See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

TalTechi teadlaste ja tudengite loodud Eesti esimene isesõitev auto – Iseauto – esmasõit oli edukas


21.09.2018       Krõõt Nõges
  • iseauto_ETIS.png

20. septembril tegi oma esimese ametliku sõidu Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Silberauto koostöös valminud Eesti esimene isesõitev auto – Iseauto.

Esimesed reisijad olid TalTechi visioonikonverentsile sõitvad rektor Jaak Aaviksoo ning Euroopa Investeerimispanga asepresident Alexander Stubb. 

Tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on täisautonoomne isejuhtiv sõiduk, kuhu mahub kuni kuus inimest. Iseauto elektroonika, sensoorika ja juhtimistarkvara on valminud tehnikaülikooli robootika-, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel, kus suurima panuse andsid inseneri- ning IT-teaduskonna tudengid. Iseauto kere disainis Sven Sellik Silberautost ja see töötati välja TalTechi lõpetanud Silberauto inseneri Johannes Mossovi juhtimisel. Projektis osales ka ABB, kes panustas Iseauto töökindluse parendamisse.

„Ligi kahekümnest tudengist koosnev tiim alustas Iseauto arendamist täpselt aasta tagasi ning selle baasilt on juba praegu kaitstud 10 magistri-, bakalaureuse- ja diplomitööd ning avaldatud mitmeid teaduspublikatsioone,“ ütles Iseauto projektijuht ja TalTechi inseneriteaduskonna vanemteadur Raivo Sell.

Silberauto juhatuse esimees Väino Kaldoja tunneb suurt heameelt, et aasta tagasi võetud eesmärk nii kiiresti ja hästi realiseerunud on. „Projekti üks eesmärk on anda noortele eeskuju ning äratada neis huvi kaasaegsete ja tulevikku vaatavate lahenduste ja õppimise vastu,“ kinnitas Kaldoja. „Iseauto projekt on suurepärane võimalus näidata noortele, et kui visioon ja tahe on olemas, siis on ka realiseerimine võimalik. Seda eriti kõrgetasemelise õppe ja käegakatsutava praktika kaudu,“ selgitas ta.

Iseauto saab olema osaks TalTechi targast linnakust, kus arendatakse välja nutikas taristu ja 5G tehnoloogial põhinev ülikiire andmesidevõrk. Tulevikus saab tark linnak koos isejuhtivate sõidukitega arendusplatvormiks tehnikaülikooli tudengitele, teadlastele ja tehnoloogiaettevõtetele uute tehnoloogiate ja teenuste arendamiseks. Projekti järgmises faasis alustataksegi koos Teliaga 5G tehnoloogia teste ning luuakse sõidukitevahelise suhtluse platvorm. Koostöös Silberautoga jätkatakse sõiduki konstruktsiooni optimeerimist ja täiendava tarkuse arendust.


www.taltech.ee