See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Tartu Ülikooli teadlased asuvad uurima kiirelt muutuva meediakeskkonna võimalusi ja riske avalikkusele


25.03.2021       Piret Ehrenpreis
  • Screenshot 2021-03-25 at 18.26.44.png

Märtsist alustasid Tartu Ülikooli ajakirjanduseuurijad koos arvutiteaduste instituudiga tööd Horizon 2020 projektiga MEDIADELCOM (Critical Exploration of Media Related Risks and Opportunities for Deliberative Communication). Tegemist on ühega kolmest tänavu Euroopa Komisjonilt 3 miljonit eurot saanud uurimisprojektist. Projektis töötavad ühiselt 17 partnerit 14st riigist. Projekti juhib TÜ ühiskonnateaduste instituudi professor Halliki Harro-Loit.

Arutleva kommunikatsiooni eelduseks kaasaegses meediastunud ühiskonnas on uudismeedia võimekus varustada ühiskonda tõese informatsiooniga ja luua foorum arutlevale avalikkusele. Seeläbi aidatakse kaasa probleemide lahendamisele ja ühiskonnale oluliste otsuste tegemisele. Praegune ultraparempoolsete ja populistlike jõudude populaarsuse kasv eriti Kesk- ja Ida-Euroopa endistes sotsialismimaades (Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Eesti), aga ka Suurbritannias (Brexit), näitab, et Euroopa rahvaste ühised väärtused ja eesmärgid pole enam endastmõistetavad.

Digirevolutsioon on lisanud teabe edastamise viise ja võimalusi, muutnud inimeste meediatarbimist, aga loonud ka tingimused valeinfo levitamiseks ning ühtlasi avalikkuse ja inimeste manipuleerimiseks. Kiirelt muutuv meediakeskkond loob seega arutleva avalikkuse jaoks nii uusi võimalusi kui ka uusi riske. MEDIADELCOM keskendub nende võimaluste ja riskide määratlemisele ja mitmekülgsele analüüsile. Samuti modelleeritakse agendi-põhiseid arengustsenaariume. Arengumudelid annavad meediapoliitika kujundajatele vahendi informeeritud otsuste tegemiseks, aidates luua arutleva avalikkuse jaoks soodsa meediakeskkonna demokraatlike väärtuste ja praktikate toestamiseks.


Halliki Harro-Loit. Foto: Andres Tennus