See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

17. juunil kohtusid Eesti kahe suurima ülikooli kõrgeimad juhtorganid


18.06.2019       Krõõt Nõges
  • aerofoto_veebi.jpg

17. juunil kohtusid Tartu Ülikooli (TÜ) nõukogu ja Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) kuratoorium, et arutada omavahelise koostöö tugevdamist ning kooskõlastada ülikoolide eesmärke Eesti teadus-arendustegevuse ja kõrgharidusvaldkonna juhtimisel.

Kohtumisel osalesid ka mõlema ülikooli rektorid Jaak Aaviksoo ja Toomas Asser ning haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets. Räägiti olukorrast Eesti teadus- ja kõrgharidusmaastikul ning arutleti, kuidas kõrgkoolide omavaheline koostöö saaks kaasa aidata Eesti ühiskonna arengule ja suhestuda paremini sotsiaalsete partnerite ootustega.

Ühisistungil kinnitati, et ülikoolidel on ühine tahe ja võimekus aidata kaasa Eesti ühiskonna jaoks kriitilise tähtsusega muutuste suunamisele. Juhtkogude liikmed tõdesid, et võimalikud tagasilöögid ülikoolide riigieelarvelises rahastamises sunnivad ülikoole otsima lahendusi nii teadus-arendustegevuse ja kõrghariduse süsteemi ümberkujundamisele tervikuna kui ka võimalusi sisemiste struktuursete muutuste tegemiseks.

Tartu Ülikooli nõukogu esinaine Ruth Oltjer rääkis, et tegeleda tuleb nii ülikoolide rolli ja mõju teadvustamisega ühiskonnas kui samaaegselt ka ülikoolide struktuuri ajakohastamisega. „Ülikoolid ja riigijuhid vastutavad ühiselt selle eest, et meie võimekad noored ei langetaks juba eos Eestist lahkumise otsust, et meie teadlastel oleks motivatsioon panustada majanduse arengusse ja et kõik ülikoolid annaksid oma teadmistega maksimaalse panuse ühiskonna aktuaalsete probleemide lahendamisse,“ selgitas Oltjer.

TalTechi kuratooriumi esimees Gunnar Okk toonitas, et valitsuse poolt seaduse alusel nimetatud ülikoolide juhtkogudena suhtuvad mõlema kogu liikmed enda rolli Eesti teadus-arendustegevuse ja kõrghariduse tulevikusihtide kujundamisel täie vastutustundega. „Oleme valmis ka omalt poolt panustama valdkonna riikliku juhtimise kvaliteeti ja seega tegeleme me aktiivselt edasi nii kõrghariduse rahastamise kui sisu konsolideerimise küsimustega,“ kinnitas Okk.

TalTechi ja TÜ kõrgeimate otsustuskogude eelmine kohtumine toimus 2017. aasta lõpus, edaspidi plaanitakse korraldada ühisarutelusid vähemalt kord aastas. Järgmine kohtumine toimub juba 2019. aasta sügisel, mil selguvad täpsemad andmed 2020. aasta riigieelarve eelnõu kohta.

Nii TalTechi kuratooriumi kui ka TÜ nõukogu nimetab viieks aastaks ametisse Vabariigi Valitsus. Mõlemasse otsustuskogusse kuulub 11 liiget, kellest 5 on valitud ülikoolide siseselt, 5 liiget esitab haridus- ja teadusminister ning ühe liikme Eesti Teaduste Akadeemia.

TÜ nõukogu juhib Chemi-Pharm AS-i juhataja Ruth Oltjer, TalTechi kuratooriumi esimees on Põhjamaade Investeerimispanga asepresident Gunnar Okk.