See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

TalTechi tuleviku linna professor Partanen peab tähtsaks holistilist ja demokraatlikku lähenemist linnaplaneerimisele


24.09.2020       Krõõt Nõges
  • Partanen_photo.jpeg

„Peame mõistma, et oleme üks organ, mis koosneb erinevatest omavahel seotud süsteemidest – inimese loodud keskkonna, looduse, taimede ja loomade võrgustikest. Kõik on omavahel seotud ning ühtki probleemi ei tohi lahendada võtmata arvesse teisi võrgustikke,“ kinnitas Partanen.

TalTechi tuleviku linna professuuri tutvustas Jenni Partanen 24. septembril oma inauguratsiooniloengul. Sellest valmib ka videosalvestus.

Partanen peab targa linna loomisel väga tähtsaks tehnoloogiaid, seda ka sellistes linnaplaneerimise protsessides nagu demokraatia, kaasamine ning läbipaistvus, et tagada vähemuste õiguste kaitse ning inimõigused. Neid väärtusi hakkab Partanen realiseerima Ülemiste Citys.

Jenni Partaneni suurteks eeskujudeks hea elu- ja töökeskkonnaga targa linna planeerimisel on sellised legendid nagu Jane Jacobs ja Zaha Hadid ning tema õpetaja Terttu Pakarinen.

Jane Jacobi lähenemisest on tema jaoks olulisim 60ndate innovatiivne lähenemine, mille kohaselt peavad linnad olema planeeritud inimeste poolt ja inimeste jaoks. Tehiskeskkonna loomisel saab anda füüsilise kuju sellistele väärtustele nagu mitmekesisus, luues näiteks tänavanurkadele väiksemaid hooneid. Jacobi tõi esmakordselt kokku sellised mõisted nagu linnaplaneerimine ja sotsioloogia, aga ka palju teisi lähenemisi. Tema käsitluses on linn elusorganism, ökosüsteem, kus väljakujunenud vanadel naabruskondadel on väga tähtis roll linnauuendusel.

Erakordne arhitekt Zaha Hadid tõestas kogu maailmale, et staardisainer ei pea tingimata olema mees. Terttu Pakarinen on linnaplaneerimisel väga mõjusalt kokku liitnud teadusliku ning kunstilise lähenemise. Ta oli linnaplaneerimise uurimistöös pioneer.

Koos Jenni Partaneniga pidasid 24. septembril oma inauguratsiooniloengud ka TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi professorid Kimmo Lylykangas ja Jaan Kuusemets.

Tuleviku linna professuur sündis TalTechi, AS Mainori, AS Technopolis Ülemiste, AS Mainor Ülemiste, Tallinna linna, AS Ericssoni ja AS Telia koostöös. Professuuri töö toimub tegevuskava alusel, mis juba 2022. aasta lõpuks lubab oodata esimesi linnakeskkonnas reaalselt rakendatavaid mudelid ja lahendusi.

 


Jenni Partaneni profiil Eesti Teadusinfosüsteemis