See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Konverentsi fookuses on James Bondi külma sõja aegne pärand


19.06.2019       Kertu Kula
  • 1920x1080 event bondian.jpg

Käesoleval nädalal, 20.- 21. juunini leiab Tallinna Ülikoolis aset kahepäevane konverents „The Bondian Cold War: The Transnational Legacies of a Cold War Icon“, mis ühendab endas James Bondi ning külma sõja. Sündmus toob kokku väga erineva taustaga teadlased (luureuurijad. ajaloolased, kirjandusteadlased ning kino ja televisiooni huvilised), et uurida erinevatest vaatenurkadest James Bondi külma sõja aegset pärandit.

James Bond (007) on globaalne bränd alates ajast, kui ta 1953. aastal sündis. Kuigi tegemist on sügavalt britiliku nähtusega, on Bondi külma sõja aegsed seiklused kulgenud rahvusvahelises mõõtkavas ja peibutanud hiiglaslikke auditooriume üle ilma. „Konverents on osalt Bondist kui spioonist ning temast kujutatud romaanidest, filmidest ja arvutimängudest, kuid juttu tuleb palju ka sellest, kuidas külma sõja ajal spionaaži kujutati ja miks see on nii populaarne žanr,“ selgitab konverentsi üks korraldaja, Tallinna Ülikooli külalisprofessor, Briti ajaloolane Martin D. Brown.

Konverentsi peaesineja on Briti luureekspert ning ajaloolane Gill Bennett, kes oli aastatel 1995-2005 Suurbritannia välisministeeriumi vanemteadur. Ta räägib konverentsil lünkadest müüdi ja Bondi reaalsuse vahel. Üks konverentsi sessioon on ka Mossadi (Iisraeli luure) endise esindaja, Avner Avrahamiga, kes konsulteerib ka filmitegijaid. Konverentsil räägib ta reaalsuse ja spionaaži kuvandi vastastikusest mõjust.

Õpilastes huvi tekitamine

Martin D. Brown on aastaid õpetanud tudengeid ning viinud kokku James Bondi ja rahvusvahelise ajaloo. Oma kursustel käsitleb ta Bondi, alates tema loomisest Ian Flemingi poolt 1953. aastal kuni kõige uuemate filmideni, et illustreerida ja suhestada seda erinevate muutuvate aspektidega ajaloost. „Leidsin nii põneva ja pisut teistsuguse viisi, kuidas panna õpilasi huvi tundma 20. sajandi teise poole ajaloo vastu,“ kinnitab Brown.

Martin D. Brownil ja tema kolleegidel professoril Muriel Blaivelil (totalitaarsete režiimide uurimise instituut, Praha) ja Ronald Granieri (Pennsylvania Ülikool) on olnud pikaajaline huvi spioonide ja filmide vastu. „Oleme aastate vältel vahetanud teavet filmide ja romaanide kohta, nii et seoses järjekordse Bondi filmiga arvasime, et see oleks suurepärane võimalus konverentsiks ja kombineerida seda meie külma sõja uuringutega,“ selgitab Brown.

Lisaks Gill Bennetile, Avner Avrahamile ja Martin D. Brownile esinevad konverentsil veel paljud teised ajaloolased. Rohkem infot konverentsi ja esinejate kohta leiab siit. Täpsem ajakava asub siin

Sündmus leiab aset 20. ja 21. juunil Tallinna Ülikoolis, ruumis M-225. Üritus on tasuta ja osalema on oodatud kõik huvilised. Facebooki event


20.−21.06.2019