See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Kunstnikud põimisid Järvselja ürgmetsa installatsiooni sisse


20.10.2021       Risto Mets

  • NäitusEMU_4834.jpg
Goethe Instituudi, Eesti Maaülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös valmis kunstilis-teaduslik ekspeditsioon Eesti ürgmetsa, mida kõik soovijad saavad ise kogeda rahvusmuuseumis.

Loe lähemalt....

Peatselt avaneb ERA-NET CHIST-ERA 2021. a ühiskonkurss


19.10.2021       Marika Meltsas

CHIST-ERA 2021. a ühiskonkurss avaneb oktoobri lõpus/novembri alguses.

Taotlusi oodatakse teemadel:

Nano-Opto-Electro-Mechanical Systems (NOEMS) for ICT
Foundations for Misbehaviour Detection and Mitigation Strategies in Online Social Networks and Media
Taotlemine on üheastmeline ja taotluste esitamise tähtaeg on 17. jaanuar 2022.


Loe lähemalt....

Poliitikud, teadlased ja ettevõtjad arutavad, kuidas Eestit targalt roheliseks pöörata


19.10.2021       Marika Meltsas

Homme, 20. oktoobril toimub Riigikogus kaheksas teaduspoliitikakonverents „Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata“. Konverentsi eesmärk on ärgitada arutelu poliitikute, teadlaste ja ettevõtjate vahel, et arendada koostööd rohepöörde edukaks läbiviimiseks.

Konverentsil keskendutakse kahele suuremale teemablokile. Esimene neist on on ühiskonna toetus rohepöördele ning kuidas muuta kultuuriruumi, inimeste väärtushinnanguid ja hoiakuid pööretele toetavaks. Samuti uuritakse, milliseid valikuid tuleb lähitulevikus teha, et rohepööre edukalt ellu viia, nii et see poleks ainult koormus, vaid pakuks ka Eesti majandusele konkurentsieelise.

Loe lähemalt....

Doktoritöös selgus, et innovaatilise õppemeetodi juurutamine võib võtta õppeaasta või kauem aega


13.10.2021       Priit Tuvike

13. oktoobril kaitseb Janika Leoste Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudist doktoritööd teemal “Tehnoloogiliste innovatsioonide adopteerimine ja säilitamine õpetajate klassiruumi praktikates – õpperobotite matemaatikatundi integreerimise näide” ("Adopting and Sustaining Technological Innovations in Teachers’ Classroom Practices – The Case of Integrating Educational Robots into Math Classes“).

Loe lähemalt....

Sotsiaalministeerium pikendab projektikonkurssi „Abi- ja toetusvajaduse hindamisinstrumendi analüüs ning hoolduskoormuse hindamise metoodika ja hindamisvahendi väljatöötamine“


13.10.2021       Priit Tuvike

Projektikonkursil on kolm eesmärki:
• viiakse läbi abi- ja toetusvajaduse hindamisinstrumendi analüüs;
• töötatakse välja hoolduskoormuse hindamise metoodika ja hoolduskoormuse hindamisvahend ning selle kasutamise juhendmaterjal(id);
• tehakse ettepanekud selle kohta, kuidas integreerida abi- ja toetusvajaduse hindamine ning hoolduskoormuse tasemete ja hoolduskoormusega inimese toetusvajaduse hindamine olukorras, kus peres on nii abivajadusega täisealine isik kui ka hoolduskoormusega isik.

Loe lähemalt....

Teos õpetab väärtustama linnade sinialasid


12.10.2021       Risto Mets

  • invitation_banner_BH_book_launch.jpg
Eesti Maaülikooli maastikuarhitektid kinnitavad, et inimeste heaolu sõltub paljuski sellest, kuidas nad on suutnud oma elamistingimused sobitada looduskeskkonda. Huvilised on oodatud sel teemal avaldatud teose esitlusele.

Loe lähemalt....

