See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Maaülikooli tehnikainstituut käivitas biokütuste labori


02.11.2018       Risto Mets
  • biokytusedIMG_6089.JPG

Maaülikooli tehnikainstituut kohandas oma õppehoones kõrgtehnoloogiliseks laboriks ruumi, kus uuritakse kõiki vedelaid ja gaasilisi biokütuseid. Biomajandus on maaülikooli vastutusvaldkond ning biokütused on oluline osa kogu biomajanduse ahelast, selgitas tehnikainstituudi direktor Margus Arak.

Labori tähtsaim seade on kõrgsurve vedelikkromatograaf, mis avardab oluliselt biokütuste analüüsimise võimalusi, kinnitas biomajandustehnoloogiate õppetooli professor Timo Kikas. Uurida saab kõike biokütustega seonduvat. Näiteks saab tuvastada, millist tüüpi ja kui palju struktuurseid suhkruid on mingis biomassis ehk kui palju hemitselluloosi antud biomass sisaldab. Samuti saab uurida milliseid kasulikke või kahjulikke kõrvalprodukte kütuse tootmisel tekib ning kas selliseid kõrvalprodukte on võimalik eraldada ja väärindada.

Paljud tööd, mis tuli ülikoolil teadustöö jaoks seni sisse osta või teha kaugemal asuvates laborites, saab Kikase sõnul nüüd teha kohapeal. Tingimused on analüütiliseks tööks väga puhtad ning võimaldavad teha täpseid mõõtmisi. Biokütuste labori rajamist ja sisustamist toetas Astra programm.