"Muu" projekt ÜPTYT
ÜPTYT "TTÜ keemilise bioloogia tippkeskus (15.06.2004−31.12.2007)", Erkki Truve, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Matemaatika-loodusteaduskond, Geenitehnoloogia instituut.
ÜPTYT
TTÜ keemilise bioloogia tippkeskus
TUT center of excellence of chemical biology
TTÜ keemilise bioloogia tippkeskus
15.06.2004
31.12.2007
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
1. Bio- ja keskkonnateadused1.12. Bio- ja keskkonnateadustega seotud uuringud, näiteks biotehnoloogia, molekulaarbioloogia, rakubioloogia, biofüüsika, majandus- ja tehnoloogiauuringudT490 Biotehnoloogia 1.5. Bioteadused (bioloogia, botaanika, bakterioloogia, mikrobioloogia, zooloogia, entomoloogia, geneetika, biokeemia, biofüüsika jt100,0
AsutusRiikTüüp
Tallinna Tehnikaülikool/Tallinn University of Technology
PerioodSumma
15.06.2004−31.12.2007400 000,00 EEK (25 564,66 EUR)
25 564,66 EUR
HTM baasfinantseerimine

Biomeditsiin on eelisarendatav teadusvaldkond Eestis. Valdkonna igakülgne areng on tagatud üksnes siis, kui on olemas tasakaal kliinilise meditsiini, bioloogia, keemia, bioinformaatika jm. oluliste alamvaldkondade vahel. Siiani on Eestis olnud nõrk keemikute ja bioloogide koostöö, mis ometi on üheks võtmeks Eestis eelisarendatavate bioteaduslike suundade konkurentsivõime suurendamisel. Eksperimentaalbioloogid uurivad üksikuid geene, rakke, kudesid ja identifitseerivad molekule, mis sellistes süsteemides mängivad olulist rolli. Tihtipeale on need molekulid või nende aktiivsuse produktid madalmolekulaarsed ühendid, mille keemiline sünteesimine või ka puhastamine bioloogilisest materjalist pakub palju uusi võimalusi lisaks “bioloogilistele” rekombinantse DNA tehnoloogia meetoditele. Samas on keemikutel hädavajalik omada väljundit bioloogiasse, selleks et analüüsida uuritavate keemiliste ühendite mõju elusatele objektidele. Ka metodoloogilises plaanis on taoline koostöö hädavajalik, kuna ühest küljest pole bioloogidel pääsu klassikalistest keemilistest meetoditest (kromatograafia jms.), teisalt pakub aga keemia eksperimentaalbioloogiale ja –meditsiinile palju töövahendeid (nt. ained molekulide rakkuviimiseks, valkude mimikeerimiseks jne. jne.). Rääkimata farmaatsiatööstusest, mis seisabki ju tegelikult kahel vaalal – ühelt poolt orgaaniline süntees ja teisalt molekulaarbioloogia. Taolises situatsioonis peame me vastava suunitlusega tippkeskuse loomist TTÜ-s (ja Eestis) hädavajalikuks. Sellise suunitlusega keskust saab käesoleval ajal meie arvates luua üksnes Tallinnas, kuna üksnes siin on seoses valmiva TTÜ Loodusteaduste majaga (mis mahutab nii TTÜ geenitehnoloogia instituudi kui ka TTÜ keemiainstituudi) tekkinud soodne keskkond taolise ühistöö teostamiseks.
Support for the tighter collaboration between biologists and chemists in order to develop new applications in biomedicine.
KirjeldusProtsent
Alusuuring100,0