See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


Avanes sektoritevahelise mobiilsuse (SekMo) toetuse meede - täna kell 13 veebiseminar


23.11.2020       Marika Meltsas

  • sekmo infoseminar.png
Täna kell 13 toimub zoomi keskkonnas veebiseminar uue avanenud SekMo meetme tutvustuseks.

LIITU seminariga Zoom keskonnas otseviitega siin: https://zoom.us/j/93243904936
Meeting ID: 932 4390 4936

Loe lähemalt....

Riik annab toetust doktorikraadiga teadlaste palkamiseks


20.11.2020       Marika Meltsas

Täna avas Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) taotlusvooru, mille raames saavad era- või avaliku sektori asutused endale palgata doktorikraadiga teadlase rakendusuuringute ning tootearendusprojektide kavandamiseks ja läbiviimiseks. Taotlejaid nõustavad Eesti Teadusagentuur (ETAg) ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS).

RTK toetusmeede aitab kasvatada teaduspõhist lähenemist Eesti majanduses. See annab Eesti ettevõtetele võimaluse saada juurde ekspertteadmisi, mis võimaldavad täiustada oma tooteid, protsesse või teenuseid. RTK kõrghariduse ja teaduse talitusse juhi Urve Vooli sõnul toetab meede lisaks teaduspõhise majanduse kasvule ka teadlaste karjääri edenemist.

Loe lähemalt....

Teaduskommunikatsiooni konverentsi materjalid leiab nüüd teadusagentuuri veebist


20.11.2020       Marika Meltsas

13. novembril Tartus V Spa konverentsikeskuses toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsi “Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile” ettekannete slaidid, video järelevaatamiseks ja fotogaleriid leiab nüüd konverentsi veebilehelt.

Varasemate teaduskommunikatsiooni konverentside info ja materjalid leiab siit.

Loe lähemalt....

Väliseesti kirjanduse tähtsündmused: Kirjanike Kooperatiiv 70, Bernard Kangro 110, Kalju Lepik 100, Ilmar Külvet 100


20.11.2020       Marika Meltsas

21. novembril toimub väliseesti kirjanduse tähtsündmustele pühendatud veebipõhine ettekandepäev, et meenutada Läände põgenenud eesti kirjanike Bernard Kangro (1910–1994), Kalju Lepiku (1920–1999) ja Ilmar Külveti (1920–2002) elu ning loomingut.

Teise maailmasõja käigus põgenes Eestist umbes 75-80 000 inimest, nendest 22 000 asusid elama Rootsi. Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi vanemteaduri Maarja Hollo sõnul oli põgenike hulgas ka 21 kirjanikku. „Rootsis, kuhu ju suur hulk eestlastest põgenikke elama jäi, algas kultuuriline tegevus varakult, juba 1944. aasta sügisel. Esimene võõrsil loodud kirjastus oli Orto ja juba 1950. aastal asutasid August Gailiti, Bernard Kangro, Valev Uibopuu ja Enn Vallak Lundis Eesti Kirjani...

Loe lähemalt....

Viis nõuannet ravimite õige kasutamise kohta


20.11.2020       Marika Meltsas

  • Ravimitest_maaleekes_autorid. Vasakult Karin Kogermann, Janne Sepp, Ain Raal, Kersti Teder ja Daisy Volmer.jpg
Tartu Ülikooli proviisoriõppe vilistlane Janne Sepp esitab viis lihtsat põhimõtet, mida saame ise järgida, et ravimite tarvitamine oleks mõistuspärane.

Janne Sepp kirjutab Tartu Ülikooli vilistlaste ajaveebis, et iga ravim on mürk. Mitte ükski ravim, ei looduslik ega taimne, pole täiesti ohutu – kui ravimil on toime(d), on sel ka kõrvaltoime(d). Ravimimaailma ümbritsev jäik õigusraamistik ja karmid nõuded kaitsevad rahva tervist ning tagavad selle, et ravimid on kvaliteetsed, ohutud ja tõhusad.

Loe lähemalt....

Sügiskool keskendub interdistsiplinaarsetele dialoogidele tervisega


18.11.2020       Anne Ostrak

  • Turvaline-sünnapidu.jpg
19.-20. novembril 2020 toimub Eesti Kirjandusmuuseumi eestvõttel Värska Veekeskuse seminarialas humanitaarteaduste doktorantidele suunatud rahvusvaheline sügiskool „Dialoogid tervisega“, mille raames vaadeldakse selle ülimalt aktuaalse teemaga seotud narratiive, uskumusi, keelekasutust, tähendusi ja toimetulekuviise.

