Humanitaarajakiri METHIS (Studia humaniora estonica) loodi Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli eesti kirjanduse ning teatriteaduse õppetoolide (KU Instituudi) vahelise koostööprojekti raames aastal 2007, peatoimetajaks prof. Tiina Kirss. Esimene kaksiknumber (1-2, 2008) ( „Noor-Eesti“ erinumber, toim. dr. Marin Laak) esitleti Tartus 10.02.09. Ajakiri on eelretsenseeritav, ning ilmub vähemalt kaks korda aastas vaheldumisi teemadekesksete erinumbrite ning vabanumbritena; iga kolmas number on vabanumber. Rahvusvahelise toimetuskolleegiumi koosseisu kinnitas Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna nõukogu sügisel 2007. (Dr. Luule Epner, Dr. Satu Grünthal, Helsinki Ü; prof. Cornelius Hasselblatt, Rijksuniversiteit Groningen; dr. Robert Hughes, Ohio State U; prof. Maire Jaanus, Barnard College, Columbia U; dr. Sirje Olesk; prof. Thomas Salumets, U British Columbia; dr. Virve Sarapik; dr. Jaan Undusk; prof. Mardi Valgemäe, City U of New York; prof. Piret Viires). METHIS on eestikeelne väljaanne, kuigi toimetuskolleegiumi nõusolekul võib ilmuda ka inglisekeelseid erinumbreid. Lisaks teadusartiklitele on ajakirjal alates 4. numbrist püsirubriigid, mille eesmärkideks on rikastada ning uuendada eestikeelset kirjandusteaduslikku sõnavara ja mõistestikku, ning suunata eesti kirjandus-ning teatriteadlasi ad fontes, ulatusliku avastamata allikmaterajli juurde, mis asub kodumaistes arhiivides: (1) pikem retsensioon ehk ülevaade värskelt ilmunud kirjandusteaduslikult oluliste rahvusvahelistest teostest (2) kirjandusteaduslik tõlkeartikkel, mis on kasutatav nii teadustöös kui ka materjalina magistri-ning doktoriõppes (3) kommenteeritud allikapublikatsioon. Püsirubriikide sisu tellitakse, ning loodetakse kaastööle kõige nimekamate ning võimekamate kirjutajate poolt. Ajakirjal on ka loomulikke pedagoogilisi eesmärke järgmiste kirjandus-ning teatriteadlaste põlvkondade kasvatamisel, niihästi doktorantide koolitamine kui nooremate kolleegide nõustamine kõrgetasemeliste teadusartiklite kirjutamisel ning ellujäämisel avaldamisavalikkuses. METHISe numbrite koostamise ning ettevalmistamise käigus, eriti selle esimese viie kujunemisaasta vältel, loodetakse vahendada oskusi retsenseerimises, toimetamises ning teaduslikus suhtlemises vastavate seminaride ning nõupidamisete kaudu kogenumate kolleegidega Eestis ja välismaal.
Projekti üldeesmärgiks on tõsta METHISe taset rahvusvaheliselt indekseeritavate publikatsioonide hulka (ETIS 1.2 ehk ERIH B kategooria) ning toetada sellega seonduvaid kvaliteeti tagavaid tegevusi.
Konkreetsed eesmärgid
1 Toetada eelretsenseerimise ning autoritele jagatava tagasiside taset, juurutades tugevat retsenseerijate baasi ning korraldades retsenseerimiseteemalisi seminare (kord aastas)
2 Toetada toimetuskolleegiumi kokkusaamisi ning METHISe seminaride sarja ( 1-2 välismaise toimetuskolleegiumi liikme reisi Eestisse, pidamaks külalisloengu ning sellega kaasnevaid nõupidamisi: METHISe seminaride sari, kaks korda aastas)
3 Tellida püsirubriike mainekamate ning võimekamate kirjutajate käest, seades eeskuju noorematele kolleegidele
4 Kujundada METHISe rahvusvahelist nägu kvaliteetse kodulehekülje loomise ning haldamise kaudu.
Ajakirja ilmumisgraafik järgmiseks viieks aastaks:
nr 3 Teatriteaduse erinumber (inglisekeelne, toim prof. Luule Epner, dots. Anneli Saro) ; nr 4 Vabanumber (toim Andrus Org)
nr 5 Omaeluloolisuse erinumber (toim Leena Kurvet-Käosaar); nr 6 Eksiili erinumber (toim Janika Kronberg); nr 7 Vabanumber; nr 8 Teatriteaduse erinumber (toim Tanel Lepsoo)
nr 9 Nõukogude kirjanduse erinumber (toim Tiina Saluvere); nr. 10 Vabanumber; nr 11 Mälu erinumber (toim Marin Laak).
Nr 12 Eesti proosa erinumber (toim Epp Annus); nr 13 Vabanumber nr 14 Mõju Eri (toim Arne Merilai)
Nr 15 Vabanumber; nr 16 Erinumber Kiri ja pilt (toim Virve Sarapik) nr 17 Vabanumber.