See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Mobilitas Pluss Postdoctoral Researcher Grant / Mobilitas Pluss järeldoktoritoetus" projekt MOBJD256
MOBJD256 "Parteipoliitika Tajuruumid: Euroopa Parteisüsteemide Induktiivne Analüüs (1.09.2017−31.08.2019)", Martin Mölder, Tartu Ülikool, Sotsiaalteaduste valdkond, Johan Skytte poliitikauuringute instituut.
MOBJD256
Parteipoliitika Tajuruumid: Euroopa Parteisüsteemide Induktiivne Analüüs
Perceptual Spaces of Party Politics: An Inductive Study of European Party Systems
1.09.2017
31.08.2019
Teadus- ja arendusprojekt
Mobilitas Pluss Postdoctoral Researcher Grant / Mobilitas Pluss järeldoktoritoetus
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.13. RiigiteadusedS170 Poliitikateadused, administreerimine 5.4. Teised sotsiaalteadused (sotsiaal- ja kultuurantropoloogia, etnoloogia, demograafia, inim-, majandus- ja sotsiaalgeograafia, munitsipaal- ja regionaalplaneering, haldusjuhtimine, õigusteadus, lingvistika, politoloogia, sotsioloogia jne.100,0
PerioodSumma
01.09.2017−31.08.201966 424,00 EUR
66 424,00 EUR

Oma eelnevas töös olen keskendunud demokraatia mõõtmisele ning selle arusaamade määratlemisele ning viimastel aastatel ennekõike parteisüsteemide ja erakondade uurimisele, täpsemalt erakondade poliitiliste positsioonide ning nendevaheliste erinevuste mõõtmisele. Viimane nendest on olnud mu doktoritöö fookuseks. Samuti olen osalenud Eesti eksperdina mitmetes rahvusvahelistes projektides (MARPOR, Varieties of Democracy). Oma doktoritöö raames olen näidanud, kuidas poliitikast mõtlemine ja selle mõõtmine läbi ideoloogiliste dimensioonide (ruumiline metafoor) jääb paljudes erakondade interaktsiooni puudutavates statistilistes mudelites alla mõõtmistehnikale, mis kõrvutab erakondi üksteisega ja hindab nende erinevust poliitilisest või ideoloogilisest taustsüsteemist olenemata.
In my previous work I have focussed on the measurement of democracy and the analysis of people’s understanding of the meaning of this concept. During recent years I have devoted my attention to the analysis of party systems and parties, above all the measurement of the political positions of parties and inter-party differences. I have contributed as the Estonian expert to several international projects (MARPOR, Varieties of Democracy). In my doctoral dissertation I have shown how thinking about politics and its measurement through ideological dimensions (spatial metaphor) is in many respects inferior in explanatory models concerning party interaction to measurements, which compare parties to each other in pairs and thus evaluate their political or ideological differences independent of a pre-given ideological framework.
Käesoleva uurimisprojekti eesmärgiks oli koguda ja analüüsida erinevatest Euroopa riikidest ning sealhulgas ka Eestist andmeid inimeste poliitilise taju kohta kasutades selleks politoloogias uuenduslikku lähenemist, mis võimaldab mõõta poliitilise ruumi tajumist ilma, et see oleks surutud ette antud ideoloogilisse raamistikku. Sellel eesmärgil viidi läbi küsitlused 2017. aasta alõpus ja 2018. aasta esimeses pooles ning nende kaudu kogutud andmed on olnud aluseks mitmele valmivale analüüsile poliitiliste maastike kohta, mis näitavad, et poliitilised ruumid paljudes Euroopa riikides on sarnase kolmnurkse struktuuriga, kuid selle taustal vägagi varieeruva sisuga. Eesti poliitiline maastik on sarnane uuringusse kaasatud Lääne-Euroopa riikidega, samas kui Poola ja Tšehhi maastikud on erinevad nii neist kui ka üksteisest. Teaduslikes ringkondades nende tulemuste tutvustamine ja levitamine kestab edasi ning antud uurimisprojekti need osad, mille üle võib kõige enam uhkust tunda, puudutavad tulemuste populaarteaduslikku levitamist laiemalt Eesti ühiskonnas ja avalikus arutelus. Algupäraseid politoloogilisi uurimusi eesti keeles praktiliselt ei avaldata ning selle valdkonna eestikeelne kirjandus on väga hõre. Seetõttu pean seni antud projekti üheks olulisemaks tulemuseks selle tulemuste tutvustamist eesti keeleruumis. Projekti käigus viidud küsitluste põhjal ilmus Akadeemias artikkel Eesti poliitilisest ruumist 2019. aasta Riigikogu valimiste eel. Lisaks on käesoleva uuringu käigus kogutud andmeid ja analüüsimetoodikat tutvustatud mitmel laiema profiiliga avalikul esinemisel ning meedias. Kõige selle tulemusena on loodetavasti paljudel eesti poliitikutel ja valijatel parem arusaam poliitilisest keskkonnast, kus nad toimivad ja seeläbi ka võimalus teha paremaid ja informeeritumaid demokraatlikke poliitilisi otsuseid.