See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Uus raamat toetab patsienti koduses ravis


10.06.2021       Priit Tuvike
 • Kui tervis läinud käest.png

Tartu Ülikooli teadlaste äsja väljaantud raamat „Kui tervis läinud käest“ aitab paremini mõista sagedasemate haiguste sümptomeid ning tutvustab nende leevendamiseks või raviks kasutatavaid käsimüügiravimeid ja koduseid raviviise.

14. juunil kell 16.00 esitletakse Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis (Nooruse 1 auditooriumis 707) enam kui 300-leheküljelist äsja ilmunud raamatut „Kui tervis läinud käest“. Selle autorid on proviisorid, perearst ja farmaatsia instituudi õppejõud: Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia nooremlektor ja proviisor Veera Bobrova, peremeditsiini kaasprofessor ja perearst Marje Oona, farmakognoosia professor Ain Raal, biofarmaatsia nooremlektor ja proviisor Kersti Teder ning sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmer.

Daisy Volmeri sõnul on see raamat kompaktne ja praktiline infoallikas, mis toetab patsientide suutlikkust end ise ravida. See sisaldab teavet sagedasemate haiguste, nende sümptomite, käsimüügiravimite ja koduste raviviiside kohta. „Raamatu koostamisel oleme lähtunud Eestis kehtivatest ravijuhistest ning turul olevatest ravimitest ja ravimvormidest. Lisaks patsientide iseravimisteadlikkuse suurendamisele oleme raamatus tähelepanu juhtinud ka apteegile kui esmasele ja käepärasele kohale, kust saada infot oma terviseprobleemi lahendamiseks,“ rääkis Volmer.


Raamatus käsitletakse kümmet põhiteemat:

 1. iseravimine käsimüügiravimitega ja sellealane nõustamine apteegis;
 2. ülemiste hingamisteede probleemid;
 3. valu ja palavik;
 4. seedetraktiprobleemid;
 5. eritus- ja suguelundkonna probleemid;
 6. nahaprobleemid;
 7. eri tüüpi haavad, nende hooldus ja ravi;
 8. südame-veresoonkonnahaigused;
 9. silmaprobleemid;
 10. allergia;
 11. teised tervisemured, sh suitsetamisest loobumine, ülekaalulisus, ärevus ja unetus, rasedusaegsed vaevused, aneemia ja koduste mürgistuste esmaabi.

Käsimüügiravimite teema juures on lühidalt seletatud, kuidas ravim toimib, kuidas seda manustada ja annustada ning millised on tavalisemad võimalikud ohud. Lisaks on kirjeldatud looduslikke raviviise, mis enamasti tähendab ravimtaimede tarvitamist. Eraldi käsitletakse ravimiohutust ning kirjeldatakse käsimüügiravimite levinumaid ravimvorme ja manustamisviise. Kuna pakendi infoleht on patsiendile oluline ravimiinfo teabeallikas, on lisatud vajalikud näpunäited selle kasutamise kohta.

„Loodetavasti saab raamatust tõhus abimees igaühele, kes soovib teada, millised on meid kõige sagedamini kimbutavate haiguste sümptomid ning kuidas õigesti tarvitada käsimüügiravimeid või milliste teiste raviviisidega ennast või oma lähedasi aidata. Selle kõrval on tähtis meeles pidada, et terviseotsuseid tehes aitab sobiva lahenduseni jõuda konsulteerimine tervishoiutöötajaga,“ rõhutavad autorid raamatu sissejuhatuses.

Lisateave:
Daisy Volmer
Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor, raamatu „Kui tervis läinud käest“ autor
737 5287
daisy.volmer@ut.ee