See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Tippkeskused (TK)" projekt TK120
TK120 (TK120) " Dark Matter in (Astro)particle Physics and Cosmology" (1.01.2011−31.12.2015); Vastutav täitja: Antti Tamm; Tartu Observatoorium (partner); Finantseerija: SA Archimedes; Eraldatud summa: 736 634 EUR.
TK120
TK120
Dark Matter in (Astro)particle Physics and Cosmology
Dark Matter in (Astro)particle Physics and Cosmology
Dark Matter in (Astro)particle Physics and Cosmology
1.01.2011
31.12.2015
Teadus- ja arendusprojekt
Tippkeskused (TK)
ETIS valdkondETIS alamvaldkondCERCS valdkondFrascati Manuali valdkondProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.10. FüüsikaP211 Kõrgenergeetiliste vastasmõjude uuringud, kosmiline kiirgus 1.2. Füüsikateadused (astronoomia ja kosmoseteadus, füüsika ja teised seotud teadused)100,0
AsutusRollPeriood
Tartu Observatooriumpartner01.01.2011−31.12.2015
PerioodSumma
01.01.2011−31.12.2015736 634,20 EUR
736 634,20 EUR
Euro

Tippkeskus koondab Eesti kompetentsi teoreetilises ja eksperimentalses osakestefüüsikas, kosmoloogias ja teadusarvutustes eesmärgiga interdistsiplinaarselt uurida universumi tumeainet. Tippkeskuse peamisteks teaduslikeks eesmärkideks on otsida tumeainet maistes ja satellidieksperimentides, seletada tumeaine päritolu ja omadusi ning arendada nende tulemuste põhjal edasi osakestefüüsikat ja kosmoloogiat. Uurimistöö hõlmab koostööd 4 suure rahvusvahelise kollaboratsiooniga, LHC CMS CERN-is, Plancki missioon ESA-s, EGI ja WLCG, mis kõik on osad Eesti teaduse teekaardi objektidest. Seega täidab tippkeskus nii Eesti kui EU teadusstrateegiat. Tippkeskus arendab võre- ja pilvearvutust koostöös Eesti IT-firmadega ja EAS-iga. Tippkeskuse inimesed õpetavad ja juhendavad Ph.D. ja M.Sc. tudengeid Tartu Ülikoolis, organiseerivad CERNi suvekooli ja gümnaasiumiõpetajate koolitust CERNis ning populariseerivad teadust nii elektroonilises kui trükimeedias.
The proposed CoE combines Estonian competence in theoretical and experimental high-energy physics, in cosmology and in high-performance computing to carry out systematic interdisciplinary research of Dark Matter (DM) of the Universe. The aim is to search for the DM in terrestrial and satellite based experiments, to explain the origin and properties of DM and to analyze the implications of those results on particle physics and on cosmology. This research involves participation in 4 major international collaborations, the LHC CMS at CERN, Planck mission of the ESA, EGI and WLCG. Those activities are also on Estonian Science Roadmap. The CoE develops Grid and Cloud computing in collaboration with Estonian info-technology companies and Enterprise Estonia. The CoE members teach and supervise Ph.D. and M.Sc. students in the University of Tartu, organize summer schools and train high-school physics teachers at CERN, and promote science via popularization in written and electronic media.
KirjeldusProtsent
Alusuuring100,0