See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Muu" projekt T001
T001 "Eesti maapõue geotehnoloogilised mudelid, erijuhus - lavamaardlad (1.01.2004−31.12.2006)", Ingo Valgma, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Energeetikateaduskond, Mäeinstituut, Maavarade kaevandamise õppetool.
T001
Eesti maapõue geotehnoloogilised mudelid, erijuhus - lavamaardlad
Geotechnical models of Estonian earth crust - case flat deposits
Eesti maapõue geotehnoloogilised mudelid, erijuhus - lavamaardlad
1.01.2004
31.12.2006
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
muu - > Muud liigid
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.15. Ehitus- ja kommunaaltehnikaT340 Kaevandamine/mäendus2.1. Ehitusteadused (ehitusprojekteerimine, ehitustehnika, tööstus- ja tsiviilehitus ning teised seotud teadused)100,0
AsutusRiikTüüp
Haridus- ja Teadusministeerium
PerioodSumma
01.01.2004−31.12.2006860 000,00 EEK (54 964,02 EUR)
54 964,02 EUR

Sirgala II ja Kurtna maastikukaitseala vaheline ala on maardla osa, kus polevkivi on korge energiatootlusega ja kihind lasub madalal. Ülimalt heade mäendustingimuste tottu on varu majanduslik tähtsus suur ning kaevandamisoiguse taotlemine sellele alale on pohjendatud. Polevkivi kaevandamine Sirgala II mäeeraldise laiendil parandab keskkonna seisundit Kurtna maastikukaitseala naabruses. Narva karjääri mäetööd ei mojuta Puhatu looduskaitseala veere˛iimi ei praegu ega prognoositavas tulevikus. Looduslikud protsessid töötavad Puhatu ala veere˛iimi taastumise kasuks. Aidu karjääri veeärastussüsteem toimib edukalt, arvestab looduslikku ja tehnogeenset hüdrogeoloogilist ja hüdrogeoloogilist situatsiooni. Suletud kaevandustes tekkinud tehnogeenne pohjaveekogum on suurendanud tööle jäänud kaevandustest välja pumbatava vee mahtu. Seeläbi on suurenenud sademete moju töötavate kaevanduste veeärastusele. Kvaternaari suhteline veepide on oluline pinna- ja pinnasevee hoidja nii altkaevandatud alal kui ka sellest kaugemal, mistottu allmaakaevandamine ei kuivenda märgalasid. Peale kaevanduse sulgemist touseb sulfaatide sisaldus kaevanduse mäeeraldise pohjavees rohkem kui kaks korda ja seejärel paari aasta jooksul langeb kuni joogiveele lubatud piirnormi lähedale. Kuigi suletud kaevanduste vee kvaliteet on lähedane joogiveele nouetele, sobib ta esialgu kasutamiseks tehnilises veevarustuses. Vee kvaliteet paraneb. Ehitusmaterjalide varude ja kaevandamise modelleerimine näitab teema olulisust ja samas voimalusi ühildada edaspidi kaevandamine maastikukujundusega. Seda voimaldab peamiselt kaasaegne suure tootlikusega tehnoloogia ja eelnev voimalik olukorra modelleerimine.
Oil Shale deposit was modelled with modelling software Mapinfo, Vertical Mapper and Visual Modflow. As the result, models of quatermary sediment and water situation in mined out areas were created. Mining technology and environmental influence in Viivikonna section of Narva oil shale open cast was modelled and approved for continuing mining. Water level and quality increases in mined out areas. Resource and mining prognoses for construction materials shows importance of this investigation and possibilities of furher development. Development is most likely in landscape designing direction together with mining activities in dense populated areas. Geotechnical evaluation for technogenic areas, surface and underground mines, waste fields were performed.
KirjeldusProtsent
Katse- ja arendustöö100,0