See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Eesti Kirjandusmuuseumis toimub 7.–9. novembril 2018 konverents „Lauluks vormitud kogemused: laulmistraditsioonide isiklikud ja kogukondlikud tahud“


06.11.2018       Priit Tuvike
  • lauluks_vormitud.png

Rahvusvaheline laulu-uurijate konverents paneb mõtlema, kuidas inimesed tuleksid toime ilma laulmata. Maailma laulmistraditsioonide uurijad käsitlevad laulmise rolli inimese suhtlemises kogukonna ja loodusega, aga ka minevikuga.
Eesti Kirjandusmuuseumis toimub 7.–9. novembril 2018 konverents „Lauluks vormitud kogemused: laulmistraditsioonide isiklikud ja kogukondlikud tahud“ („Expressions and Impressions: Personal and Communal Aspects of Traditional Singing“).
2000. aastal alguse saanud regilaulukonverentside seeria kümnenda ürituse puhul on konverentsi temaatikat avardatud läänemeresoome regilaulult kogu maailma laulutraditsioonidele. Ettekannetega osalevad teadlased Eestist, Karjalast, Leedust, Lätist, Rootsist, Serbiast, Soomest, Udmurdimaalt, USAst, Valgevenest, Venemaalt.
Vaatluse all on traditsiooniline laul kui maailma ja iseendaga suhtlemise viis, muu hulgas on vaatluse all laulmine kui muusika, hääle ja keha kooskõla; laulmise funktsioonid, seosed ideoloogiate ja maailmavaadetega; laulmine kui psühhoteraapia ja vastupanu; kultuuridevahelised mõjud laulutekstides ja -viisides jpm.
Konverentsi plenaarettekanded peavad Tiiu Jaago Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudi eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnast, kes räägib, millistes mõttevooludes ja kuidas on regilaulu-uurijad eri ajastutel mõtestanud laulu ja laulikut, ning Jeffers Engelhardt Ameerika Ühendriikide Amherst College’i muusika osakonnast, kes analüüsib hääle tähendust regilaulus ja õigeusu vaimulikus laulus.
Konverentsi üks korraldajaist, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Taive Särg: „Osavõtjate seas on nii puht-teoreetikuid kui analüüsivaid praktikuid, kelle ühine eesmärk on paremini mõista laulmist.“
Konverentsi kava ja teesid: https://www.folklore.ee/regilaul/konverents2018. Konverentsi peamine töökeel on inglise keel.
8. novembril kl. 18.00 toimub Tartu Laulupeomuuseumis kontsert „Laulu-uurijad laulavad“, kus rahvalaulu-uurijad esitavad näiteid laulutraditsioonidest, mida nad on teadlastena tundma õppinud. Kuulda saab rahvamuusikat Udmurtiast, Serbiast, Valgevenest, Rootsist, Soomest, Lätist, Leedust, Eestist ja mujalt.

Nii konverentsile kui kontserdile on oodatud kõik laulukultuuride huvilised, osalemine on tasuta!
Konverentsi korraldab Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, toetavad Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti-uuringute tippkeskuse kaudu, Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi uurimisprojekt IUT 22-4 „Folkloor kultuurilise kommunikatsiooni protsessis: ideoloogiad ja kogukonnad“ ja Hõimurahvaste Programm, Andre farm.
Lähem info: Helen Kõmmus, tel 7 377 750, Mari Sarv, tel 56456699 või meiliaadressil efa.conference@folklore.ee.


Eesti Kirjandusmuuseum
Vanemuise 42, Tartu 51003


07.−09.11.2018