See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Eesti Teadusagentuur sai uue hindamisnõukogu


20.05.2019       Marika Meltsas

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps kooskõlastas Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu uue koosseisu

Loe lähemalt....

Selguvad parimad kasvatusteaduslikud tööd


17.05.2019       Marika Meltsas

Esmaspäeval, 20. mail autasustatakse Tallinna Ülikoolis toimuval kasvatusteaduste konverentsil „Haridusinnovatsioon – tõenduspõhine praktika või kõhutunne?“ kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursi parimaid.

Sel aastal esitati konkursile 54 tööd: 8 doktori- ja 20 magistritööd, 16 võõrkeelset teadusartiklit ning 10 õpikut või didaktilis-rakenduslikku tööd. Konkursi preemiafond on 8100 eurot, igas nimetatud kategoorias antakse välja kaks preemiat.

Loe lähemalt....

ETISes on täitmiseks avatud riikliku programmi „Eesti keeletehnoloogia“ 2019. a. jätkutaotluste voor


17.05.2019       Priit Tuvike

2019. aastal toimub riikliku programmi „Eesti keeletehnoloogia“ (2018-2027) taotlusvoor jätkuprojektidele kuni 31. maini. Vastavalt programminõukogu 03.04 otsusele 2019. aastal uute projektide taotlusvooru ei toimu.

Loe lähemalt....

Mobilitas Pluss programm toob tänavu Eestisse tagasi 12 välismaal tegutsenud teadlast


15.05.2019       Marika Meltsas

Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu otsustas rahastada 12 teadlast, kes on vahepeal olnud teadustööl välismaal, kuid soovivad nüüd Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase grandi toel alustada uurimisprojekte Eesti teadusasutustes. Seitse tagasipöörduvat teadlast alustab tööd Tartu Ülikoolis, kaks Tallinna Tehnikaülikoolis, üks Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis ning üks Tervise Arengu Instituudis.
Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase toetus on aidanud nelja aasta jooksul Eestisse naasta 55 teadlasel. Neist 17 teadlase uurimisprojektid on tänaseks lõppenud, kuid suurem osa neist jätkab tööd Eestis.

Loe lähemalt....

Embrüo pesastumise geenitesti viis Eestis esimese raseduseni


15.05.2019       Marika Meltsas


Pärast korduvalt ebaõnnestunud embrüo siirdamisi tuvastasid Lääne-Tallinna Keskhaigla viljatusravi arstid raseduse esimesel patsiendil, kelle ravis on kasutatud Eestis loodud embrüo pesastumise geenitesti beREADY. Test tuvastab naisel sobivaima päeva embrüo siirdamiseks emakasse.


Loe lähemalt....

Doktoritöö: Eesti inimesed ei rakenda oma teadmisi ja sissetulekut tuleviku kindlustamiseks piisavalt


10.05.2019       Marika Meltsas

  • Leonore UT.jpg
Neljapäeval, 9. mail EBSis kaitstud doktoritöö näitas, et Eesti inimesed ei korralda oma rahaasju tuleviku heaolu kindlustamiseks nii nagu nende teadmised ja sissetulekud seda võimaldaksid. Nende eelistused on pigem olevikku kallutatud ja finantsotsused pole alati ratsionaalsed ning noorte rahatarkuse taset selgitab raamatute arv kodus enam kui pere jõukus.

Loe lähemalt....

Põhjamaade ja Eesti eksperdid osalevad Tallinnas teaduseetika teemalises töötoas


10.05.2019       Kaja Karo

  • PRO-RES.JPG
Tartu Ülikooli eetikakeskus ja TÜ arvutiteaduste instituudi professor Dietmar Pfahl korraldavad 10. mail Tallinnas rahvusvahelise töötoa, mis käsitleb autonoomsete süsteemide, bioinformaatika ning targa otsustustoe eetikaküsimusi.

Loe lähemalt....

