See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Mobilitas Pluss tippteadlase toetus (MOBTT)" projekt MOBTT45
MOBTT45 "Ekspertiis ja fundamentaalsed lahkarvamused filosoofias ja teaduses" (1.02.2018−31.03.2020); Vastutav täitja: Bryan Reed Stewart Frances; Tartu Ülikool, Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, filosoofia ja semiootika instituut; Finantseerija: Sihtasutus Eesti Teadusagentuur; Eraldatud summa: 252 345 EUR.
MOBTT45
Ekspertiis ja fundamentaalsed lahkarvamused filosoofias ja teaduses
Expertise and Fundamental Controversy in Philosophy and Science
1.02.2018
31.03.2020
Teadus- ja arendusprojekt
Mobilitas Pluss tippteadlase toetus (MOBTT)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.1. FilosoofiaH120 Süstemaatiline filosoofia, eetika, esteetika, metafüüsika, epistemoloogia, ideolooogia 6.3. Muud humanitaarteadused (filosoofia - s.h. teaduse ja tehnika filosoofia, kunstiteadused, kunstiajalugu, kunstikriitika, maalikunst, skulptuur, muusikateadus, teatriteadus, religioon, teoloogia jne.)100,0
PerioodSumma
01.02.2018−31.03.2020252 344,59 EUR
252 344,59 EUR

Filosoofid on sajandite kestel tuvastanud näiliselt lahendamatuid probleeme, mis seonduvad meie baasmõistetega: aeg, ruum, osa ja tervik, tähendus, tõde, hüvelisus, värv jne. Probleemid on nii tõsised, et seavad kahtluse alla nimetatud mõistete legitiimsuse. Ka hiljutised edusammud loogikas ja teaduses ei ole vaidluste lõpetamisele märkisväärselt kaasa aidanud. Arvestades sajandeid kestnud vaidlusi, võib kahelda, kas meil üldse on võimalik vaidlusaluseid mõisteid puudutava teadmiseni jõuda, sest isegi antud valdkonna parimad eksperdid on püsivalt eriarvamusel. Teisest küljest näib, et filosoofias on viimase sajandi jooksul aset leidnud suur progress, eriti loogika ja teaduse filosoofilisel rakendamisel. Kuidas on kogu see progress võimalik, kui ekspertide püsiv lahkarvamusel olek röövib meil teadmise? Meie projekt oleks uurida neid küsimusi ekspert erimeelsusi ja edu . Esmane eesmärk on mõista epistemoloogia teadmisi ja poleemikat , filosoofia ja teadus.
Over the centuries philosophers have discovered apparently intractable problems with our most fundamental concepts: time, space, parthood, meaning, truth, goodness, color, etc. These problems are so fundamental as to throw the legitimacy of those concepts into doubt. Recent advances in logic and science have done little or nothing to erase the disputes. Given these centuries-old controversies, it is doubtful that we can have knowledge concerning these disputed concepts since even the best experts are locked in sustained disagreement. On the other hand, there seems to be great progress in philosophy over the last century, especially with the philosophical use of logic and science. But how can there be all this progress if the intractable expert disagreement robs us of knowledge? Our project would investigate these issues regarding expert disagreement and progress. The primary goal is to understand the epistemology of expertise and controversy, in philosophy and science.
Projekti teemaks oli lahkarvamuste epistemoloogia, eriti seoses lahkarvamustega filosoofia ja religiooni vallas. Me uurisime selliseid küsimusi nagu „Kas on mõistlik jääda kindlaks oma arvamusele, samas kui oled teadlik, et see on vaieldav väga intelligentsete ning teemaga kursis olevate inimeste seas ning sa ei ole nende teemade osas kõige targem? Me uurisime selliseid küsimusi eri vaatenurkadest, mis seondusid ratsionaalsuse ja keelega ning tegelesime ka filosoofiliste lahkarvamuste endi uurimisega. Projekti üks olulisemaid tulemusi oli avastus, et teatud eeldustel esineb tõeline pinge meie tavamõistusliku maailmapildi ning laialt levinud ettekujutuse vahel, et filosoofias esineb progress. Kokkuvõttes tõstis projekt professionaalset teadlikkust lahkarvamuste filosoofia kohta ning panustas filosoofiliste paradokside uurimisse. Uurimisrühma tegevuse tulemusel valmis eeldatust rohkem ning mitmekesisemaid publikatsioone, mis on kirjutatud peamiselt teistele filosoofiaprofessoritele ning kraadiõppuritele.