See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)" projekt ETF6816
ETF6816 "Tekstidevahelised kontaktid kui strateegiate ja ideoloogiate allikas (1.01.2006−31.12.2008)", Anneli Mihkelev, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus.
ETF6816
Tekstidevahelised kontaktid kui strateegiate ja ideoloogiate allikas
Contacts Between Texts as Sources of Ideologies and Strategies
1.01.2006
31.12.2008
Teadus- ja arendusprojekt
Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.6. Filoloogia ja lingvistika601 6.3. Muud humanitaarteadused (filosoofia - s.h. teaduse ja tehnika filosoofia, kunstiteadused, kunstiajalugu, kunstikriitika, maalikunst, skulptuur, muusikateadus, teatriteadus, religioon, teoloogia jne.)100,0
AsutusRollPeriood
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuskoordinaator01.01.2006−31.12.2008
PerioodSumma
01.01.2007−31.12.200769 720,00 EEK (4 455,92 EUR)
01.01.2006−31.12.200669 720,00 EEK (4 455,92 EUR)
01.01.2008−31.12.200869 720,00 EEK (4 455,92 EUR)
13 367,76 EUR

Kõnealune projekt pöörab tähelepanu tekstide vahelistest kontaktidest sündinud ideoloogiatele eesti kirjanduses ning autori strateegiatele nende ideoloogiate loomisel. Projekt jätkab Anneli Mihkelevi monograafias “Vihjamise poeetika” (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus 2005) käsitletud teemat, milles allusiooni kui intertekstuaalset ja intersemiootilist nähtust käsitletakse retoorilise figuuri ja strateegiana, mille abil luuakse identiteete, manipuleeritakse lugejaga, luuakse poliitilisi alltekste jne. Edasises uurimistöös on plaanis analüüsitavate luuletajate ringi laiendada ning lisaks sisse tuua proosa analüüs ning verbaalse teksti kontaktid visuaalse või teiste märgisüsteemidega. Intertekstuaalsus ja intersemioos on seejuures võtmestrateegiad ideoloogiate loomisel. Projekt on oluline nii teoreetilist kui ka praktilist poolt silmas pidades. Uurides tekstidevahelisi suhteid kui ideoloogiate ja strateegiate lähtepunkte, leiavad praktilise väljundi ka vastavad intertekstuaalsuse ja intersemioosiga seotud teooriad. Projekti praktilise poole pealt on oluline, et mitmete eesti autorite (J. Barbarus, A. H. Tammsaare, H. Talvik, A. Alliksaar jt) loomingut tõlgendatakse uuesti, mis võimaldab ümber hinnata nende loomingu olulisust kaasaega silmas pidades. Ja kuna kogu grandiprojekti vältel toimub tihe koostöö nii Läti Ülikooli kui ka Groningeni Ülikooliga, siis aitab projekt tutvustada eesti kirjandust väljaspool oma kodumaad. Selle koostöö ja projekti tulemusena ilmuv artiklikogumik koostöös Läti Ülikooli Kirjanduse, Folkloori ja Kunstide Instituudiga on aga üks etapp Balti koostööst oma ühisosa leidmisel. Selle artiklikogumiku artiklite põhjal saab võrrelda Eesti ja Läti kirjanduse toimimist erinevatel ajalooperioodidel.
This project studies ideologies which are created from the contacts between texts in Estonian literature and the author’s strategies which create these ideologies. This project continues the topic from Anneli Mihkelev’s monograph “The Poetics of Allusion” (Under and Tuglas Literature Centre of the Estonian Academy of Sciences, 2005) where allusion as an intertextual and intersemiotic phenomena is analysed as a rhetorical figure and strategy. The next step in such research extends the circle of the poets whose texts will be analysed, and also adds an analysis of prose texts, as well as the study of contacts between verbal and visual texts or another sign systems. The aim will be to study which strategies and ideologies are created with contacts between different texts and sign systems. Interyextuality and intersemiosis are the key strategies in the creation of ideologies. This project is important both theoretically and empirically. On the one hand this study makes possible to use the theories of intertextuality and intersemiosis, and on the other hand it is essential that several Estonian author’s (A. H. Tammsaare, H. Talvik, A. Alliksaar etc.) works re-read once again in contemporary time. Co-operation between the University of Groningen and the Institute of Literature, Folklore and Arts of Latvian University acquaint Estonian literature outside of Estonia. The collection of articles what will publish at the end of the project is one stage of Baltic co-operation. The collection of articles shows a comparative view of Estonian and Latvian literature in terms of ideologies and strategies.