Tartus tehtav traumatoloogia ja ortopeedia-alane töö inspireerib Euroopa noori arste


09.05.2019       Marika Meltsas

Eestis tehtav kvaliteetne traumatoloogia- ja ortopeediaalane õppe-, teadus- ja ravitöö toob Tartusse kaksteist noort ortopeedi ja arst-residenti mitmest Euroopa riigist. Külalisi võõrustava Tartu Ülikooli traumatoloogia ja ortopeedia professori Aare Märtsoni soov on innustada noori kolleege koguma eri riikidest kogemusi, mis toetavad nende kujunemist oma ala asjatundjateks.

Noored ortopeedid ja arst-residendid külastavad Tartut 12.–14. maini esmakordselt Euroopa traumatoloogide ja ortopeedide ühenduse EFORT (The European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology) koolitusprogrammi „Travelling Fellowship“ raames. Programmi eesmärk on parandada ja ühtlustada ortopeedia ja traumatoloogia valdkonna koolitusi, toet...

Loe lähemalt....

Säästlik biomajandus toidab ja katab inimkonda


08.05.2019       Risto Mets

  • nano_MG_6870.jpg
Viiekümne riigi teadlased arutavad Tartus, kuidas toota säästlikumalt inimkonnale nii vajalikke biomajandussaadusi. Samuti uuritakse võimalusi näiteks rikutud vee puhastamiseks ja sedagi, kuidas saada jäätmetest uus tooraine.

Loe lähemalt....

Professor Maris Laan sai esimese naisteadlasena Baltimaade teaduste akadeemiate medali


08.05.2019       Marika Meltsas

  • maris laan_teaduste akadeemia auhind.jpg
Eesti, Läti ja Leedu teaduste akadeemiad tunnustasid Tartu Ülikooli inimese geneetika professorit Maris Laant tema teadustöö eest reproduktiivmeditsiini ja geneetika valdkonnas Baltimaade teaduste akadeemiate medaliga. Laan on alates 1999. aastast välja antud medali saajate seas esimene naine.

Professor Maris Laan sai Baltimaade teaduste akadeemiate medali meditsiini- ja reproduktiivgeneetika teadustulemuste eest ning selle eest, et on arendanud tihedat koostööd Läti ja Leedu reproduktiivmeditsiiniteadlastega. Tunnustuskirjaga tänas Laant ra...

Loe lähemalt....

Nottinghami meditsiiniteadlased otsivad Tartust teaduspartnereid


08.05.2019       Marika Meltsas

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas tehtav tipptasemel teadustöö siirdegenoomika, viljatuse ning naha ja liigeste põletikuliste ja krooniliste haiguste uurimisel toob Tartusse maailma ülikoolide edetabelis QS 82. kohal oleva maineka Nottinghami Ülikooli meditsiiniteadlased. Teadlaste soov on leida partnereid ühiste teadusteemade uurimiseks.


Loe lähemalt....

Teadustulemuste rakendamiseks esitati 59 arendusgrandi taotlust


08.05.2019       Marika Meltsas


3. mail lõppes Eestis esimene eksperimentaalarenduseks mõeldud arendusgrantide eeltaotlusvoor sellel või järgmisel aastal algavatele projektidele. Eesti Teadusagentuurile esitati 59 taotlust seitsme teadus- ja arendusasutusega seotud teadlastelt. Toetust soovitakse kokku üle 5,5 miljonit euro.
Kõige rohkem taotlusi laekus tehnika ja tehnoloogia valdkonnas, järgnevad loodusteadused ning arsti- ja terviseteadused. Kõigis kuues valdkonnas esitati vähemalt üks taotlus. Keskmine taotletud summa on 93 444 eurot.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
08.05.2019      
Maaülikooli uues laboris saab selgeks kogu puidutöötlemise protsess   Ligi miljon eurot läks maksma puidutööstuse labori väljaarendamine maaülikoolis, mis võimaldab edaspidi tudengeil õppida kogu puidutöötlemise protsessi alates palgi saabumisest kuni valmistoodangu väljastamiseni. Teadlastele pakub labor võimalusi uurida eri puuliikide töötlemisvõimalusi ning katsetada uute komposiitmaterjalide loomist.
Loe lähemalt....
15.05.2019       https://www.etag.ee/?p=48391
Mobilitas Pluss programm toob tänavu Eestisse tagasi 12 välismaal tegutsenud teadlast  

Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu otsustas rahastada 12 teadlast, kes on vahepeal olnud teadustööl välismaal, kuid soovivad nüüd Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase...

