmeedia, tel 501 3417, www.vedur.ee