See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Nanomeditsiin rikastab meditsiini väljavaateid


07.05.2019       Marika Meltsas

Nanotehnoloogial on potentsiaal luua innovatsiooni igas valdkonnas, nii ka meditsiinis. Selle rakendamine haiguste diagnoosimisel ja ravis võimaldab pakkuda lahendusi paljudele tänapäeva meditsiini põletavatele probleemidele, sh vähihaigusele. Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama. Kui kohale tulla ei saa, siis loengust teeb otseülekande ka www.uttv.ee.

 

Teisipäeval, 14. mail kell 16.15 räägib nanomeditsiini professor Tambet Teesalu Tartu Ülikooli aulas peetaval inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Samuti annab ta ülevaate Tartu Ülikooli vähibioloogia laboratooriumis tehtavast uurimistööst nutikate nanoosakeste väljatöötamisel ja ravimite arendamisel.

Nanotehnoloogiat defineeritakse kui manipuleerimist ainega, mille vähemalt üks mõõde on 1–100 nanomeetri vahel. Võrdluseks: inimese juuksekarva läbimõõt on umbes 100 mikromeetrit, st vähemalt tuhat korda suurem. Nanotehnoloogia abil saab muuta ainete omadusi ja funktsioone, näiteks lahustuvust, optilisi omadusi ja seondumist pindadega.

 

Professor Tambet Teesalu rääkis, et nanotehnoloogiat saab edukalt kasutada haiguste diagnoosimisel ja nende vastu võitlemisel. „Näiteks nanokontrastainete abil on võimalik muuta haigused varem ja täpsemini diagnoositavaks. Tänu tarkadele nanoravimitele saab parandada toimeainete raviomadusi, pikendada nende toimeaega ja vähendada kõrvalnähte,“ kirjeldas professor.

 

Tambet Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli bioloogia eriala 1991. aastal. Seejärel läbis ta doktorantuuriõpingud Milanos San Raffaele Teadusinstituudis ja Helsingi Ülikoolis. 2005. aastast on ta oma uurimistöös keskendunud nutikate vähiravimite väljatöötamisele ja nanomeditsiinile. Aastail 2005–2011 töötas Teesalu Ameerika Ühendriikides Sanford Burnham Prebyse Meditsiiniuuringute Instituudis (SBP) teadurina. 2012. aastast on ta Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi vähibioloogia labori juhataja. Lisaks tööle Tartu Ülikoolis on ta SBP vähiuuringute keskuse ja Santa Barbaras asuva California Ülikooli nanomeditsiini instituudi külalisprofessor, samuti nutikaid vähiravimeid väljatöötava Ameerika Ühendriikide ettevõtte DrugCendR asepresident.

 

Kõik huvilised on oodatud professor Teesalu inauguratsiooniloengule „Nanomeditsiin: suured võimalused väikeses maailmas“ teisipäeval, 14. mail kell 16.15 ülikooli aulas.

 

Lisateave:

Tambet Teesalu

TÜ nanomeditsiini professor ja vähibioloogia laboratooriumi juhataja

5397 4441

tambet.teesalu@ut.ee