"Muu" projekt SP1GV17102
SP1GV17102 "Kliiniliste ja epigeneetiliste riskimarkerite rolli hindamine dilatatiivse kardiomüopaatia ja südamepuudulikkuse tekkes (ERA-NET (ERA-CVD)) (1.09.2017−31.08.2020)", Andres Metspalu, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu.
SP1GV17102
Kliiniliste ja epigeneetiliste riskimarkerite rolli hindamine dilatatiivse kardiomüopaatia ja südamepuudulikkuse tekkes (ERA-NET (ERA-CVD))
Determining the role of clinical and epi-genetic risk markers in dilated cardiomyopathies and heart failure (ERA-NET (ERA-CVD))
DETECTIN-HF
1.09.2017
31.08.2020
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
ValdkondAlamvaldkondCERCS erialaFrascati Manual’i erialaProtsent
1. Bio- ja keskkonnateadused1.3. GeneetikaB220 Geneetika, tsütogeneetika 1.6 Bioteadused33,0
3. Terviseuuringud3.1. BiomeditsiinB726 Kliiniline bioloogia 3.1 Biomeditsiin34,0
4. Loodusteadused ja tehnika4.16. Biotehnoloogia (loodusteadused ja tehnika)T490 Biotehnoloogia 2.7 Keskkonnatehnika33,0
PerioodSumma
01.09.2017−31.08.2020100 000,00 EUR
100 000,00 EUR
ERA-NET Cofund

Kardiovaskulaarsed haigused on Euroopa Liidus peamiseks surmade põhjuseks, moodustades 40% surmadest ehk 2 miljonit surma aastas (Euroopa südameveresoonkonna haiguste statistika 2012). Kokkuvõtlikult on kardiovaskulaarsed haigused peamiseks terviseprobleemiks kogu Euroopas. Hoolimata sellest on kardiovaskulaarne teadus fragmenteeritud ning esineb enamasti vaid rahvuslikul tasemel, väljakutseks on koostöö rahvusvahelisel tasemel. See on ka aluseks kavandatud Euroopa Teadusruumi võrgustiku (ERA) projektile ERA-CVD. Dilatatiivne kardiomüopaatia (DCM) on peamiseks südamepuudulikkuse põhjuseks, eriti noorete seas. Kuigi hinnanguliselt on 30-50% kõigist DCM juhtudest geneetilise eelsoodumusega seotud põhjused, täpne toimemehhanismon tegelikult teadmata. Et parandada DCM (üks peamine südamepuudulikkuse põhjus) ravi ja prognoosi on tungiv vajadus parandada varast diagnoosi, kehtestada ühtsed standardid fenotüpiseerimisel ja adekvaatselt ennustada patsientide ja nende sugulaste riske. DETECTIN-HF konsortsium eesmärk on parandada seda olukorda, kohaldades valitud kliinilisi ja molekulaarseid markereid mitmetest keskustest kogutud ja mitmetest rahvusest koosnevas kohordis. Luues ühtse andmebaasi ja ühtlustades kliinilisi tööprotsesse, tekib vahend, mis on enneolematu ulatusega ja organisatsioonilise struktuuriga ja mis on hindamatu väärtusega vahend teadusele ja paremale kliinilisele praktikale.
Dilated cardiomyopathies (DCM) represent a major cause for heart failure (HF), especially in the young. Although it is estimated that 30-50% of all DCM cases are caused by a genetic predisposition, but the precise mechanisms are virtually unknown. To improve treatment and prognosis of DCM as a major cause for HF, there is an urgent need to improve early disease detection, to establish common standards for phenotyping and to adequately predict risk in patients and their relatives. The DETECTIN-HF consortium aims to improve this situation by applying selected clinical and molecular markers in a multi-center, multi-national cohort. By creating a single data portal and harmonization of clinical workflows, a facility arises that is unprecedented in scale and setup and that is invaluable for research and improved clinical practice.
TegevusProtsent
Rakendusuuring50,0
Katse- ja arendustöö50,0
AsutusRollRiikTüüpKommentaar
Institute of CardiologypartnerPoola Vabariik
University hospital Ambroise Paré & Pitié-SalpêtrièrepartnerPrantsuse Vabariik
University Hospital HeidelbergkoordinaatorSaksamaa Liitvabariik
University Medical Center UtrechtpartnerHollandi Antillid