See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Personaalse uurimistoetuse rühmagrant (PRG)" projekt PRG1145
PRG1145 "Komposiitmaterjalid "keraamika-Fe sulam " kasutamiseks tingimuste laias diapasoonis" (1.01.2021−31.12.2025); Vastutav täitja: Kristjan Juhani; Tallinna Tehnikaülikool, Inseneriteaduskond, Mehaanika ja tööstustehnika instituut ; Finantseerija: Sihtasutus Eesti Teadusagentuur; Eraldatud summa: 514 250 EUR.
PRG1145
Komposiitmaterjalid "keraamika-Fe sulam " kasutamiseks tingimuste laias diapasoonis
Composites "ceramics – Fe alloy" for a wide range of application conditions
1.01.2021
31.12.2025
Teadus- ja arendusprojekt
Personaalse uurimistoetuse rühmagrant (PRG)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.12. Protsessitehnoloogia ja materjaliteadusT150 Materjalitehnoloogia2.5 Materjalitehnika100,0
PerioodSumma
01.01.2021−31.12.2021257 125,00 EUR
01.01.2022−31.12.2022257 125,00 EUR
514 250,00 EUR

Projekt on suunatud keraamika-baasil kulumiskindlate komposiitide ja kõvapinnete uurimisele ja arendamisele. Uurimistöö on ajendatud tooraine kättesaadavuse, keskkonnakaitse ja tervishoiuga seotud aspektidest. Erinevalt WC-Co kõvasulamites kasutatavast Co sideainest, mis on EL-is liigitatud toksiliseks kriitiliseks tooraineks ning kantserogeensest niklist, mida kasutatakse sideainena W-vabades komposiitides (kermistes) on Fe laia kättesaadavusega mittetoksiline alternatiiv. Seetõttu on projekti eesmärkideks struktuuri moodustumise protsesside mõistmine ning selle baasil Fe-sulamitest sideainega komposiitide ja Fe-baasil kõvapinnete, millistel on kasutustingimuste laias vahemikus sobiv struktuur ja omadused, arendus. Projekti raames pakutavad lahendused võimaldavad valmistada ja kasutusele võtta kulumiskindlaid konstruktsioonielemente ja tööriistu, mis on valmistatud "rohelistest" (keskkonna- ja tervishoid) ja "kättesaadavatest" (toorainele ligipääs) kulumiskindlatest komposiitidest.
The primary motivation of the project devoted to the study and development of wear resistant ceramic-based composites and hardfacings stems from raw materials supply, environmental safety and healthcare considerations. Unlike Co, widely used as metallic binder in cemented carbides WC-Co but classified in the EU as toxic critical raw material and allergenic Ni, commonly used in W-free cermets, Fe is abundant and non-toxic alternative. Therefore, the goals of the project are to improve understanding of structure formation processes and based on this knowledge, to develop Fe-alloys bonded composites and Fe-alloys based hardfacings with tailored structure and performance for a wide range of application conditions. The solutions proposed within the scope of the project will pave a way for production and application of wear parts and tools made from “green” (healthcare and environmental safety considerations) and “abundant” (used raw materials considerations) wear resistant composites.