Tartu Ülikool tähistab Eesti ja Jaapani suhete 100. aastapäeva teemakohase loengu, kontserdi ja konverentsiga


11.10.2021       Priit Tuvike

2021. aastal tähistavad Eesti ja Jaapan 100 aasta möödumist ametlike suhete ja vastastikuse sõpruse algusest. Tartu Ülikoolis toimuvad 13.–15. oktoobrini selle auks Jaapani suursaadiku loeng, Jaapani muusika kontsert ning konverents „Majandus ja kultuur Euroopa Liidu ning Jaapani vahel“.

Loe lähemalt....

ERA-Net Neuron kutsub osalema teadusartiklite konkursil


08.10.2021       Marika Meltsas

ERA-Net Neuron kuulutab välja konkursi parimale teadusartiklile, mis käsitleb biomarkereid neuroteadustes.


Taotleja peab olema ajavahemikul 1. jaanuarist 2020 kuni 31. detsembrini 2020 avaldatud publikatsiooni esimene autor ning teadustöö peab olema läbi viidud ERA-Net Neuronis osalevas riigis – Belgias, Eestis, Hispaanias, Horvaatias, Iirimaal, Iisraelis, Itaalias, Kanadas, Kreekas, Lätis, Norras, Poolas, Portugalis, Prantsusmaal, Rumeenias, Saksamaal, Slovakkias, Soomes, Türgis või Ühendkuningriigis. Edukale autorile on auhinnaks 3000 eurot ning kutse ettekandeks neuroteaduste rahvusvahelisele foorumile „FENS Forum 2022“, mis toimub 12. juulil 2022 Pariisis. Kutsutu reisikulud hüvitatakse.

Loe lähemalt....

Koroonaviiruse kogus reovees kasvab Eestis kõikjal


08.10.2021       Priit Tuvike

  • 8.10_reovesi_EST.png
Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad koroonaviiruse koguse jätkuvat kasvu. Viirust on enim Ida-Virumaal ja Lõuna-Eestis. Varasemate nädalatega võrreldes on reovee viirusesisaldus kasvanud ka Lääne-Eestis.

Loe lähemalt....

Kui hästi sobib kastanist valmistatud materjal toidupakendiks?


07.10.2021       Kaire Uusen

  • edible-chestnut-4573560_1280.jpg
Äsja Tallinna Tehnikaülikoolis doktorikraadi saanud Kristi Kõrge uuris oma töös kastani ekstraktiga seotud kitosaankilede omadusi ja selle põhjal loodud materjali võimalikku kasutamist toidupakendina.

Loe lähemalt....

Eesti Vabariigi teaduspreemiad


07.10.2021       Marika Meltsas

Vastavalt riigi teaduspreemiate põhimäärusele määratakse teaduspreemiad Eesti teadustöötajatele ja teaduskollektiividele silmapaistvate teadus- ja arendustöö tulemuste eest.

Riigi teaduspreemiate komisjon kuulutab Vabariigi Valitsuse nimel välja TEADUSPREEMIATE KONKURSI 2022. aastal järgmistes valdkondades:
Üks preemia vastava teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaal-majandusliku mõjuga innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest (50 000 eurot).

Loe lähemalt....

Euroopa Teadusnõukogu (ERC) väljakujunenud teadlase grandi (Consolidator Grant, CoG) 2022.a taotlusvooru infopäev 20.10.2021 kell 10:00-11:30


04.10.2021       Marika Meltsas


Euroopa Teadusnõukogu (ERC) väljakujunenud teadlase grandi (Consolidator Grant, CoG) 2022. a taotlusvoor avaneb 19. oktoobril 2021.
ETAg korraldab infopäeva taotlemisest huvitatud teadlastele, kus tutvustatakse taotlusvooru tingimusi, taotlemiseks vajalikke dokumente, muudatusi võrreldes eelmise aasta taotlusvooruga ning ETAg tugimeetmeid ERC taotlejatele. CoG eesmärk on toetada tipptasemel teadlasi, kes on tugevdamas omaenda teadusrühma (või teemat). Taotlejal peab olema doktorikraadi kaitsmisest möödunud vähemalt 7 aastat ja mitte rohkem kui 12 aastat. Taotlused võivad olla mistahes teadusvaldkonnast ning ainuke hindamiskriteerium on teaduslik tipptase.


Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
28.09.2021      
1. oktoobril avaneb Taiwani-Eesti reisigrantide taotlusvoor 2022   1.oktoobril avaneb Taiwani-Eesti koostööprogrammis reisigrantide taotlusvoor visiidiks Taiwani teadusasutustesse 2022. aastal. Taotluste esitamise tähtaeg on 13. detsember 2021. Igal aastal kuulutatakse välja ühine avalik konkurss, mille tulemusena antakse mõlema riigi teadlastele kuni kolm reisigranti kestusega kuni 2 nädalat (14 päeva). 2022. a taotlusvoorus on reisigranti võimalik taotleda visiidiks 1. aprillist kuni 31. detsembrini 2022. Taiwani-Eesti teadusalase koostööprogrammi eesmärgiks on arendada kahe riigi teadusalast koostööd kõikides fundamentaal- ning rakendusteaduse valdkondades.
Loe lähemalt....
03.10.2021       https://www.etag.ee/?p=63347
ETAg kutsub ettevõtlusnädala üritustele Pärnus, Tartus ja Rakveres  

Kas sinu ettevõttel on väga hea idee, kuid raskusi leida piisavalt ressursse oma ettevõtte arendamiseks või uuringuteks? Soovid teada, kuidas...

The post ETAg kutsub ettevõtlusnädala üritustele Pärnus, Tartus ja Rakveres app ...
Loe lähemalt....


28.09.2021      
Balti aktsiaturgudel on eriline side ainult Rootsiga   Balti ja Rootsi aktsiaturgude vahel esineb omapärane „nabanööri-side”, mis meil puudub ühegi teise Euroopa või maailma piirkonnaga, selgus Kersti Harkmanni Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst.
Loe lähemalt....
11.10.2021       https://www.etag.ee/?p=63393
4 ERA-NETi ühiskonkursil sai rahastuse kaks Eesti teadlaste osalusega projekti  

Selgunud on 4 ERA-NET-i (SusAn, ERA-GAS, ICT-AGRI-FOOD ja SusCrop) ühiskonkursi tulemused. Ühiskonkursile sai taotlusi esitada teemal „Circularity in mixed crop...

The post 4 ERA-NETi ühiskonkursil sai rahastuse kaks ...
Loe lähemalt....


28.09.2021      
Koroonaviiruse levimus on võrreldav veebruariga, kuid haiglaravi vajajaid on poole vähem   Tartu Ülikooli juhitava seireuuringu värsked tulemused näitavad, et koroonaviirusega on nakatunud ligi üks protsent Eesti täisealistest elanikest. Samas on koroonaviirusevastased antikehad tekkinud kas vaktsineerimise või haiguse läbipõdemise teel ligi 77%-l täisealistest. Vaktsineeritutel on nakatumise tõenäosus ligi kolm korda väiksem kui neil, kes pole vaktsineeritud ega haigust läbi põdenud.
Loe lähemalt....
12.10.2021       https://www.etag.ee/?p=63399
Avanes Biodiversa+ ühiskonkurss  

Avanes Biodiversa+ ühiskonkurss   Partnerluse “Elurikkuse päästmine elu tagamiseks Maal”  (BiodivERsA+) raames avanes ühiskonkurss “Supporting the protection of biodiversity and...

The post Avanes Bi ...
Loe lähemalt....


28.09.2021      
Uus algoritm soovitab tõeliselt atraktiivseid reisisihtkohti   Tallinna Tehnikaülikoolis doktoritööd kaitsnud Ago Luberg töötas välja algoritmi, mis soovitab netis surfavale reisihuvilisele just neid vaatamisväärsusi ja külastamist väärt kohti, mida inimene tõepoolest näha tahab. Kuidas?
Loe lähemalt....
19.10.2021       https://www.etag.ee/?p=63658
Poliitikud, teadlased ja ettevõtjad arutavad, kuidas Eestit targalt roheliseks pöörata  

Homme, 20. oktoobril toimub Riigikogus kaheksas teaduspoliitika konverents „Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata“. Konverentsieesmärk on ärgitada...

The post Poliitikud, tead ...
Loe lähemalt....