See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus

Vanemad uudised  


President tunnustas liikuma kutsuvate koolide aasta tegijaid Soomaal „rohelise vaiba“ galal


25.09.2020       Priit Tuvike

  • „Liikuma kutsuva kooli“ aasta tegija konkursi laureaadid tänu- ja tunnustusmatkal Soomaa rabas. Foto2- Sven Začek.jpeg
Tartu Ülikooli liikumislabor kutsus „Liikuma kutsuva kooli“ aasta tegija konkursi 21 värsket laureaati tänu- ja tunnustusmatkale Soomaa rappa. Räätsadel toimunud rabamängule järgnes „rohelise vaiba“ gala, kus uuenduslikele koolijuhtidele, õpetajatele, õpilastele ja teistele laureaatidele andis tunnustuskarikad üle president Kersti Kaljulaid.

Loe lähemalt....

Harjumaal ja Tallinnas levib koroonaviirus ennekõike teadaolevates kolletes


25.09.2020       Priit Tuvike

Tartu Ülikooli teadlased leidsid koroonaviiruse levimuse uuringu Harjumaa ja Tallinna seirelaine tulemusel, et piirkonnas pole viiruse laialdast varjatud levikut.Kokku testiti 11.–23. septembrini Harjumaal ja Tallinnas juhuvalimi alusel 4294 inimest, mis on umbes 1% sealsest täisealisest elanikkonnast. Uuringu käigus leiti kaks nakatunut, kellel puudusid tuntavad haigusnähud. 95% tõenäosusega on piirkonnas koroonaviirusega nakatunud üks inimene 1300-st ning nakkuskandjate hulk sealses täiskasvanud elanikkonnas jääb vahemikku 100–1000.

Loe lähemalt....

Teadlased leidsid põhjuse, miks COVID-19 võib kujuneda eluohtlikuks


25.09.2020       Priit Tuvike

Tartu Ülikooli teadlaste kaasosalusel avaldati teadusajakirjas Science uuring, mis näitab, et ligikaudu 10%-l seni tervetest inimestest, kes said raskekujulise COVID-19 haiguse, leiti antikehad, mis ei ole suunatud mitte viiruse, vaid immuunsüsteemi enda vastu. Paralleelselt ilmunud uuringus tehti kindlaks, et veel 3,5% sellistest patsientidest kannab spetsiifilisi geenivariante. Mõlemal juhul puudusid patsientidel I tüüpi interferoonid, mis on üliolulised viirusevastases kaitses.

Loe lähemalt....

Tartu Ülikool ootab Rahvusmõtte auhinna kandidaate


25.09.2020       Priit Tuvike

Kuni 30. oktoobrini 2020 saab esitada kandidaate Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinnale. Sellega tunnustab Tartu Ülikool isikut, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud eesti rahvuslikku ja Eesti riiklikku eneseteadvust.

Loe lähemalt....

TalTechi tuleviku linna professor Partanen peab tähtsaks holistilist ja demokraatlikku lähenemist linnaplaneerimisele


24.09.2020       Krõõt Nõges

  • Partanen_photo.jpeg
TalTechi professori Jenni Partaneni professionaalseks unistuseks on, et inimesed mõistaksid, et oleme meid ümbritseva keskkonna, looduse ja loomadega üks ökosüsteem.

Loe lähemalt....

Dementsusega inimeste suitsiidimõtted vajavad suuremat tähelepanu


22.09.2020       Priit Tuvike

14% kodus elavatest dementsusega eakatest mõtleb suitsiidist, selgus uuringust, mis tehti Tartu Ülikooli teadlaste osalusel kaheksas Euroopa riigis, sealhulgas Eestis. Suitsiidimõtted on tingimata vaja kindlaks teha, et pakkuda haigele sobivat ravi ja tema hooldajatele abi.

Loe lähemalt....

Eesti Kirjandusmuuseumilt on ilmunud Mall Hiiemäe „Väike puu- ja põõsaraamat rahvapärimusest“


22.09.2020       Priit Tuvike

Eesti Kirjandusmuuseumilt on ilmunud Mall Hiiemäe „Väike puu- ja põõsaraamat rahvapärimusest“. Raamatus tutvustab kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi vanemteadur Mall Hiiemäe enamikku Eestimaa looduslikest puu- ja põõsaliikidest. Hiiemäe raamat avab meie uskumusi, teadmisi ja arvamusi puu- ja põõsaliikide kohta Eesti Rahvaluule Arhiivi kogude põhjal.

Loe lähemalt....

Toimetulekustrateegiad 2: Päevikupidamisest meemiloomeni


21.09.2020       Priit Tuvike

21.–22. septembrini toimub Äksis Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna konverents „Toimetulekustrateegiad 2: päevikupidamisest meemiloomeni“. Konverents on järjeks augustis toimunud rahvusvahelisele konverentsile „Toimetulekustrateegiad ja kommunikatsioonimudelid“, mis keskendus erinevate rühmade strateegiatele koroonakriisi kontekstis, seekordse konverentsi fookus on avaram, ning vaatluse alla tulevad vernakulaarsed kohanemis- ja toimetulekustrateegiad erinevate ajastute ja ühiskonnagruppide lõikes.

Loe lähemalt....

Teadlased asuvad uurima kooliaasta alguse mõju koroonaviiruse levikule


21.09.2020       Priit Tuvike

Esmaspäeval, 21. septembril algab Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel koroonaviiruse levimuse uuringu üle-eestiline seirelaine, mille tulemused näitavad, kuidas on viiruse levikut mõjutanud kooliaasta algus.

Loe lähemalt....

