See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Ümarlaud "Soome-ugri rahvaste pühakohad"


08.10.2020       Anne Ostrak
  • soomeugri.PNG

Mis on pühakoht? Kuidas määratleda pühadust? Kuidas tekivad pühakohad? Kuidas ja kui kaua nad on võimelised inimestele, kogukondadele mõjuda? Kuidas väljendub looduse kummardamine kohtadel, kus kristlusel või islamil on valdav mõju?

Nendele ja teistele küsimustele vastasid Nikolai Kuznetsovi (Eesti Kirjandusmuuseum, Tartu ülikool) eestvedamisel ümarlauas osalejad: Eva Toulouze (Pariisi idakeelte ja kultuuride Instituut, Tartu ülikool), Nikolai Anisimov (Eesti Kirjandusmuuseum, Udmurti teadusinstituut) ja Tatjana Alõbina (iseseisev teadlane): oma välitööde ja vaatluste põhjal udmurtide, komide, marilaste ja neenetsite juures nad arutavad antud teema erinevaid tahkeid. Ümarlaua geograafia katab Uuralite ja Volga ala.

Ümarlaua osalejad rõhutavad soome-ugri maailmavaadete avatust, sallivust ja nende uudishimu ja  huvi erinevate usundite vaimsete spetsialistide ja väärtuste vastu. Arutluse all oli ka, kuidas erinevates regioonides võim suhtub pühakohtadesse, kuidas suhtutakse pühapaikade kaitsmisesse? Kas neid on vaja kaitsta? Mida selle kohta arvavad kogukonnad ja teadlased?

Ümarlauda salvestasid Maido Selgmäe ja Liivo Niglas. Ümarlauda saab kuulata ja vaadata: http://www.folklore.ee/rl/fo/loeng/2020_Ymarlaud_01.mp4 

Ümarlaua korraldas Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ja pühapaikade kultuurilise representatsiooni uurimine on osa plaanilisest uurimistööst. Vestlusringi toetasid projektid EKM 8-2/20/3 ja Eesti-uuringute Tippkeskus (CEES, TK-145).

Foto autor Nikolai Anisimov.