"Muu" projekt G3605
G3605 "Keemilise oksüdatsiooni rakendamine nitrofenoolide lagundamiseks ja degradatsiooni produktide ekotoksilisuse uurimine (1.01.1999−31.12.2001)", Marina Trapido, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Keemia ja materjalitehnoloogia teaduskond, Keemiatehnika instituut, Keskkonnakaitse ja keemiatehnoloogia õppetool.
ETF3605
G3605
Keemilise oksüdatsiooni rakendamine nitrofenoolide lagundamiseks ja degradatsiooni produktide ekotoksilisuse uurimine
Chemical oxidation for degradation of nitrophenols and a study of the ecotoxicity of degradation
Keemilise oksüdatsiooni rakendamine nitrofenoolide lagundamiseks ja degradatsiooni produktide ekotoksilisuse uurimine
1.01.1999
31.12.2001
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.11. Keemia ja keemiatehnikaP305 Keskkonnakeemia 1.3. Keemiateadused (keemia ja muud seotud teadused)50,0
1. Bio- ja keskkonnateadused1.8. Keskkonnaseisundit ja keskkonnakaitset hõlmavad uuringudT270 Keskkonnatehnoloogia, reostuskontroll1.4. Maateadused ja sellega seotud keskkonnateadused (geoloogia, geofüüsika, mineroloogia, füüsiline geograafia ning teised geoteadused, meteoroloogia ja ning teised atmosfääriteadused, klimatoloogia, okeanograafia, vulkanoloogia, paleoökoloogia50,0
AsutusRiikTüüp
Sihtasutus Eesti Teadusfond
PerioodSumma
01.01.1999−31.12.200185 000,00 EEK (5 432,49 EUR)
5 432,49 EUR
Eesti Teadusfond - > ETF uurimistoetus

"Nitrofenoole on laialdaselt kasutatud insektitsiidi-, fungitsiidi- ja herbitsiididena. Toksilisuse uuringud näitasid, et nitrofenoolid on tunduvalt toksilisemad kui fenool (oksübenseen). Kuigi fenooli lagundamine erinevate oksüdatsiooniprotsessidega on laialt uuritud, napib andmeid nendest protsessidest nitrofenoolidega. Eriti napib andmeid nitrofenoolide oksüdatsiooniproduktide ja nende toksilisuse kohta. Efektiivsete protsesside väljatöötamine nitrofenoolide lagundamiseks ning detoksifitseerimiseks joogi- ja heitevetes on kogu maailmas väga oluline. Osoonimine ning täiustatud oksüdatsiooni protsessid (O3/H2O2; H2O2/UV; O3/UV jt.) annavad rohkesti voimalusi ohtlike ainete lagundamiseks ning detoksifitseerimiseks. Toksilisuse langust saab tagada lagundamisprotsesside oige valikuga. Projekti eesmärk on uurida erinevate nitrofenoolide oksüdatsiooniprotsesse ja vorrelda nende efektiivsust nitrofenoolide lagundamisel ning leida koige efektiivsemaid, teha kindlaks, millised lagunemisproduktid tekivad erinevatel oksüdatsiooni tingimustel ning uurida nende toksilisust. Selline kompleksne lahenemine voimaldab soovitada oksüdatsiooniprotsesse praktiliseks kasutamiseks."
"Nitrophenols are widely used as insecticides, fungicides and herbicides. The toxicity tests demonstrated that nitrophenols are significantly more toxic than phenol . While the degradation of phenol by different oxidation processes is intensively studied, the data on the corresponding processes for nitrophenols are quite limited. There is no data on the oxidation by-products of nitrophenols and their toxicity. Elaborating of the effective methods for degradation and detoxification of nitrophenols containing potable and waste water is urgent all over the world. Ozonation and advanced oxidation processes (O3/H2O2; H2O2/UV; O3/UV etc.) offer a large variety of opportunities to degrade and detoxify hazardous compounds. The decrease of the toxicity may be secured by the right choice of the destruction processes. The aim of the project is to investigate the degradation of different nitrophenols by different oxidation processes, to compare their efficiency and search for the most effective ones, to identify the degradation by-products formed under different oxidation conditions and to study their toxicity. Such complex approach enables to recommend oxidation processes for practical use."
KirjeldusProtsent
Alusuuring100,0