See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Algatus „Kust sa tead?“ pakub teaduspõhiseks aruteluks tugipunkti


10.01.2019       Marika Meltsas

  • Kustsatead_logo-270x300.jpg
Teaduspõhisele argumentatsioonile kutsuv algatus „Kust sa tead?“ hoiab Riigikogu valimiste-eelsel perioodil poliitikute lubadustel silma peal ja ootab kodulehel www.kustsatead.ee ka poliitikahuviliste vihjeid juhtumitest, kus poliitikute väited ei lähtu fakti, tõendus- või teaduspõhistest argumentidest.

Loe lähemalt....

Haridusministri kandidaadid väitlevad maaülikoolis


15.02.2019       Marika Meltsas

Riigikogu valimiste eel korraldab Eesti Maaülikool kandideerivatele poliitikutele kõrgharidusdebati, kus potentsiaalsed haridusministrid saavad esitada oma nägemuse kõrgema hariduse tulevikust ja rahastamisest Eestis. Kõik huvilised on oodatud väitlust jälgima.
Debatt algab 15. veebruaril kell 12.15 maaülikooli peahoone (Kreutzwaldi 1a) aulas.

Loe lähemalt....

TalTechi magistritöö: sularaha on täis mikroobe


15.02.2019       Krõõt Nõges

Gripihooajal on muutunud ülimalt aktuaalseks hügieenipõhimõtete järgimine, et vältida nakkushaigusi. Haigused võivad inimesele üle kanduda igapäevases tegevuses, ka kasutades maksmisel sularaha. Mitmed riigid üritavad seda probleemi vähendada, võttes paberraha asemel kasutusele polümeerraha.

Hiljuti kaitses Tallinna Tehnikaülikoolis tervisetehnoloogiate instituudi magister ja meditsiinidoktor Khalil Bassam oma magistritöö sularaha mikroobse saastatuse kohta.

Loe lähemalt....

Teaduse elutööpreemia saavad Anne Luik ja Peeter Saari


14.02.2019       Marika Meltsas

  • peeter_saari2.jpg
Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid, 40 000 euro suurused teaduspreemiad pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest pälvisid Anne Luik ja Peeter Saari. 50 000 euro suurune teaduspreemia väljapaistva avastuse eest määrati Mart Ustavile. 

Minister Mailis Reps õnnitleb kõiki preemiate saajaid ja tänab neid Eesti teadusse antud panuse eest. „Laureaadid on pühendunud teadlased ja sihikindlad teerajajad oma alal,“ sõnas Reps.

Loe lähemalt....

Mikroobide resistentsuse ohjamise ja vähendamise uuringu läbiviija konkurss pikeneb


13.02.2019       Marika Meltsas

Eesti Teadusagentuur (ETAg) otsustas pikendada “Mikroobide resistentsuse ohjamise ja vähendamise võimalused“ uuringu läbiviija konkursi tähtaega ühe kuu võrra. Tegemist on RITA programmi strateegilise teadus- ja arendustegevuse toetamise raames teostatava uuringuga. Uus konkursi lõpptähtaeg on 22.03.2019.

Mikroobide resistentsus (ingl antimicrobial resistance, AMR) on mikroorganismide võime antimikroobsete ainete toimele vastu panna. Nii Euroopas kui kogu maailmas on AMR määratletud olulise ühiskondliku probleemina, mis hõlmab näiteks inimmeditsiini, veterinaarmeditsiini, loomakasvatust, põllumajandust, keskkonda ning kaubandust.


Loe lähemalt....

Eesti suurimad viljatusravikeskused astuvad olulise sammu personaalse viljatusravi suunas


13.02.2019       Marika Meltsas

Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ja Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) viljatusravikliinikud ning Nova Vita erakliinik alustasid koostööd Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse Täppismeditsiini laboriga, et võtta viljatusravis julgemalt kasutusele personaalmeditsiini lahendused. Haiglates on alustatud embrüo pesastumise geenitesti testperioodiga, mille käigus tehakse 40 viljatusravi saavale patsiendile tasuta beREADY-nimeline test, mis tuvastab naisel kõige sobivama päeva embrüo siirdamiseks.

Loe lähemalt....

Tehnikaülikooli teadlaste meetodiga saab puhastada reovett antibiootikumide jääkidest


12.02.2019       Kersti Vähi

  • eemiapilt.png
Äsja ilmus mõjukas erialaajakirjas Chemical Engineering Journal Tallinna tehnikaülikooli kahe uurimisrühma (nanopoorsete materjalide ja keskkonnatehnoloogia) koostööna artikkel „Metal-doped organic aerogels for photocatalytic degradation of trimethoprim“ (Metallidega rikastatud orgaaniliste aerogeelide kasutamine trimethoprimi fotokatalüütiliseks lagundamiseks).

Loe lähemalt....

Maaülikool kutsub loodusturismi konverentsile


08.02.2019       Risto Mets

Loodusturismi konverents toob Tartusse teadlasi nii kodu- kui välismaalt.

Loe lähemalt....

TalTech esitles Brüsselis Iseautot Euroopa Komisjonile ja võimalikele koostööpartneritele nii tööstusest kui ülikoolidest


08.02.2019       Krõõt Nõges

  • Paquet_Sell_2.jpg
Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) esitles veebruari alguses Brüsselis Eesti esinduses ja konverentsil EU Industry Days Euroopa Komisjoni ja Parlamendi ning tööstuse esindajatele TalTechi Iseautot ja tutvustas targa linna projekti. Iseauto äratas Brüsselis tähelepanu kui omanäoline ja uuenduslik autonoomne sõiduk, mis suudab opereerida ka talvistes tingimustes. Kõrgetasemelisel konverentsil EU Industry Days, mille avas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, jäi eestlaste Iseauto silma paljudele tipptöösturitele ning Euroopa Liidu otsus...

