See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Eesti elektriline tudengivormel kihutab võidult võidule


09.08.2018       Krõõt Nõges
  • tudengivormel_2018.jpg

Enne tudengivormelite selle suve viimast, Saksamaa etappi on Tallinna Tehnikaülikooli ning Tallinna Tehnikakõrgkooli noorte inseneride tiim saavutanud üldvõidu Itaalias, Ungari etapil võeti väga tugevas konkurentsis üldarvestuse teine koht.

Samuti käidi võistlemas Austrias, kuid tänu väikesele probleemile võistlusjärgses tehnilises kontrollis, tuli esikohakarikas loovutada.

Fotosid Formula Student Team Tallinna vormelist leiab Facebookist.

Tudengivormel on tootearendusvõistlus, kus parimate väljaselgitamisel on fookus inseneriteaduslikul autoehitusel, millel hinnatakse eelkõige sõidu- ja disainiomadusi.

Võistlustel konkureeritakse maailma kõige nimekatemate tehnikaülikoolidega. Tallinna Tehnikaülikooli ning Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengite vormelitiim on sellesuvistel võistlustel jätnud selja taha niivõrd tugevad insenerikoolid nagu Delfti, Stuttgardi, Müncheni ja Karlsruhe tehnikaülikoolid.

Noorte inseneride tee võitudele on olnud prototüübi arendusele kohaselt tõusude ja mõõnadega, näiteks vahetult enne esimest etappi Itaalias purunes mootorite ülekanne, mille põhjuseks oli termotöötlusel tehtud viga. Tudengite koostööpartner Soomes tuli vastu varahommikul tehase uksele koputanud noortele inseneridele ning aitas vea parandada. Nii selle kui ka teiste vigade otsimine ja parandamine tähendas tiimile seda, et testperiood muutus planeeritust lühemaks, nii et nädal enne esimest etappi ei olnud kindel, kas sõidetakse esimesele etapile Itaaliasse, või alustatakse teisest. Pärast hommikul kella 4-ni kestnud testimisööpäevi otsustati siiski Itaaliasse sõita.

Itaalias tuli aga üldvõit. Maserati, Ferrari, Dallara ja Lamborghini inseneridest kohtunikud tunnustasid Eesti tudengite pingutusi esikohaga vormeli disainis, kiirenduses tuli esikoht ning kaheksassõidus hõbedane positisioon. Ikoonilise superauto Lamborghini Miura looja Gian Paolo Dallara andis isiklikult üle omanimelise eriauhinna, mis tähendas, et eestlased olid leidnud parima tasakaalu eelarve võimaluste ning vormeli kvaliteedi osas.

Kokku võtavad elektriliste tudengivormelite võidusõitudel mõõtu 120 tiimi.

Selle hooaja tehnikatudengite omavaheline mõõduvõtmine lõpeb Saksamaal Hockenheimi ringrajal 12. augustil.

Eestis saab tudengivormelit näha 15.-18. augustil Baltic Openil, mis toimub Lange motokeskuses.

 

TAUST

Formula Student Team Tallinn (FS Team Tallinn) on noorteorganisatsioon, mis igal aastal projekteerib ja ehitab valmis üheistmelise vormelauto prototüübi, millega osaletakse rahvusvahelistel võistlustel. Igaks hooajaks valmib uus auto, mille konstrueerimine algab sügisel. Esimene elektrivormel valmis aastal 2013.

Tudengivormelis sõltub sooritus nii auto massist, mootorite juhtimissüsteemist ja paljust muust ning võistlusel hinnatakse nii auto konstruktsiooni, tehnilisi lahendusi, maksumust, kiirusomadusi ja kurvisuutlikkust.

Tudengivormelite sarjas võistleb üle 700 meeskonna ning võistlused toimuvad üle maailma. Võistlustel peab auto lisaks tavapärasele rajasõidule läbima mitmed ohutuskatsed ja meeskond kaitseb lahendusi autotööstuse ja mootorispordi tippinseneridest kohtunike ees.

Nüüdseks on FS Team Tallinnal täitunud 11. tegutsemisaasta. Selle aja jooksul on valmis ehitatud 11 vormelautot, millest viimased viis on elektrivormelid. Kogu selle aja on meeskonnale abiks olnud Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Tehnikakõrgkool ning mitmed Eesti ettevõtted. Lisaks vormelitele on meeskond suutnud selle aja jooksul tuua Eestisse ka mitmeid tehnoloogiaid, mis varasemalt pole siin kasutust leidnud. Näiteks tudengite valmistatud süsinikmonokokk, mis on sarnase lahendusega nagu Formula 1  sarjaski, kuid valmistamiseks eelnevalt tehnoloogiline alus Eestis puudus.


www.formulastudent.ee/