Projekti eesmärgiks on uurida geeniekspressiooni, k.a. transkriptsiooni, mRNA ja valkude rakusisese lokalisatsiooni, translatsiooni, posttranslatsiooniliste modifikatsioonide ja signaaliülekande, molekulaarseid aluseid närvisüsteemis ja selle patoloogiates. Uuringute peamine tähelepanu on pööratud neurotrofiinidele, nende retseptoritele ja aktiivsusest sõltuvale geeniekspressioonile. Spetsiifiliselt uurime (1) Molekulaarseid mehhanisme, mis kontrollivad neurotrofiin BDNFi transkriptsiooni ja translatsiooni; (2) Transkriptsiooni häireid Huntingtoni tõves; (3) TrkB signaaliülekannet ja selle seoseid Notch, Hedgehog ja Pleksiinide signaaliülekandega; (4) Aluselise heeliks-ling-heeliks transkriptsioonifaktori TCF4 funktsioone imetajate ja Drosophila närvisüsteemis ja regulatsiooni häireid Pitt-Hopkinsi sündroomis ja skisofreenias; (5) Neuronites dendriitselt lokaliseeruva Neuralized valgu kui ubikvitineerimise ligaasi ja transkriptsiooni regulaatori sünaptilisi funktsioone.
The aim of this project is to study the molecular mechanisms of gene expression, including transcription, mRNA and protein subcellular localization, translation, posttranslational modifications, and signaling, in the nervous system health and disease. The main emphasis of the research will be on neurotrophins, their receptors and activity-regulated gene expression. Specifically we will study (1) Molecular mechanisms controlling neural activity-regulated transcription and translation of the neurotrophin BDNF; (2) Transcriptional deregulation in Huntington’s disease; (3) TrkB signaling, and its cross talk with Notch, Hedgehog and Plexin pathways; (4) The basic helix-loop-helix transcription factor TCF4 functions in the nervous system of mammals and Drosophila and its deregulation in Pitt-Hopkins syndrome and schizophrenia; (5) Synaptic functions of the dendritically localized Neuralized1 as an ubiquitination ligase and transcriptional regulator.
Uuriti geeniregulatsiooni mehhanisme närvisüsteemis eesmärgiga aru saada, kuidas neuronite suhtlemine sünapsite vahendusel viib teatud geenide aktivatsioonile. Neuronitevaheliste ühenduste modifitseerimine uute sünapsite moodustamise ja eksisteerivate sünapsite tugevuse ja stabiilsuse muutmise teel on mälu ja pikaajaliste käitumuslike kohastumiste peamiseks rakuliseks aluseks. Uuringud olid keskendunud neurotrofiini BDNF, aluselise heeliks-ling- heeliks transkriptsioonitegurit TCF4 ja ubikvitiin ligaasi Neuralized kodeerivatele geenidele, mis kuuluvad sünaptilist plastilisust reguleerivate meistergeenide hulka. Kõige olulisemad tulemused olid (1) Neurotrofiini BDNF ja Trk perekonna neurotrofiinide retseptorite geenide regulatsiooni uute regulatsioonimehhanismide väljaselgitamine aju neuronites ja astrotsüütides; (2) Neuraalse aktiivsusega reguleeritud NFAT transkriptsioonitegurite uute regulatsioonimehhanismide väljaselgitamine; (3) Trk retseptori uute inhibiitorite iseloomustasime, mida võib edasi arendada valuvaigistiteks ja vähiravimiteks; (4) Transkriptsioonitegurite FoxO3A ja TCF4 regulatsioonihäirete iseloomustamine Huntingtoni tõves; (5) Transkriptsiooniteguri TCF4 uute funktsioonide väljaselgitamine imetajate ja Drosophila närvisüsteemis ja Pitt-Hopkinsi sündroomis ja skisofreenias; (6) Ubikvitiinligaasi Neuralized uute regulatsiooninehhanismide ja sünaptiliste funktsioonide väljaselgitamine. Projekt võimaldas aju funktsioonide komplekseid uuringuid erinevatel organisatsioonitasemetel, k.a. molekulaarsel, rakulisel, koe, organi ja organismi tasemel närilistes ja äädikakärbses ja terves ning haiges inimeses, et aru saada närvisüsteemi toimimisest ja et kindlaks teha uusi ravimimärklaudu.