See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Küberturvalisuse konverents keskendub tehisreaalsuse võimalustele ja ohtudele


11.06.2019       Krõõt Nõges
  • AI_kood.jpg

12. juunil arutlevad eksperdid Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) konverentsil küberturvalisuse ja tehisreaalsuse (AI) teemadel. Konverentsi korraldajate sõnul on küberturvalisuse väljakutsed osa infoühiskonna toimimisest ning tehisreaalsus laiendab meie võimalusi teha paremaid otsuseid juba lähitulevikus.

Seda enam on kõikidel Eesti kodanikel oluline mõista valdkonnas toimuvat ning osata hinnata võimalikke ohukohti.

Küberkonverentsi korraldaja, Küberkriminalistika ja Küberjulgeoleku Keskuse teaduri Birgy Lorenzi kinnitusel on tagajärgedega tegelemisest olulisem ennetada probleeme ja teada, mida teha „kui midagi on juhtunud“. Tema sõnul on Eesti inimesed neutraalse tehnoloogia usku, aga kui me ei mõista, milliseid otsuseid kübermaailmas tehakse, siis on see oht julgeolekule. Ta lisas, et kui tehisreaalsus on juba kohal Iseauto või pakiroboti näol, siis edaspidi suudame oma elus teha paremaid otsuseid kasutades suuri andmemahte. See võib puudutada tervishoidu, riigivalitsemist või targa linna teenuseid.

Konverentsi esinejate hulgas on Andrus Padar Kaitseliidu küberkaitseüksusest, tarkvarateaduse professor Tanel Tammet, Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia professor Kristjan Port ning Marily Hendrikson StartUp Estoniast. Hilisemas paneelvestluses diskuteerivad Eneken Tikk (TalTech), Henrik Roonemaa (Geenius), Lauri Tankler Riigi Infosüsteemi Ametist ja Kristin Ehala (SIFR) selle üle, kuidas tehisintellekti tulek küberkaitset ja ühiskonda mõjutab.

TalTechi Mektorys toimuva konverentsi avavad IT-teaduskonna dekaan Gert Jervan, Kaitseministeeriumi õigus- ja haldusküsimuste asekantsler Erki Kodar ning Maarja Kirtsi Eesti Interneti sihtasutusest.

Konverentsi ajal toimub ka Kübernaaskli võistlus, milles osalevad noored püüavad hakkama saada külmal maal asuva AI-ga, mis teeb otsuseid efektiivsuse baasil. Näiteks on süsteem otsustanud, et inimesed tuleb maalt välja ajada, kuna nad on hakanud liigselt jäätist sööma ja seetõttu temperatuur kogu aeg kasvab ja varud vähenevad. Võistlejate eesmärk on seda protsessi takistada. Konverentsi lõpus tunnustatakse Kübernaaskli võistluse parimaid.

Konverentsi ajakava SIIN.

Küberkonverentsil viiakse ellu projekti „Targalt internetis V“ raames ja selle läbiviimist toetab Euroopa Komisjon.


dr Birgy Lorenz, KüberOlümpia projektijuht, TalTechi teadur, birgy.lorenz@taltech.ee