See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

7000 inimest vanuses 50+ osaleb SHARE Eesti uues küsitluslaines


03.02.2015       Jana Talvik

Veebruaris 2015 algas SHARE Eesti 50+ uuringu uus küsitluslaine. Järgneva poole aasta jooksul küsitletakse Eestis ligi 7000 inimest vanuses 50-aastat ja vanemad nende tervisliku seisundi, töötamise või pensionil viibimise ja toimetuleku kohta ning varasemalt samas uuringus osalenutelt uuritakse ka elus toimunud muutuste kohta. Tegemist on üle-euroopalise uuringuga, milles osaleb kokku rohkem kui 66 000 inimest juba kuuendat korda.

Uuringusse osalema kutsutavatele saadetakse koju kiri koos uuringufirma esindajate kontaktandmetega, seejärel lepitakse küsitleja ja uuringus osaleja kohtumise aeg kokku. Osalemine on väga tähtis nii siis, kui inimene on juba varasemalt SHARE 50+ uuringus osalenud. Samuti siis, kui ta kutsutakse küsitluses osalema esimakordselt. Uuringu tulemused aitavad koguda infot Eesti 50-aastaste ja vanemaealiste inimeste elu ja toimetulekut puudutavate ühiskondlike otsuste tegemiseks ning aitavad võrrelda Eesti vanemaealiste eluolu teiste maade andmetega.

“Eesti ühiskond vananeb, mille tõttu on uuringu tulemused väga vajalikud vanemaealiste majandusliku ja sotsiaalse toimetuleku välja selgitamiseks. Need aitavad hinnata ja kujundada vanemaealistele suunatud sotsiaal-, hooldus- ja pensionipoliitika meetmeid. SHARE uuringu põhjal tekib Eestis järjepidev andmestik rahvastiku vananemisprotsesside ja poliitikamõjude seireks ning võrdlevaks analüüsiks teiste Euroopa riikidega,” ütles uuringu teaduskoordinaator Luule Sakkeus.

Viimases uuringulaines osales 15 Euroopa riiki, kuid võrreldavad uuringud on käivitunud ka Ameerika Ühendriikides, Aasias (Hiina, Lõuna-Korea, India) ja Lõuna-Ameerikas (Mehhiko, Brasiilia, Argentiina). Kui eelmistes lainetes on käsitletud lähivõrgustiku ja materiaalse ilmajäetuse teemat, siis seekord on tähelepanu rohkem fokusseeritud tervisele. Lisaks enesehinnangulistele terviseküsimustele tehakse ka mitmeid objektiivseid mõõtmisi nagu kopsumaht ja käesurve, aga kogutakse ka mitmeid biomarkereid diabeedi, luuhõrenemise ja põletikenäitajate selgitamiseks. Koosmõjus oma tegevuse, enesetunde, lähivõrgustiku, aga ka materiaalse toimetuleku näitajatega, ühelt poolt, ning ühiskonnas toimuvate muutustega, teiselt poolt, suudame paremini leida vastuseid, kes on need, kes kauem tööturul püsivad või kelle kulutused tervisele oma taskust kõige suuremad.

Eestis viidi esimene SHARE 50+ uuring läbi 2010-2011. aastatel. Käesolev uuringulaine on kolmas ning seda korraldavad Tallinna Ülikooli Eesti Demograafia Instituut ning teised Tallinna ja Tartu ülikoolide instituudid, Tervise Arengu Instituut, Haridus- ja Teadusministeerium, Sotsiaalministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös uuringufirmaga GFK Custom Research Baltic. Uuringu läbiviimist toetab Euroopa Regionaalarengu fond. SHARE uuringu raames on kavas valitud esinduslikku rahvastikuosa küsitleda veel järgneva 8 aasta jooksul üle kahe aasta.

Uuringu korraldajad tänavad kõiki neid ligi 6000 inimest peaaegu 4000 leibkonnast, kes on osalenud kahes eelmises SHARE Eesti 50+ uuringus.

Lisateave Eesti uuringu kohta leiate veebilehelt www.share-estonia.ee, rahvusvahelise SHARE tegemistest saab ülevaate veebilehelt www.share-project.org.

Lisateave:

Luule Sakkeus
TLÜ Eesti Demograafia Instituut, SHARE Eesti teaduskoordinaator
luule.sakkeus@tlu.ee
telefon 645 4125

Liili Abuladze
TLÜ Eesti Demograafia Instituut, SHARE Eesti projektijuht
liili.abuladze@tlu.ee
telefon 645 4125