The post Mobilitas Pluss program ...
Loe lähemalt....


07.05.2019      
Nanomeditsiin rikastab meditsiini väljavaateid   Nanotehnoloogial on potentsiaal luua innovatsiooni igas valdkonnas, nii ka meditsiinis. Selle rakendamine haiguste diagnoosimisel ja ravis võimaldab pakkuda lahendusi paljudele tänapäeva meditsiini põletavatele probleemidele, sh vähihaigusele. Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama. Kui kohale tulla ei saa, siis loengust teeb otseülekande ka www.uttv.ee. Teisipäeval, 14. mail kell 16.15 räägib nanomeditsiini professor Tambet Teesalu Tartu Ülikooli aulas peetaval inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Samuti annab ta ülevaate Tartu Ülikooli vähibioloogia laboratooriumis tehtavast uurimistööst nutikate nanoosakeste väljatöötamisel ja ravimite arendamisel.
Loe lähemalt....
17.05.2019       https://www.etag.ee/?p=48417
Selguvad parimad kasvatusteaduslikud tööd  

Esmaspäeval, 20. mail autasustatakse Tallinna Ülikoolis toimuval kasvatusteaduste konverentsil „Haridusinnovatsioon – tõenduspõhine praktika või kõhutunne?“ kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursi parimaid....

The post Selguvad parimad kasvatusteadu ...
Loe lähemalt....


06.05.2019      
Algab konkurss küberkaitseteemalise uuringu läbiviija leidmiseks   Eesti Teadusagentuur (ETAg) kuulutab välja konkursi uuringu „Kriitilise informatsiooni infrastruktuuri kaitse simuleerimine Küberharjutusväljal“ läbiviija leidmiseks. Konkurss jääb avatuks kuni 25.06.2019. Kriitilise info infrastruktuur on vara või süsteem, mis on vajalik eluliselt tähtsate toimingute tegemiseks. Olgu selleks näiteks tervishoiu, turvalisuse, julgeoleku või inimeste majandusliku ja sotsiaalse heaolu toimimine. Digitaliseerimine toimub tänapäeval valdkondadeüleselt. Selle arengu varjukülg on paratamatult oluliste kübersüsteemide ja –teenuste haavatavus rünnakutele. Selleks, et võimalikeks ohtudeks valmis olla ja neid ennetada, on oluline ohuolukordi harjutuskeskkonnas läbi mängida.
Loe lähemalt....
17.05.2019       https://www.etag.ee/?p=48435
Eesti Teadusagentuur sai uue hindamisnõukogu  

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps kooskõlastas Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu uue koosseisu. Hindamisnõukogu liikmeteks on lisaks ametikohajärgsele hindamisnõukogu esimehele Andres Koppelile:...

The post Eesti Teadusagentuur sai uue hi ...
Loe lähemalt....


03.05.2019      
Trükist on ilmunud ajakirja Mäetagused 73. number   Trükist on ilmunud ajakirja Mäetagused 73. number. Vabanumbrisse on koondatud artikleid mitmest vallast: ajaloost ja tänapäevast, kombestikust ja filosoofiast.
Loe lähemalt....
20.05.2019       https://www.etag.ee/?p=48525
Premeeriti parimate kasvatusteaduslike tööde autoreid  

Täna Tallinna Ülikoolis toimunud konverentsil tunnustati kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursi parimaid. Preemiad andis üle Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand,...

The post Premeeriti parimate kasvatusteaduslike ...
Loe lähemalt....