See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Teadusagentuuri uus arengukava seab eesmärgiks olla teadusrikka Eesti parim tugi, partner ja kompetentsikeskus


08.01.2021       Marika Meltsas

Eesti Teadusagentuuri (ETAg) arengukava aastateks 2021–2027 keskendub varasemast enam teaduse ühiskondliku ja majandusliku mõju suurendamisele ning oma rolli tugevdamisele selle saavutamiseks.

 

Eesti Teadusagentuuri nõukogu esimees ning Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand ütles, et teadusagentuur on kaheksa tegutsemisaastaga näidanud oma vajalikkust ning kujunenud hästi toimivaks teadlasi ja teadusasutusi toetavaks organisatsiooniks. „Kuid nii nagu Eesti ei saa kunagi valmis, ei saa ka teadusagentuur kunagi päris valmis. Edaspidi tuleb pingutada selle nimel, et teadlaste loodud uued teadmised ja asutuse töö tulemused rohkem kasutust leiaks,“ ütles Reimand.

Uue arengukava viis strateegilist eesmärki ja tegevussuunad toetavad visiooni saavutamist ja missiooni täitmist. ETAg seab eesmärgiks arendada uurimistoetuste süsteemi, sotsiaal-majanduslike eesmärkidega rahastusinstrumente, teaduse rahastamise terviksüsteemi ja täiustada teaduse kvaliteedi hindamist. Samuti on arengukavas olulisel kohal Eesti aktiivsus rahvusvahelises teaduskoostöös ja väljapaistvus Balti- ja Põhjamaade teadusruumis.

 

Järgmisel kuuel aastal on fookuses ka teaduskommunikatsiooni edendamine. ETAg-i ülesanne on luua tingimused teaduse väärtuse ja teadussaavutuste tähtsuse tutvustamiseks Eesti ühiskonnas ning aidata kaasa sellele, et teaduslik maailmavaade ja teadus oleksid ühiskonnas hinnatud ja üldarusaadavad. Samuti soovib ETAg anda oma panuse sellesse, et Eesti poliitika oleks teadus- ja tõenduspõhine. ETAg-is väljaarendatud pädevus võimaldab toetada teaduspoliitikat kujundavaid töörühmi ja neis aktiivselt osaleda ning algatada avalikke teadusteemalisi arutelusid.

 

Arengukava koostamisel osalesid ETAg-i töötajad, partnerid ja nõukogu. Arengukava on heaks kiitnud ETAg-i nõukogu.

 

Uue arengukava perioodi esimese, 2021. aasta prioriteetsete tegevuste seas on uurimistoetuste süsteemi arendamine. Plaanis on üle vaadata 2017. aastal uuenenud grandisüsteem ja vajadusel kavandada muutusi, et grandisüsteem toetaks tervikliku ja kooskõlalise Eesti teaduse rahastamise süsteemi arengut ja parandaks noorteadlaste konkureerimisvõimalusi. Samuti on sel aastal esmatähtsad tegevused tõukefondide uue perioodi meetmete kavandamises osalemine, teaduskommunikatsiooni edendamine ja uue juhatuse esimehe asutuse töösse edukas sisseelamine.

 

Teadusagentuuri selle aasta eelarve on 72, 5 miljonit eurot, millest 67,8 miljonit on teadustöö toetamiseks. Tõukefondide vahendid moodustavad agentuuri eelarvest 26 protsenti ehk 18,9 miljonit eurot. 

 

Eesti Teadusagentuuri arengukava aastateks 2021–2027 leiab siit.