See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Personaalne uurimistoetus (PUT)" projekt PUT34
PUT34 "Ionisatsiooniefektiivsuse parendamine ESI ioonallikas kasutades uudset pihustit (1.01.2013−31.12.2016)", Anneli Kruve-Viil, Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, keemia instituut.
PUT34
Ionisatsiooniefektiivsuse parendamine ESI ioonallikas kasutades uudset pihustit
Enhancing Ionization Efficiecy in ESI by a Novel Nebulizer Design
1.01.2013
31.12.2016
Teadus- ja arendusprojekt
Personaalne uurimistoetus (PUT)
Stardiprojekt
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.11. Keemia ja keemiatehnikaP300 Analüütiline keemia 1.3. Keemiateadused (keemia ja muud seotud teadused)100,0
PerioodSumma
01.01.2013−31.12.201349 200,00 EUR
01.01.2014−31.12.201449 200,00 EUR
01.01.2015−31.12.201549 200,00 EUR
01.01.2016−31.12.201649 200,00 EUR
196 800,00 EUR

LC/MS leiab väga laialdast rakendust alustades toiduohutuse tagamisest lõpetades ravimite määramisega patsientide veres. Nende analüüsitulemuste baasil tehakse olulisi otsuseid nii meditsiinis, keskkonnakaitses kui ka majanduses. ESI on peamine LC/MS analüüsil kasutatav ionisatsioonimeetod tänu universaalsusele ja kasutuslihtsusele. Kahjuks esinevad ESI allikas ionisatsiooni maha suruvad maatriksefektid, mis vähendavad analüüsi tundlikkust ja kõrgendavad määramispiire ning suurendavad valede otsuste tegemise tõenäosust. Seda probleemi pole õnnestunud lahendada ei maatriksefektide arvessevõtmisega ega ka vähendamisega. Meie eesmärgiks on parandada ionisatsiooniefektiivsust läbi parema pihustuse ESI allikas lisades ESI pihustile täiendava pihustusgaasi kapillaari. Sellise kapillaari lisamise idee kohta on esitatud patenditaotlus ning eelkatsed lubavad loota maatriksefektide ja määramispiiride olulist alanemist ning märgatavat tundlikkuse kasvu.
LC/MS is extensively used in applications ranging from food safety to monitoring pharmaceuticals in blood. Critical decisions - medical, environmental, economical - are based on the results of these analyses. ESI is the main ion source in LC/MS due to its universality and robustness. Still ESI suffers from matrix effects, which lead to increased LoD and decreased sensitivity - increasing the risk of wrong decisions. Recently novel ion sources have been designed but none of them has the universality of ESI. Trying to account for or reduce matrix effects has still not been able to eliminate the problem. We propose a novel concept for increasing ionization efficiency by more efficient nebulization in the ESI source by introducing an additional nebulizer capillary. Experiments with a prototype (patent pending) show that this will strongly reduce matrix effects and therefore guarantee lower LoD and higher sensitivity - so badly needed in medical as well and environmental applications.
Projekti käigus töötati välja, optimeeriti ja valideeriti uudne – kahe pihustusgaasiga – elektropihustusionisatsiooni (ESI) pihusti. Töö käigus optimeeriti pihusti füüsikalised parameetrid – kapillaaride pikkused, gaaside rõhud, vedeliku voolukiirus, jne – ning optimeeritud pihustit kasutati edukalt pestitsiidide ja ravimite analüüsimiseks keerulistes maatriksites nagu puuviljad ja vereplasma proovid. Uudset pihustit võrreldi kommertsiaalsega nii tundlikuse kui ka robustsuse seisukohast ning demonstreeriti, et mõlemas aspektis on lisagaasi kasutamisega saavutatud eelis. Tundlikkus paranes kuni kaks suurusjärku. Samuti karakteriseeriti uue pihusti omadused maatriksefekti, solvendikoostise mõju ja ionisatsiooniefektiivsuste seisukohast ning võrreldi kommertsiaalse pihusti omadustega.