See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

EAS toetab teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri ligi 230 miljoni krooniga


26.04.2006       Thomas Mell

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatus langetas täna, 26. aprillil otsuse rahastada teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri arendamise programmi raames viit täistaotlust summas 228,3 miljonit krooni.

"Eesti teadlaskond ootas seda päeva pikisilmi, sest tegemist on sõna tõsises mõttes esimese korraga, kus Eesti riik panustab teaduse ja arendustegevuse infrastruktuuri laias plaanis," sõnas Eesti Teaduste Akadeemia president Richard Villems.

"Projektide konkurents programmi eeltaotlusvoorus oli tugev, sest sinna laekus kokku 13 projekti, milles prognoositi täistaotluste kogumahuks üle 761 miljoni krooni," selgitas EASi direktor tehnoloogia arenduse alal Madis Võõras. "Kaheksa tunnustatud teadlast ja eksperti eri Euroopa riikidest analüüsisid eeltaotlused läbi ning seadsid need pingeritta. Viis parimat projekti said õiguse teha täistaotluse toetuse saamiseks," iseloomustas Võõras hindamisprotsessi.

Viis parimaks hinnatud projekti on:

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi projekt “Tugevatele magnetväljadele baseeruvate spektroskoopiameetodite rakendamine” – 47 814 800 krooni;
Tallinna Tehnikaülikooli projekt “TTÜ keemia, biotehnoloogia ja biomeditsiini valdkonna infrastruktuuri arendamine 2005–2008” – 44 000 000 krooni;
Tallinna Tehnikaülikool projekt “Sardsüsteemid ja komponendid” – 48 219 000 krooni;
Eesti Biokeskuse projekt “Haigused ja evolutsioon genoomikas: infrastruktuuri projekt” – 30 399 972 krooni;
Tartu Ülikooli projekt “Biomeditsiini ning molekulaar- ja rakubioloogia tuumiklaborid” – 57 849 000 krooni.

Projektide tulemusel suureneb näiteks DNA-st geneetilise info lugemise kiirus võrreldes töö senise kiirusega kümme korda, mis võimaldab muu hulgas Geenivaramu tõhusamat kasutamist Eesti teadlaste poolt. Samuti mitmekordistub ainete tuvastamiseks ja nende struktuuri mõõtmiseks kasutatavate spektromeetrite mõõtmisvõimsus, mis võimaldab uurida potentsiaalseid ravimeid, vesinikkütuseelemente ja biopolümeere. Esmakordselt Eestis saavad teadlased oma käsutusse laboratooriumi, mille turvaklass lubab töödelda nii AIDSi kui ka siberi katku viirusi.

"On väga hea tunne, et läheneb aeg, kus põhitähelepanu saab pöörata uurimistöö kvaliteedile nii fundamentaal- kui ka rakendusuuringutes. Samuti õpiti sellest kogemusest mõndagi, mis kulub ära Euroopa Liidu finantsperioodi 2007–2013 puhul, kus on juba palju suuremad mahud," lisas Eesti Teaduste Akadeemia president.

Euroopa Liidu struktuurifondidest rahastatava programmi üldeesmärgiks on suurendada teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonivõimekust, et Eesti oleks rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisem.


Lisainfo:
Madis Võõras
EASi direktor tehnoloogia arenduse alal
madis.vooras@eas.ee
Tel 504 7934