See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"KIK keskkonnaprogramm" projekt SP6LM19574
SP6LM19574 "Näitus tolmeldavatest putukatest" (1.09.2019−20.06.2021); Vastutav täitja: Reet Mägi; Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Tartu Ülikooli Muuseumid, Loodusmuuseum; Finantseerija: SA Keskkonnainvesteeringute Keskus; Eraldatud summa: 30 000 EUR.
SP6LM19574
Näitus tolmeldavatest putukatest
An exhibition of pollinating insects
1.09.2019
20.06.2021
Teadus- ja arendusprojekt
KIK keskkonnaprogramm
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
1. Bio- ja keskkonnateadused1.4. Ökoloogia, biosüstemaatika ja -füsioloogiaB320 Süstemaatiline botaanika, zooloogia, zoogeograafia 1.6 Bioteadused100,0
PerioodSumma
01.09.2019−20.06.202130 000,00 EUR
30 000,00 EUR

Näitus tutvustab putukate kui tolmeldajate tähtsust ökosüsteemis, nende olulist rolli inimestele ökosüsteemiteenuste pakkujatena. Selgitatakse tegureid, mis mõjutavad tolmeldavate putukate liigirikkust ja arvukust ning meetmeid nende säilitamiseks. Projekti käigus luuakse ja tehakse sihtrühmale kättesaadavaks atraktiivses ja populariseerivas vormis näitusepakett, mis sisaldab: 1. Põhiäitus, mis esmalt eksponeeritakse TÜ loodusmuuseumis, koondab konkeetsete näidete varal tänapäevased teadmised alateemades: 1.1. Putukate tähtsus taimede tolmeldamisel; 1.2. Tolmeldavate putukate tähtsus inimestele, nende olulisus ökosüsteemiteenuste pakkujatena; 1.3. Tolmeldavate putukate seos üldise liigirikkusega, nende koht ökosüsteemis; 1.4. Tolmeldavate putukate liigirikkuse ja arvutkuse vähenemise tergurid ning meetmed ohtude vätimiseks; 1.5. Mikroskoobifotod tolmeldajatest putukatest. 2. Põhinäitust täiendav aktiivnäitus TÜ botaanikaaiaas, mis juhendab külastajaid märkama tolmeldavaid putukaid ning taimede ja putukate vastastikuseid seoseid looduses: 2.1. Avamaal ja kasvuhoonetes märgistatakse ca 20 taime, mis illustreerivad tolmeldajate ja taimede vastastikuseid kohatumusi ja sellest tulenevaid seoseid keskkonaseisundiga; 2.2. Esitatakse 2-3 üldinfotahvlit tolmeldavate putukate rühmadest konkreetsete nendega seotud taimerühmade juures koos juhatusega, keda külastajad võivad selles piirkonnas kohata. 2.3. Avamaale paigaldatakse "putukate hotell", mida monitoroitakse ning mille juures märgitakse liigid, kes "hotellis" elavad. Näitusele lisanduvad aktiivtegevused: tolmeldavate putukate vaatlemise juhendamine. Vaatlused registreeritkase veebiplatvormis PlutoF ning tehakse kättesaaavaks portaali eElurikkus kaudu. Näituse eri väljundites pakutud teavet kinnistavad trükitud ja veebis avaldatud brošüür ning voldik.
The exhibition shows the importance of insects as pollinators in the ecosystem, their essential role as providers of ecosystem services for humans. Factors affecting the species richness and abundance of pollinating insects and measures to preserve them shall be clarified.
KirjeldusProtsent
Rakendusuuring100,0