See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv ootab kaastöid küsitlusele „Tervise hoidmine koroonakriisi ajal“


29.04.2020       Priit Tuvike

Alates eriolukorra kehtestamisest oleme pidanud hakkama saama ilma tavapärase arstiabi ja ravita, kuigi pandeemia tõttu on oht meie tervisele suurenenud. Eesti Rahvaluule Arhiivi küsitluskava „Tervise hoidmine koroonakriisi ajal“ abil uuritakse, kuidas oleme oma tervisliku seisundi ning vaimse heaolu hoidmisega toime tulnud. Konkreetsete toimimiskirjelduste kõrval oodatakse ka lugusid, mis ringlevad seoses koroonasse haigestumise ja selle raviga, samuti inimeste tervisega seotud kartusi ja hirme. Vastuseid ootame 30. juunini 2020.

Küsitluskava asub aadressil http://kratt.folklore.ee/ctrl/et/Kysitluskavad/andmed/22 . Vastuseid võib saata ka e-postiga (kratt@folklore.ee) ning postiga: Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42, 51003 Tartu

See on koroonakriisi ajal teine rahvaluulearhiivi küsitluskava. 13. märtsil väljakuulutatud koroonakogumisele (https://www.facebook.com/rahvaluulearhiiv/posts/2779479955421427) on saadetud erinevate meemide, kalambuuride, sotsiaalmeedias ja suuliselt levivate naljade kõrval rohkelt omaloomingulisi luuletusi, laule, vemmalvärsse, mitmesuguseid jutukesi, netis kollektiivselt koostatud ahelsalmikesi jm. Pandeemia teenistusse rakendati ka rahvusvaheliselt levivad kett- ja õngitsuskirjad.

Olukorra muutudes teisenevad ka žanrid ning vahetuvad teemad. Kogutud pärimus kinnitab, et keerulistel ja tavaelust erinevatel aegadel suureneb järsult folkloori osakaal aktuaalse teema käsitlemisel. Nähtav on inimeste püüe neid valdavaid tundeid ja mõtteid loominguliselt avaldada. Koroonapärimus ühtaegu väljendab ja aitab "läbi elada", aga ka kujundab ja määrab ühiskonna ning üksikisikute suhtumisi ja arusaamu.

Lähem info: Ave Goršič, Eesti Kirjandusmuuseumi teadur, ave.gorsic@folklore.ee