Loe lähemalt....

Energeetikakonverents 19. novembril: kasvuhoonegaaside vähendamine on võimalik taastuvenergia ja tarkade võrkude abil


18.11.2020       Krõõt Nõges

  • smagrinet.png
19. novembril kell 9 algab taastuvenergeetika veebikonverents „Energy Game Changers 2020“, kus uuritakse kuidas suurendada teadlikkust tarkvõrgust ja täielikult aru saada energia ülemineku väärtusest lõppeesmärgiga oluliselt vähendada kasvuhoonegaase. Konverentsil esinevad poliitikakujundajad, tööstusjuhid ja teadlased.

Loe lähemalt....

Balti ja Balkani humanitaar- ja sotsiaalteadlaste ühistöö indiviidide ja kogukondade kriiside ja muutustega toimetulemisel


17.11.2020       Anne Ostrak

  • balkanandbaltikum.PNG
Möödunud nädalal toimunud kolmepäevasel veebikonverentsil „Balkani ja Balti riigid ühendatud Euroopas – ajalugu, religioon ja kultuur IV“ (11.–13.11) osales üle 50 teadlase Balkani ja Balti regioonist ning naaberriikidest, keskendudes religioossusele, vaimsusele ja muutustega toimetulemisele Balkani ja Baltikumi kultuuriruumis.

Loe lähemalt....

Tallinna Tehnikaülikooli ja AS Dateli satelliidilt Hämarik õnnestus kinni püüda esimene infopakett


17.11.2020       Krõõt Nõges

  • tudengisatelliit_2020_UUS.jpg
15. novembri õhtul õnnestus Tõraveres asuva Tartu Observatooriumi antenniga kinni püüda infopakett nanosatelliidilt Hämarik, mis pärast kontrollimist 16.novembril ka kinnituse sai. Selleks saatsid Hämariku tarkvaraspetsialist Madis Kaal ja Tartu observatooriumi juhtivinsener Viljo Allik satelliidi poole mitmeid pakette käsklustega, millele satelliit vastas.

Loe lähemalt....

Antibiootikumide kasutamist tuleb Eestis paremini reguleerida


17.11.2020       Priit Tuvike

Antibiootikumide kasutamine vajab Eestis paremat reguleerimist, et vältida ravile allumatute ehk resistentsete mikroobide teket. Tartu Ülikooli teadlased soovitavad oma uuringu põhjal pöörata tähelepanu riiklike ravijuhendite korrapärasele uuendamisele ja arstide täienduskoolitustele, aga ka luua antibiootikumravi määramist puudutav järelevalve- ja tagasisidesüsteem.

Loe lähemalt....

TalTechi keskkonnateadlaste uus osoonimismeetod puhastab vett antibiootikumijääkidest


17.11.2020       Kersti Vähi

  • Keskkonnatehnoloogia teaduslabor.jpg
Puhast joogivett peetakse üheks hinnalisemaks ja samas ohustatumaks loodusvaraks. Viimased uuringud on näidanud, et üha enam võib levinud ravimite jääke leida juba ka pinnaveest, seega võivad need sattuda teoreetiliselt ka joogivette. TalTechi keskkonnateadlased otsivad mooduseid meie joogivee ohtlikest ravimijääkidest puhastamiseks.

Loe lähemalt....

Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Jüri Engelbrecht


13.11.2020       Marika Meltsas

  • Jüri Engelbrecht_elutööpreemia2020.jpg
Täna anti Tartus V Spa konverentsikeskuses toimuval teaduskommunikatsiooni konverentsil „Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile“ üle selleaastased Eesti teaduse populariseerimise auhinnad.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis mehaanikateadlane ja akadeemik Jüri Engelbrecht. Ta on pikaajaline viljakas teaduse eest seisja ja populariseerija nii Eestis kui Euroopas, kes on mõjutanud ühiskonna arusaamist teadusest ja teaduse olulisusest laiemalt.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
13.11.2020      
Tänane teaduskommunikatsiooni konverents võttis vaatluse alla teadlase ja riigi koostöö koroonakriisiga silmitsi seistes   Täna Tartus toimunud konverents “Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile” võttis vaatluse alla kriisi lahendamisel riigi koostöö teadlastega, kes sattusid üleöö uude rolli, kus neil tuli valmis olla sadadeks intervjuudeks, samas kui puudus igasugune arusaam kommunikatsioonist ja oskused olla kogu aeg pildis. Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson ütles, et nii ulatuslikule kriisile nagu koroonakriis reageerimisel on oluline roll teadusel ja teaduse kommunikatsioonil.
Loe lähemalt....
13.11.2020       https://www.etag.ee/?p=58375
Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Jüri Engelbrecht  

Täna anti Tartus V Spa konverentsikeskuses toimuval teaduskommunikatsiooni konverentsil „Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile“ üle selleaastased Eesti teaduse populariseerimise auhinnad. Tiiu Silla nimelise...

The post ...
Loe lähemalt....


13.11.2020      
Euroopa Kosmoseagentuur kinnitas Eesti osalusega tuhande planeedi uurimise missiooni   Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) kinnitas täna ametlikult kosmosemissiooni Ariel, mille teadusrühmas osalevad ka Tartu observatooriumi tähefüüsikud. Missiooni käigus uuritakse esimestena ajaloos tuhandet eksoplaneeti, üritades mõista nende teket ja eeldusi eluks. Kui Maa tiirleb oma tähe Päikese ümber, siis eksoplaneetideks nimetatakse planeete, mis tiirlevad teiste tähtede ümber. Viimase 25 aasta jooksul on avastatud tuhandeid väga erinevate suuruste ja orbiitidega eksoplaneete. Siiani ei tea me aga eriti hästi, milline on nende planeetide geoloogia või atmosfääri koostis, mis seob neid oma ematähega või kas mõnel neist võiksid olla eluks sobilikud tingimused.
Loe lähemalt....
20.11.2020       https://www.etag.ee/?p=58458
Riik annab toetust doktorikraadiga teadlaste palkamiseks, avanes SekMo meede  

Täna avas Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) taotlusvooru, mille raames saavad era- või avaliku sektori asutused endale palgata doktorikraadiga teadlase rakendusuuringute...

The post Riik annab toetust doktorikraadiga tea ...
Loe lähemalt....


13.11.2020      
Teaduskommunikatsiooni konverentsi fookuses on koroona õppetunnid   13. novembril toimub Tartus V Spa konverentsikeskuses teaduskommunikatsiooni konverents „Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile.” Konverentsi fookuses on teaduskommunikatsiooni roll ja võimalused Eesti ühiskonnas suurte kriisidega toimetuleku toetamisel. Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Alliku sõnul keskendutakse tänavusel konverentsil mitte niivõrd kriiside lahendamisele ega kriisikommunikatsioonile, vaid just teaduskommunikatsiooni rollile ja võimalustele toetada ühiskonna toimetulekut suurtes kriisides.
Loe lähemalt....
20.11.2020       https://www.etag.ee/?p=58488
Teaduskommunikatsiooni konverentsi materjalid leiab nüüd teadusagentuuri veebist  

13. novembril Tartus V Spa konverentsikeskuses toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsi “Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile” ettekannete slaidid, video järelevaatamiseks ja fotogaleriid leiab nüüd...

The post ...
Loe lähemalt....


12.11.2020      
Doktoritöö näeb taastuvenergias suurt potentsiaali vaakumisoleeritud mahutite kasutamises   Päikest ja tuult oskavad inimesed energiatootmises kasutada juba päris hästi, ent jätkuvalt vajavad lahendamist küsimused, kuidas periooditi kogunevat energiat talletada, et kasutada seda pikema aja vältel. Doktoritöö jõudis lahendusele pisut lähemale.
Loe lähemalt....
23.11.2020       https://www.etag.ee/?p=58519
Avanes nanomeditsiini uuringute ERA-Net’i EuroNanoMed 2021. aasta taotlusvoor  

EuroNanoMed (ENM) on 2008. aastal riiklike rahastavate organisatsioonide ning ministeeriumide poolt asutatud nanomeditsiini teemaline ERA-NET. Võrgustiku üheks tegevuseks on nanomeditsiini...

The post Avanes nanomedits ...
Loe lähemalt....