See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Riiklik programm: Eesti keel ja kultuurimälu (EKKM)" projekt EKKM13-291
EKKM13-291 "Eesti õppijakeele tekstide hindamine Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete alusel" (1.01.2013−31.12.2013); Vastutav täitja: Keaty Siivelt; Tallinna Ülikool, Eesti Keele ja Kultuuri Instituut; Finantseerija: Haridus- ja Teadusministeerium; Eraldatud summa: 1 500 EUR.
EKKM13-291
Eesti õppijakeele tekstide hindamine Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete alusel
1.01.2013
31.12.2013
Teadus- ja arendusprojekt
Riiklik programm: Eesti keel ja kultuurimälu (EKKM)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.6. Filoloogia ja lingvistikaH350 Keeleteadus6.2. Keeleteadus ja kirjandus100,0
PerioodSumma
01.01.2013−31.12.20131 500,00 EUR
1 500,00 EUR

Projekti eesmärgiks on Eesti vahekeele korpusesse (http://evkk.tlu.ee) koondatud eesti õppijakeele tekstide hindamine Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemi alusel. Euroopa Nõukogu on viimaste aastakümnete jooksul ulatuslike koostööprogrammide ja -projektide käigus tegelnud keeleoskuse standartselt mõõdetavate ja võrreldavate tasemete väljatöötamisega. Pikaaegse töö tulemusel on valminud võõrkeeleõppe ühtne raamistik „Euroopa keeleõppe raamdokument: õppimine, õpetamine, hindamine” (CEFR 2007), mis kajastab keele õppimise, õpetamise ja hindamise kokkuleppelisi arusaamu. „Euroopa keeleõppe raamdokument” on Euroopa keeleõppepoliitika aluseks, Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemi on omaks võtnud väga paljud Euroopa, aga ka teised maailma riigid. Euroopa Nõukogu keeleoskustasemete süsteemist lähtutakse ka teise keele omandamise ja võõrkeeleõppe alases uurimistöös ning õppijakeele uurimisel: üldaktsepteeritavad uurimustulemused eeldavad õppija keeleoskuse hindamist vastavalt Euroopa Nõukogu keeleoskustasemetele. Euroopa Nõukogu uusimate evalveerimiskriteeriumide järgi vajatakse teksti adekvaatseks hindamiseks kümne kvalfitseeritud hindaja eksperthinnangut. Kuna tegemist on äärmiselt kõrgelt kvalifitseeritud ja seega ka kalli tööga, piirdutakse tavapraktikas lubatud miinimumiga ehk kolme hindajaga. Eesti vahekeele korpuses on praegu 9729 teksti, sellest REKK alamkorpuses 6766 teksti, mis on märgendatud hetkel enam mitte aktsepeeritava vana keeleoskustasemete süsteemi (alg-, kesk- ja kõrgtase) järgi. Kuna alg-, kesk- ja kõrgtase ei ole automaatselt vastavuses uue 6-astmelise süsteemiga, vajavad kõik korpuse tekstid uut hindamist. Samuti suureneb tekstide arv pidevalt uute erinevate emakeeltega õppijate allkorpuste loomise tõttu. Eesti keele kui teise ja võõrkeele uurimise aktsepteeritavate tulemuste saavutamiseks on adekvaatne keelematerjali hindamine vastavalt Euroopa Nõukogu keeleoskustasemetele seega vältimatu. Käesoleva rakendusprojekti eesmärk haakub programmi "Eesti keel ja kultuurimälu (2009- 2013)" prioriteetsete valdkondadega, eelneb uurimistööle ja on seotud riikliku programmi allprogrammidega 1. Eesti keel 1.2. Keeleteaduslike andmebaaside korrastamine. 2011. aastal hindasid kolm kvalifitseeritud hindajat riikliku programmi ”Eesti keel ja kultuurimälu” toel 200 eesti õppijakeele teksti . Muudest vahenditest on hinnatud 275 teksti. 2013. aastaks taotleme riikliku programmi vahenditest vahendeid 200 teksti hindamiseks.