Loe lähemalt....

Konkurss Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktori ametikoha täitmiseks


06.02.2019       Marika Meltsas

Maaeluministeerium koos Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadusnõukoguga kuulutab välja avaliku konkursi Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktori ametikoha täitmiseks. Kandideerimise tähtaeg 28. veebruar 2019.

Loe lähemalt....

EKA doktoritöö uuris vaataja passiivsust interaktiivse kunsti tajumisel


05.02.2019       Kristina Jõekalda

  • Guljajeva-Varvava_kaas.jpg
Varvara Guljajeva loomepõhine doktoritöö analüüsib osalusjärgsuse vaatepunktist passiivset interaktsiooni publikuga ning vaatleb, kuidas interaktiivses kunstis on aktiivne osalus asendunud passiivsega. Doktoritöö käsitleb huvi nihkumist inimese ja masina vaheliselt interaktsioonilt süsteemidevahelisele ning selle põhjusi. 

Loe lähemalt....

TalTechi teadlased loovad uusi “keemilisi ninasid” keskkonna tööstusjääkidest puhastamiseks


05.02.2019       Kersti Vähi

  • KeemilineNinaSuurem.jpg
Viie Euroopa riigi teadlased on ühinenud uue generatsiooni “keemiliste ninade” loomiseks, et hõlbustada keskkonnast tööstusettevõtete tekitatud jääkainete eraldamist. Euroopa Komisjon eraldas tulevikutehnoloogiate rahastamise meetmena H2020 FET-OPEN projektile INITIO 2.9 miljonit eurot, et koondada TalTechi ja veel viie ülikooli teadlased ning Eestis tegutseva Interspektrum OÜ ning Itaalia ettevõte ühte rahvusvahelisse teadusprojekti.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
01.02.2019      
Kogumik „Eesti teadus 2019“ toob esile Eesti teaduse potentsiaali   Milline on Eesti teaduse potentsiaal? Milline näeb välja Eesti teadus rahvusvahelises võrdluses ning millised on meie teadus- ja arendustegevuse suuremad ja kroonilised või lühemaajalised probleemid? Täna kell 12.20 Eesti Teaduste Akadeemias esitletavas kogumikus “Eesti teadus 2019“ arutatakse arvudele ja faktidele toetudes nende küsimuste üle, eelmine samalaadne kogumik ilmus Eesti Teadusagentuuri eestvedamisel 2016. aasta detsembris.
Loe lähemalt....
12.02.2019       https://www.etag.ee/?p=46318
Otsime kommunikatsioonijuhti, tähtaeg 25.02  

KOMMUNIKATSIOONIJUHT suunab ja kujundab teadusagentuuri välis- ja sisekommunikatsiooni: korraldab meediasuhteid, koostab pressiteateid ja siseuudiseid, sisustab ja arendab kodulehte ja sotsiaalmeediakanaleid,...

The post Otsime kommunikatsioonijuhti, ...
Loe lähemalt....


30.01.2019      
Halliki Põlda uuris oma doktoritöös arusaamu andekusfenomenist   Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Halliki Põlda kaitses 30. jaanuaril väitekirja, milles uuris, kuidas mõeldakse, räägitakse ning kirjutatakse andekusest, seda nii teadus- kui ka üldkeeles.
Loe lähemalt....
13.02.2019       https://www.etag.ee/?p=46353
Mikroobide resistentsuse ohjamise ja vähendamise uuringu läbiviija konkurss pikeneb  

Eesti Teadusagentuur (ETAg) otsustas pikendada “Mikroobide resistentsuse ohjamise ja vähendamise võimalused“ uuringu läbiviija konkursi tähtaega ühe kuu võrra. Tegemist on...

The post Mikroobide resistentsuse o ...
Loe lähemalt....


30.01.2019      
Doktoritöö uuris säästva turismi võimalikkust Ida-Euroopas   Turismil on keskkonnale arvestatav mõju. Et turisimiobjektid, eriti looduslikud, säliksid ka tulevastele põlvedele, tuleb mõelda nende kaitsmise peale. Kuidas seda teha, uuris maaülikooli teadlane Sergey Kase oma doktoritöös.
Loe lähemalt....
14.02.2019       https://www.etag.ee/?p=46399
Projekt GEARING-Roles esitab väljakutse ning mõjutab soorolle ja identiteete teadlaskarjääris  

Eesti Teadusagentuur osaleb alates 1. jaanuarist 2019 koostöös kümne partneriga kaheksast Euroopa riigist nelja-aastases projektis GEARING-Roles. Projekti eesmärk on kuuele...

The post Projekt GEARING-R ...
Loe lähemalt....


30.01.2019      
Algas kandideerimine stipendiumile „Naised teaduses“   Tänasest (30. jaanuarist 2019) on avatud konkurss mainekale L’Oréal–Balticu stipendiumile „Naised teaduses“. Eesti, Läti ja Leedu väljapaistvatele naisteadlastele antakse välja seitse 6000 euro suurust stipendiumit. Esmakordselt nomineeritakse igast Balti riigist üks stipendiaat L’Oréali ja UNESCO rahvusvahelisele tõusvate talentide ühiskonkursile (International Rising Talent).
Loe lähemalt....
18.02.2019       https://www.etag.ee/?p=46441
Balti teaduskoostöö programmi esimesse taotlusvooru esitati 130 taotlust  

Balti teaduskoostöö programmi esimese taotlusvooru esitati 130 taotlust EMP finantsmehhanismist (2014-2021) rahastatava Balti teaduskoostöö programmi esimeses taotlusvoorus laekus kokku 130...

The post Balti teaduskoostöö ...
Loe lähemalt....