Doktoritöö: veiste suremus peegeldab karja tervist, heaolu ja tootlikkust


17.09.2020       Risto Mets

16. septembril kaitses Eesti Maaülikooli doktorant Kaari Reimus filosoofiadoktori väitekirja teemal „Suremus farmis ja sellega seotud riskitegurid Eesti piima- ja lihaveisekarjades. On-farm mortality and related risk factors in Estonian dairy and beef herds“. Töö eesmärk oli tuvastada Eesti piima- ja lihaveiste suremuskordaja ning analüüsida surma põhjuseid ja riskitegureid erinevas vanuses veistel.

Loe lähemalt....

Maaülikooli teadlased järjendasid säga genoomi


17.09.2020       Risto Mets

  • säga1 (002).jpg
Eesti suurim, üks haruldasemaid ja väga salapärase eluviisiga kala võib elada sama vanaks kui inimene. Teadlastele pakub suurt huvi nii säga vastupidavus haigustele ja parasiitidele kui ka paljunemine.

Loe lähemalt....

Doktoritöö: pikem viljavahetus hoiab kartulipõllu kontrolli all


15.09.2020       Risto Mets

Kartuli-lehemädaniku tekitaja on geneetiliselt üllatavalt mitmekesine ja võib tekitada väga elujõuisi kloone.

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
15.09.2020      
TalTechi doktoritöö täiustas neerudialüüsi reaalajas jälgitava optilise tehnoloogiaga   Inimese neerude funktsiooniks on vere puhastamine organismis leiduvatest jääkainetest. Kui neerud on kahjustunud ega funktsioneeri korralikult, hakkab meie verre ja kehasse kogunema liigselt vedelikku ja jääkaineid. Kui neid õigeaegselt kehast ei väljutata (dialüüsita), võivad jääkained muutuda inimese organismile toksilisteks, mis võib väljenduda jõuetuse ja iiveldusena ning äärmuslikul juhul lõppeda surmaga.
Loe lähemalt....
07.09.2020       https://www.etag.ee/?p=57161
Teadusuuringud aitavad kaasa kõrge lisandväärtusega puidukeemia arengule Eesti puidusektoris  

Puidukeemia on Eesti puidutööstuses seni üsna vähearendatud, kuid väga perspektiivikas valdkond. Selleks, et teadusasutused suudaksid puidutööstusele selles vallas olulist arendustuge...

The post Teadu ...
Loe lähemalt....


14.09.2020      
Teadusasutuste ja tööstuse koostööd käsitleval konverentsil tutvustatakse uusi ärimudeleid   15. septembril toimub e-konverents „Bridging the gap between Science and Business: How to empower Intermediary Companies“, mis toob kokku Euroopa parimad praktikud, kes jagavad ülikoolide ja tööstuse häid koostöökogemusi uute ärimudelite alusel ning arutlevad teadus- ja arendusteenuseid pakkuvate erafirmade ees seisvate ülesannete üle.
Loe lähemalt....
09.09.2020       https://www.etag.ee/?p=57225
Rakendusuuringute toetamise programm NUTIKAS on avatud veel kuni 30. septembrini, ettevõtjatele avaneb EASis uus toetus  

NUTIKAS toetusmeetme eesmärk on olnud toetada Eesti ettevõtluse teadusmahukuse kasvu, toetades teadusasutuste ja ettevõtete koostööd. Samuti on toetuse eesmärk olnud...

The post ...
Loe lähemalt....


11.09.2020      
Tartu Ülikooli teadlased alustavad koroonaviiruse seiret Tallinnas ja Harjumaal   Reedel, 11. septembril algab Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel koroonaviiruse laiaulatuslik seire Harjumaal ja Tallinnas. Uuringu eesmärk on hinnata, kas ja mil määral on nakkus levinud haiguskolletest üldrahvastikku.
Loe lähemalt....
09.09.2020       https://www.etag.ee/?p=57248
Teadusagentuur hakkab toetama avatud kasutusega teadustaristuid  

Eesti Teadusagentuur asub koostama tuumiktaristute ehk avalikes huvides loodud ja teistele kasutajatele avatud teadustaristute loendit, et anda neile edaspidi võimalus...

The post Teadusagentuur hakkab toetama avatud kasutusega teadustaristuid appeared first on ...
Loe lähemalt....


10.09.2020      
Humanitaar- ja sotsiaalteadlaste sissevaated mobiilsuse privileegidesse ja varjukülgedesse   Augusti lõpus ilmus ajakirja Folklore teine migratsioonile ja diasporaale pühendatud ingliskeelne erinumber „On the Move: Migration and Diasporas“. Nii augustis kui aasta alguses ilmunud erinumbrid (nr 78 ja 79) on 2018. aasta talvel toimunud Eesti-uuringute tippkeskuse samanimelise rahvusvahelise konverentsi järelmõju ja tulem. Eelretsenseeritud ajakirjanumbrite külalistoimetajate, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi vanemteadurite Leena Kurvet-Käosaare ja Triinu Ojamaa sõnul näitavad ingliskeelsed kaastööd selgelt, et mobiilsusprotsesside sujuvus on vahetult seotud võimega hoida inimsuhteid ning luua ja arendada suhtevõrgustikke.
Loe lähemalt....
21.09.2020       https://www.etag.ee/?p=57354
Horisont 2020 Roheleppe (Green Deal Call) taotlusvooru konkursid  

22.09.2020 avanevad Horisont 2020 Roheleppe (Green Deal Call) taotlusvooru konkursid. Taotlusi saab esitada kuni 26.01.2021. Käesoleva taotlusvooru kogueelarve on 983...

The post Horisont 2020 Roheleppe (Green Deal Call) taotlusvoo ...
Loe lähemalt....