See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Uuring: ühistuline koostöö annab põllumajandustootjatele konkurentsieelise


12.03.2020       Risto Mets

Eesti põllumajandusühistud tegutsevad turul, kus kõrgemate toodangu müügihindade ja madalamate sisendite ostuhindade kauplemisvõime on üksnes suurematel põllumajandustootjatel.
Et kaubelda soodsamatel tingimustel ja kindlustada kestlikkus, aitavad põllumajandustootjaid ühistud. Nende tähtsuse tõttu Eesti maaelus tuleb uurida põllumajandusühistute juhtimis- ja konkurentsivõimet. Väiksemad turuosalised on sunnitud töötama kasumlikkuse piiril, selgub värskest Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi uuringust.
Uurijate sulest äsja ilmunud uuring analüüsib põllumajandusühistu valitsemismudeli valikuid, ühistu juhtimisvõimekust ja tootjate positsiooni toidutarneahelas. See on Eestis harukordne, sest varasemalt pole põllumajandusühistute valitsemist uuritud, tõdes maaülikooli professor Rando Värnik.
„Selgus, et nii ühistute juhtimisvõimekus kui positsioon toidutarneahelas on suhteliselt kehv, mille tingib tegevusmahu ja liikmeskonna väike suurus ning sellest tulenev vähene professionaalsus,“ kirjeldas Värnik.
Põllumajandusühistute juhtimisvõimekust ja konkurentsipositsiooni aitab edendada soosing ühinemise teel kasvada ning liikmete ja juhtimisorganite liikmete koolitamine. „Meie eesmärk on aidata ühistutel defineerida oma majanduslik õigustus, sihid ja eesmärgid ning alles siis paraneb ühistute konkurentsipositsioon ka toidutarneahelas,“ lõpetas Värnik.
Täismahus on võimalik uuringu lõpuaruandega tutvuda SIIN.
Lisainfo: Rando Värnik, tel: +372 5274808