See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

„Liikuma kutsuv kool“ nimetati aasta terviseteoks


19.09.2019       Priit Tuvike

Laste vähene liikumisaktiivsus ja sellega kaasnevad terviseprobleemid, näiteks ülekaalulisus, on kujunemas üha tõsisemaks terviseriskiks. Üks tõhusamaid lahendusi on tekitada liikumist soodustavaid võimalusi koolikeskkonnas. Tartu Ülikooli liikumislabor on sel eesmärgil algatanud programmiLiikuma kutsuv kool“, mida Eesti Lastevanemate Liit tunnustas tänavu kui aasta tervisetegu.

Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kulli sõnul näitab rahvusvaheline kogemus, et üks tõhusamaid viise probleemi lahendamiseks on läheneda sellele haridusasutuste kaudu. „Kui teha laste ja noorte liikumisaktiivsuse ja tervise toetamiseks investeeringuid koolikeskkonda, on need mõjusad, sest lapsed veedavad suure osa päevast koolis ja muutustest saavad osa kõik, olenemata sotsiaal-majanduslikust olukorrast,“ ütles ta.

Kulli hinnangul on aasta terviseteo tiitel tunnustus kõigile 78-le liikuma kutsuvale koolile üle Eesti. Samuti on see tunnustus Tartu Ülikoolile, kelle algatatud teaduspõhine programm on tänu heale koostööle koolidega leidnud laialdase kandepinna.

„Üha enam on Eestis koole, kus liikumine ja sellest tulenev koolirõõm on kujunemas laste koolipäeva loomulikuks osaks. Liikumislaboril on hea meel, et oleme saanud sellele teadus- ja arendustegevusega kaasa aidata,“ rääkis Kull. Lisaks on tema sõnul programmi arendustegevuse käigus ilmnenud, et õpilaste liikumisaktiivsuse kõrval tuleb tähelepanu pöörata ka õpetajate tervisele ja heaolule, sealhulgas nende liikumisaktiivsusele.

„Loodame, et koostöös koolidega saame kaasa aidata ka õpetaja heaolu toetava koolikultuuri loomisele. Esimesed uuringud juba käivad ja koolide huvi äsja alanud õpetajate liikumisuuringu vastu on suur,“ rõõmustas Kull.

Tiitel anti üle 14. septembril Eesti tervisemessil ja selle võttis liikumislabori nimel vastu „Liikuma kutsuva kooli“ võrgustikku kuuluva Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi direktor Raino Liblikas.

Liikumislabor alustas programmiga „Liikuma kutsuv kool“ aastal 2016. Lisateavet programmi kohta saab veebilehelt.

 

Lisateave:

Merike Kull
Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja
5884 8065
merike.kull@ut.ee

 

Teate edastas:

Virge Ratasepp

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

5815 5392

virge.ratasepp@ut.ee