"Muu" projekt KIK12137
KIK12137 "Reostuse tekkepõhjuste ja edasikandemehhanismide uuring Kadrioru-Maarjamäe rannikumeres (1.10.2012−28.02.2014)", Ants Erm, Tallinna Tehnikaülikool, TTÜ Meresüsteemide Instituut.
KIK12137
Reostuse tekkepõhjuste ja edasikandemehhanismide uuring Kadrioru-Maarjamäe rannikumeres
Investigation of pollution sources and transport mechanisms near the north coast of Tallinn Bay
1.10.2012
28.02.2014
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
1. Bio- ja keskkonnateadused1.8. Keskkonnaseisundit ja keskkonnakaitset hõlmavad uuringudT270 Keskkonnatehnoloogia, reostuskontroll1.4. Maateadused ja sellega seotud keskkonnateadused (geoloogia, geofüüsika, mineroloogia, füüsiline geograafia ning teised geoteadused, meteoroloogia ja ning teised atmosfääriteadused, klimatoloogia, okeanograafia, vulkanoloogia, paleoökoloogia50,0
4. Loodusteadused ja tehnika4.2. MaateadusedP500 Geofüüsika, füüsikaline okeanograafia, meteoroloogia 1.4. Maateadused ja sellega seotud keskkonnateadused (geoloogia, geofüüsika, mineroloogia, füüsiline geograafia ning teised geoteadused, meteoroloogia ja ning teised atmosfääriteadused, klimatoloogia, okeanograafia, vulkanoloogia, paleoökoloogia50,0
AsutusRiikTüüp
SA Keskkonnainvesteeringute Keskus
PerioodSumma
01.10.2012−28.02.201470 600,00 EUR
70 600,00 EUR
siseriiklik leping

Probleem haisu tekitavast reostusest Kadrioru-Maarajmäe ja Merivälja rannas on aastakümneid vana. Varem arvati, et põhjuseks on Tallinna Tselluloosikombinaadist tulevad reoveed, tänaseks on kombinaat juba 20 aastat suletud, aga probleem püsib endiselt. Lahenduse leidmiseks on vaja kindlaks teha toite- (N,P) ja saasteainete sissevool Pirita jõe ja sadevete kanalisatsiooni kaudu ning nende levik lahes. Pirita jõest, sadevete kanalisatsiooni väljavooludest ning merest ekstreemsündmuste (paduvihmad, tormid) ajal või vahetult peale neid võetud veeproove anlüüsitakse toiteainete ja mõnede saasteainete (PCB-d, rasked metallid) suhtes. Samuti analüüsitakse ka põhjasetteid (ca 10 proovi) ning uuritaval rannikualal 2 m ja 10 m isobaadi vahel viiakse läbi põhjatüübi detailuuring, eelkõige 150 m sammuga setteproovide sõelanalüüs. Uuringualal viiakse läbi perioodilisi hoovuste, laine- ja settevoogude mõõtmisi Doppleri hoovuste profileerija, laine- ja videosondiga. Saadud andmete ja tuuleandmete alusel modelleeritakse tuulehoovused, edasi toite- ja saasteainete ning setete edasikanne Pirita-Merivälja vahelisel rannikualal.
A foul stink of the sea is a problem of many coasts and bays all over the world, including the northern coast of the Tallinn Bay just in the central part of Tallinn, Capital of Estonia. It was presumed earlier that the reason is in some residual wastes of a cellulose plant, but it is closed twenty years already, and the coast is still stinking. To find the reason the inflow of nutrients and contaminants through the Pirita River and storm drains and distribution and transport of them in the Bay must be established. In this purpose the bottom properties will be studied, the waves, currents and sediment dynamics will be measured and modelled. Water samples taken from drains and the sea during or just after some extreme events as strong rains and storms will be analyzed against nutrients (N,P) and some other contaminants (PCB-s, heavy metals, etc.). Also some bottom sediment samples will be analysed. Periodic measurements of currents, waves and sediment fluxes will be curried out using ADCP (Acoustic Doppler Current Profiler), wave and video probes. On the base of these and wind data the currents and transport of contaminants and bottom sediments will be modelled.
KirjeldusProtsent
Alusuuring10,0
Rakendusuuring45,0
Katse- ja arendustöö45,0