See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Uus peremeditsiini õpik täidab tühimiku


19.10.2020       Priit Tuvike
  • peremeditsiin.jpg

Esialgu mõtles Ruth Kalda koos kolleegidega uue õpiku iseseisvalt kirjutada, ent kui ta kuulis Euroopa Peremeditsiini Õpetajate Akadeemias Norra peremeditsiini õpiku tutvustust, paelus see teda väga. Ta võttis ühendust õpiku peatoimetaja Steinar Hunskåriga ja avaldas soovi raamat eesti keelde tõlkida. Sama võimalust on kasutanud ka Rootsi ja Taani kolleegid.

„Mind köitis Norra õpiku sümptomite- ja sündroomidepõhine ülesehitus ning see, kuidas seal käsitleti paljusid teemasid, mis on perearsti igapäevatöö lahutamatu osa: konsulteerimisoskusi, diagnoosimise protsessi, erialast arengut, kliiniliste teadmiste piire jne. Huvitavalt lähenetakse ka küsimusele, mida üldse tähendab perearstiks olemine,“ põhjendas Kalda.

Eestikeelses õpikus säilitati esialgne ülesehitus ja teemade käsitlemise viisid. Kõik peatükid toimetati Eesti oludele vastavaks, tuginedes siinsetele andmetele ning meie perearstikeskuste töö iseärasusele, traditsioonidele ja juhistele.

 

Õpik üliõpilastele ja arstidele

Õpik on mõeldud nii arstiteaduse põhiõppe üliõpilastele kui ka peremeditsiini eriala omandavatele arstidele. Ühtlasi sobib see käsiraamatuks juba töötavatele perearstidele ja üldarstidele. Lisaks võivad muu huvilised leida sealt ülevaate, milliste valdkondadega peremeditsiini erialal tegeldakse.

Raamatus kirjeldatakse esmalt perearsti töövaldkondi ja -põhimõtteid, seejärel käsitletakse peamisi üldsümptomeid, nagu väsimus, palavik, kaalulangus jne. „Perearsti vastuvõtule tulevad patsiendid sageli ebamääraste kaebustega, mille taga võib peituda mitmesuguseid probleeme, seisundeid ja haigusi. See osa on vajalik eeskätt noortele, algajatele arstidele, sest annab niisuguste seisundite käsitlemiseks vajaliku aluspõhja,“ rääkis Kalda.

Kõige enam lehekülgi on õpikus pühendatud eri organsüsteemide haigustele, esitledes selgelt perearstide tööviise ja -valdkondi. Omaette peatükkides kirjutatakse nõustamisest mitmesuguse tervisekäitumise ja erinevate terviseriskide korral. Lõpetuseks võetakse kokku perearstiks olemise põhialused: eetilised kaalutlused, elukestva tööalase arengu vajalikkus, patsiendiohutuse teema ja meditsiiniliste vigade tekkimise võimalused. Lisaks arutletakse peremeditsiini eriala tuleviku üle.

Peale paberraamatu antakse peagi välja ka elektrooniline versioon meditsiiniraamatukogust tasuta laenutamiseks. „Teadmised ja tõendus võivad kiiresti uueneda. Püüame uued olulised teadmised elektroonilisse õpikusse võimalikult kiiresti sisse viia, sest vaid nii annab õpik erialale püsiväärtust veel pika aja jooksul,“ lubas Ruth Kalda.

Peremeditsiini õpikut saab tellida Tartu Ülikooli kirjastuse veebilehelt.

Lisateave:
Ruth Kalda

Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor

5698 5599
ruth.kalda@ut.ee