See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Personaalse uurimistoetuse rühmagrant" projekt PRG341
PRG341 "Pragmaatika grammatika kohal: subjektiivsus ja intersubjektiivsus eesti keele registrites ja tekstiliikides (1.01.2019−31.12.2023)", Helle Metslang, Tartu Ülikool, Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, eesti ja üldkeeleteaduse instituut.
PRG341
Pragmaatika grammatika kohal: subjektiivsus ja intersubjektiivsus eesti keele registrites ja tekstiliikides
Pragmatics overwrites grammar: subjectivity and intersubjectivity in different registers and genres of Estonian
1.01.2019
31.12.2023
Teadus- ja arendusprojekt
Personaalse uurimistoetuse rühmagrant
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.6. Filoloogia ja lingvistikaH352 Grammatika, semantika, semiootika, süntaks 6.2 Keeled ja kirjandus100,0
PerioodSumma
01.01.2019−31.12.2019131 250,00 EUR
01.01.2020−31.12.2020168 750,00 EUR
300 000,00 EUR

Projekt alustab eesti lingvistikas uudset lähenemist ja uut faasi. Me analüüsime subjektiivsuse/intersubjektiivsuse keelelist väljendamist erinevates žanrides ja keeleregistrites (kirjalikud institutsionaalsed tekstid, suuline vestlus, netisuhtlus). Konkreetseks uurimisobjektiks on partiklid ja verbid, mis kuuluvad kahte funktsionaalsesse domeeni: (a) väljendavad erinevat tõenäosust ning (b) erinevaid emotsioone ja hoiakuid. Analüüsime keelevahendite kasutust ning selle seost erinevate žanride ja registritega. Analüüsitav materjal pärineb eesti keele elektroonilistest korpustest. Lähenemine on funktsionaaltüpoloogiline ja kasutuspõhine. Kombineerime kvalitatiivseid ja kvantitatiivseid meetodeid: S/IS analüüsi, mitmemõõtmelist registrianalüüsi ja suhtluslingvistikat. Töö tulemused avaldatakse rahvusvahelistes eelretsenseeritavates ajakirjades ja kogumikes. Tulemused on rakendatavad registriuuringutes, keeleõppes ning suulise ja kirjaliku keelekasutuse praktikas.
The project initiates a new approach and a new phase in Estonian linguistics. We will analyze (a) the expression of subjectivity and intersubjectivity (S/IS) in different written, spoken, and computer-mediated registers and genres. Our project focuses on the use of particles and verbs as S/IS markers in two functional domains: (a) expression of probability of the information being conveyed and, (b) expression of attitudes and emotions. We will study the relationships between the chosen S/IS markers and different genres and registers. The data come from the electronic corpora of Estonian. We follow the functional-typological and usage-based approach. We combine quantitative and qualitative methods: S/IS analysis, multi-dimensional register analysis and interactional linguistics. Results will be published in peer-reviewed journals.