Taotletav teema on aastatel 1998-2002 täidetud alusuuringute teema ?Baltoskandia pealiskorra sedimentoloogia ja paleontoloogia? alateema ?Paleosoiline elu ja keskkond? jätkuks ning keskendub (1) Eesti, naaberalade ja võrdluspiirkondade paleosoiliste fossiilide süstemaatika arendamisele (võrdlevad uuringud, kladistika, morfomeetriline analüüs) ja (2) paleokeskkonna uuringutele (fossiilsete organismide, paleokoosluste ning setendite struktuuri ning koostise paleoökoloogilisele, sedimentoloogilisele, isotoopgeoloogilisele ja tafonoomilisele interpreteerimisele) eesmärgiga rakendada saadud tulemusi bioloogilise mitmekesisuse uurimisel, biostratigraafilistes detailkorrelatsioonides ja settebasseini arengu selgitamisel. Teema põhitäitjate, kolme PhD või ekvivalentse kraadiga teaduri ja õppejõudude kõrval kuulub töögruppi 6 doktoranti ja 2 magistranti, täitjate käsutuses on paleontoloogia, sedimentoloogia, XRD ja ICP-AES laborid instituudis ja SEM-EDS meetodi ja isotoopuuringute võimalused teistes Eesti ja Euroopa laboreis. Teema täitmine tagab valdkonna loengulise ja praktilise õppetöö ning vastavasuunalise magistri- ja doktoriõppe kõrge kvaliteedi Tartu Ülikoolis.
The target research project continues the research carried out in 1998-2002 under the theme "Sedimentology and Palaeontology of Baltoscandian Sedimentary Cover" and sub-theme "Life and environment in the Palaeozoic record". It focuses on studies on (1) fossil systematics (taxonomy, cladistics, morphometrics) and (2) palaeoenvironment
(palaeocological, sedimentological, geochemical and taphonomical, structure and composition of fossils, fossil assemblages and sediments). The obtained results are used for generalizations on biodiversity, on detailed biostratigraphy and on the sedimentary basin development. The research is closely linked with postgraduate studies (involving 6 PhD and 2 MSc students) and regular teaching at the Tartu University. The research integrates methods of palaeontology, sedimentology, XRD and ICP-AES avalaible at the Institute, and analytical methods (SEM-EDS, stable isotopes) in other laboratories of Estonia and Europe.